01.05.19, 20:00

Dr Jerzy Targalski dla Frondy: Jak duży wpływ Izrael będzie mieć na Zełeńskiego?

"Zapleczem (Zełenskiego) są pieniądze i wpływy Kołomojskiego [...] Z całą pewnością rząd izraelski będzie miał na niego wpływ, a pośrednio czy bezpośrednio również Amerykanie. Im mniejsze są wpływy niemieckie na Ukrainie tym jest to dla nas korzystniejsze."- dr Jerzy Targalski, politolog, historyk, publicysta w wywiadzie dla portalu Fronda.pl.


Fronda: Czy spotkanie pomiędzy Putinem a Kim Dzong Unem, chociaż odbyło się już kilka dni temu, jest tylko grą medialną czy ma realne znaczenie polityczne?

dr Jerzy Targalski: Rosja szuka każdej możliwości, by prezentować swoje zdolności do destabilizacji gdzie się da. Natomiast jeżeli chodzi o Koreę Północną, to Kim Dzong Un chce pokazać Stanom Zjednoczonym, że ma wsparcie ze strony Rosji. Ale jak wiadomo naród północnokoreański tak się stęsknił za swoim przywódcą, że zostało to ogłoszone w telewizji, i Kim Dzong Un musiał wrócić. A ci co nie wyrażali swojego smutku z powodu tego, że ukochany przywódca jest poza krajem, to wylądowali w łagrze.

Są to z pewnością działania symetryczne z wyglądającymi na wysilone działaniami Waszyngtonu, żeby układać relacje z Koreą Północną.

Kim Dzong Un podbija stawkę. Pokazuje, że może liczyć na Rosję czyli, że Stany Zjednoczone powinny mu więcej zapłacić, ale Stany Zjednoczone więcej mu nie ustąpią.

Jednak prawdziwa gra interesów odbywa się w Chinach, gdzie odbył się szczyt w sprawie Jedwabnego Szlaku.

Sytuacja Korei Północnej jest zależna od Chin, natomiast Rosja może sobie podskakiwać i robić groźne miny, ale tak naprawdę nie ma znaczenia. Rosja nie jest w stanie wziąć na utrzymanie reżimu Kim Dzong Una, dlatego Korea Północna jest całkowicie zależna od Chin.

Chinom będzie łatwiej to zrobić, jeśli będą działały w szerokiej koalicji. Rozmowy na temat Jedwabnego Szlaku muszą być poważne, skoro w Pekinie zebrali się przywódcy 37 krajów, w tym państw europejskich.

Głowy debatują, ale kasę mają tylko Chińczycy. To są takie pogaduszki. Jeżeli Chiny zainwestują w Jedwabny Szlak, to on będzie, jeśli nie zainwestują, to go nie będzie. Wszystko inne to tylko dekoracje.

Jednak Rosja podejmuje kolejne realne kroki, przejmując kolejny port w Syrii, podejmuje kolejne uzgodnienia ekonomiczne, dotyczące Nord Stream II. Te działania są bardzo konkretne.

To, że Putin przejmuje drugi port w Syrii nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ Syria jest od Rosji zależna. Trzeba uznać, że Syria jest terenem kontrolowanym przez Rosję, przynajmniej w tej części, która jest zależna od Basharem Asada. Jedyny kłopot Rosji polega na tym, że nie tylko Rosja wspomaga Asada, ale również Iran. Rosja musi się liczyć z wpływami irańskimi, ponieważ bez wojsk irańskich Asad przegrałby tę wojnę. To nie jest tak, że wygrał on wojnę tylko dzięki Rosjanom. Jedyne ograniczenie wpływów rosyjskich w Syrii to są wpływy irańskie.

Jednak mamy do czynienia z konkretnymi wynikami aktywności Putina w regionie Azji i Bliskiego Wschodu. Czy podobnym przejawem jego aktywności są wyniki ostatnich wyborów na Ukrainie? Czy to Putin komika wykreował na prezydenta Ukrainy?

Nie. Zełenskiego prezydentem państwa zrobili sami Ukraińcy.

Jak to możliwe, że 41-latek bez realnego zaplecza politycznego pokonuje urzędującego od 5 lat prezydenta?

Jak to bez zaplecza politycznego? Jego zapleczem są pieniądze i wpływy Kołomojskiego. Nawet w ekipie prezydenta Poroszenki są również zwolennicy Kołomojskiego, jak minister spraw wewnętrznych Awakow. Oznacza to, że nawet w strukturach obecnej władzy Zełenski miał ludzi- może nie tyle Zełenski co Kołomojski. Zaplecze prezydenta elekta to są ludzie Kołomojskiego. W tej chwili odbywa się wyścig do Zelenskiego, ponieważ ci politycy nie chcą być w obozie przegranym.

Jak wynik ostatnich wyborów może wpłynąć na relacje polsko-ukraińskie i czy może wpłynąć również na projekt Trójmorza?

Wybór Zełenskiego może mieć wpływ na te relacje, natomiast nie będzie jakiegoś zwrotu o 180 stopni. Wszystko zależy od tego, jakie będą potrzeby polityki wewnętrznej- to jest sprawa zasadnicza. Jeżeli Zełenski będzie potrzebował wyeliminować wpływy Poroszenki na Zachodzie, wtedy będzie stosował dla części zachodniej Ukrainy inną retorykę niż dla obszarów centralnych i południowo-wschodnich. Zobaczymy jaki wpływ będą mieli Amerykanie poprzez Izrael i Kołomojskiego na nowy rząd i nowego prezydenta.

Jeżeli możemy powiedzieć, że Zełenski jest człowiekiem Kołomojskiego, to czyim człowiekiem jest Kołomojski?

Kołomojski ma takie pieniądze, że jest człowiekiem samego siebie, i kieruje się interesem swojego biznesu. Jeżeli chodzi o jego relację z Rosją, to ewolucja tych relacji zaczęła się mniej więcej rok temu, a wynikała ona z konfliktu z Poroszenką, dotyczącego wojny w Donbasie. W tej chwili Kołomojski przebywa w Izraelu, i z całą pewnością rząd izraelski będzie miał na niego wpływ, a pośrednio czy bezpośrednio również Amerykanie. Myślę, że w tej chwili takie kontakty są poszukiwane. Zobaczymy na ile te amerykańskie wpływy będą silne. Moim zdaniem nastąpi wzrost wpływów amerykańskich kosztem wpływów niemieckich.

Czy taka zmiana byłaby dla Polski korzystna?

Oczywiście. Taka zmiana dla Polski jest jak najbardziej korzystna. Im mniejsze są wpływy niemieckie na Ukrainie tym jest to dla nas korzystniejsze. Z kolei wpływy amerykańskie oznaczają, że amerykanie będą działali mitygująco nad porozumieniami pomiędzy naszymi krajami, ponieważ im nie chodzi o to, żeby państwa które są z nimi związane, kłóciły się ze sobą.

Co w związku z wynikiem wyborów na Ukrainie powinny zrobić polskie władze? Jaką politykę powinny przyjąć?

Polski prezydent już zrobił to co powinien: zadzwonił do Zełenskiego, nawiązano kontakty z Julią Tymoszenko. Taka polityka jest prawidłowa według mnie. Teraz należy czekać na ruch ze strony ukraińskiej. Zobaczymy czy będą przedterminowe wybory, jak szybko Poroszenko zdecyduje się na oddanie władzy- czy będzie czekał do czerwca, jak szybko powstanie nowy rząd, czy nowym premierem będzie Julia Tymoszenko, czy już teraz będzie nowy rząd, czy dopiero po wyborach. Zełenski będzie się starał przejąć władzę jak najszybciej. Pamiętajmy, że obecny premier Ukrainy Hrojsman już zaczął się dystansować od Poroszenki. Rozumiem, że teraz wszyscy posłowie i funkcjonariusze partyjni będą od Poroszenki uciekali gdzie pieprz rośnie, ponieważ muszą sobie zapewnić przetrwanie korzyści.

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo dynamiczna.

Tak. Zobaczymy jak długo Zełenski będzie z Kołomojskim, czy Kołomojski zadowoli się tymi dwoma miliardami, których zażądał i które ma dostać, kiedy dojdzie do konfliktu Zełenski- Tymoszenko, i tak dalej. Szereg konfliktów jest przed nami. Obóz Zełenskiego będzie się dopiero formował, a to oznacza walkę wewnętrzną, ponieważ każdy będzie chciał zająć jak najwyższą pozycję jak najbliżej kranika.

Co na to Rosja?

Rosjanie chcą wymusić jak najszybsze ustępstwa na Ukrainie, ale taka bezczelność i zachłanność Rosji się nie opłaci. Gdyby działali powoli i po ciuchu, wtedy opór byłby mniejszy. Moim zdaniem Rosja, z powodu tej bezczelności i zachłanności przegra.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

hi life2019.05.4 19:54
Czy to ten Kołomojski,którego nazwisko pojawia się w aferze Ambergold?Jeżeli tak,to czy był przesłuchiwany przez prokuraturę,albo przez komisję śledczą? I czy nie należałoby się przyjrzeć jego bankowi w sprawie transferu pieniędzy z Ambergold?
Saki faki2019.05.4 15:16
Większy niż na Jarmułkosława? Niemożliwe!
Reytan2019.05.4 14:22
Czy przesiedla nas razem z Ukraincami do Palestyny ?
kalinka2019.05.3 21:05
informuję pisowców, że w dniu dzisiejszym wasz pan Trump odbył rozmowę telefoniczna z Putinem, czy w myśl ideologii PIS jest on już rusofilem czy ruskim agentem?
babcia2019.05.3 15:23
p.targalski przeciez zelenski został namaszczony na p-REZYDENTA UKRAINY przez putina i zydow w celu stworzenia miejsca na kuli ziemskiej dla nich gdzie nie beda przesladowani radze pocztac wystapienia zydowskich poslow na 1 sejmie po odzyskaniu niepodleglosci przez polske pt; POLITYKA ŻYDOWSKA W SEJMIE I SENACIE RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ 1919-1933 LEOPOLD HALFERN BIBLIOTEKA SPRAW NARODOWYCH -NR 14 wszytko jasne
wicek2019.05.3 15:22
Tytuł sugerował całkiem coś innego. Prawda jest jedna: Zelenski będzie sterowany przez USA. A to dobra informacja dla Ukrainy. Druga dobra informacja: Amerikanos rozegrali wybory na Ukrainie po mistrzowsku. Ruscy nawet palcem nie kiwnęli choć są za miedzą. Co to oznacza? Są słabsi niż kiedykolwiek wcześniej.
nie dla marksizmu2019.05.3 10:50
Napewno nie tak duzy jak u na na Kaczyńskiego, panie Targalski,bo polityka czy dyplomacja to jest gra a nie leżenie plackiem przed jednym sojusznikiem!
michu2019.05.2 20:38
No za to spostrzeżenie Targalski powinien chyba dostać nobla. Będzie wpływ na chociaż jeden kraj w regionie. No spostrzegawczość rewelacyjna. Nic tylko publikować na frondzie ;)
Reytan2019.05.2 14:59
Agent Targalski kompromituje wszystkich,ktorzy go popieraja. Ostatni opis jego antypolskiego szalenstwa to teza,ze wplywy zydowsko-izraelskie sa korzystne dla Polski. W kraju POPIS.na Ukrainie wplywy niemiecko-zydowskie to smierc Polski,a Targalstein sie cieszy,ze Zydzi rosna w sile.
Tomaszek2019.05.2 11:43
Tak jak w PiS. Każdy chciał zająć jak najwyższą pozycję jak najbliżej kranika.
kaszel2019.05.2 14:16
Teraz pisowcy wygodnie licznie usadowieni przy korytach trzęsą gaciami przed wyborami przed Konfederacją. Kalesony pełne!
anonim2019.05.2 11:27
Czy Rusini podzielą los Palestyńczyków?
Zorro2019.05.2 10:32
Po to eskimosi przejęli Ukrainę i Polskę żeby oni tu się przesiedlili a my i Ukraińcy byli wysłani na bliski wschód na wojnę za nich i ginęli tam
sum2019.05.2 9:04
Izrael i Ukraina zawarły tajne porozumienie, które przewiduje masową emigrację Żydów na Ukrainę. W ciągu 10 lat nie będzie Izraela” – taką opinię wygłosił w 2012 r. Henry Kissinger, wybitny amerykański polityk, dyplomata i specjalista od spraw międzynarodowych. Kissinger jest Żydem, trudno mu więc zarzucać antypatię czy wrogość wobec Izraela.
Ryszard Olejniczak2019.05.2 8:11
"Jak duży wpływ Izrael będzie mieć na Zełeńskiego?" Retoryczne pytanie. Tak duży jak to potrzeba. A ściślej co najmniej tak duży, aby na pograniczu polsko-ukraińskim powstało nowe nieformalne, ale silne wpływami, państwo Upolin.
Tomek2019.05.2 8:04
Nie Izrael tylko Rothschildowie, bo oni są na szczycie tej piramidy. Oni przyczynili się też do powstania Izraela. Trzeba najpierw opanować podstawowe pojęcia i informacje.
Zbyszek2019.05.2 7:17
Sytuacja Polski nieco się różni od tego, z okresu przedrozbiorowego, ale nie aż tak bardzo. Na zachodzie i wschodzie mamy starych wrogów którzy dyplomatycznie nieco ukrywają swoje dążenia. Mamy wprawdzie sojusz z najpotężniejszą siłą wojskową, ale nasza armia nie jest zdolna sama przeciwstawić się agresji ze wschodu. Jest jednak jeszcze coś, co może w sposób tragiczny zaważyć na losach Polski w XXI wieku. Jest bowiem taka nacja, a właściwie jej oligarchia, mająca bardzo duży wpływ na politykę USA, dzięki któremu dąży do dominującej pozycji w Polsce, kosztem naszego narodu. Mogą na tym skorzystać także nasi wrogowie, którym nawet samo istnienie Polski przeszkadza, jak nieraz dowiodła tego historia. Przeszkadza zaś przede wszystkim istnienie Polski narodowo-katolickiej, tym którzy dążą do jej podporządkowania interesom żydowskim, albo chcą w niej zainstalować lewacko-tęczowy totalitaryzm. Jeśli Polacy się nie będą nawracać, odzyskując swoją narodowo-katolicką tożsamość, to nie pomoże nam "jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy".
Valentynka2019.05.2 0:21
https://www.youtube.com/watch?v=YjeTAVAjKCE&feature=youtu.be
Red2019.05.1 23:57
Co za pytanie ? Prezydent żyd, więc mamy Izrael-bis.
Topek2019.05.1 23:20
Gospodarczo Polska musi zjednoczyć sie z Niemcami by w ogóle zaistnieć walić na Węgry, Czechy, Ukraine czy Ameryke. Pozbyć się kompleksów. Tylko Niemcy!
Marian2019.05.2 7:37
Uwazasz ze Niemcy to sojusznik?
Topek2019.05.2 9:39
To powinien być sojusznik i Polska ma na to szansę czasy sie zmieniły
Marian2019.05.2 13:39
Ja uwazam ze to nadal wrog.Kleska IIWS nauczyla ich ukrywac swoje prawdziwe intencje
szcze na PiS2019.05.1 20:58
Zełeński będzie jeździł do Izraela jak PiS żeby pod dyktando Mossadu ustalać ustawy i dostawać wskazówki!
Stanislaw znad Dunajca2019.05.2 7:34
PIS..., PIS..., PIS..., Na jaki rodzaj obłędu cierpisz?
Reytan2019.05.4 14:18
Podobnie jak Targalski i Sakiewicz. Teraz bedzie blizej do prezydenta na Ukraine. Polska ,Ukraina i Palestyna w szczekach zydowskiego rekina.
szcze na PiS2019.05.1 20:39
Pewnie taki jaki ma rydzyk na PiS!
zatroskany2019.05.1 21:50
Nie bądź monotematyczny
Stanislaw znad Dunajca2019.05.2 7:36
Boisz się PIS-u. Nie stać Cie na oddanie kradzionego? Dasz radę! Nie rozpaczaj!
Iwan Niegroźny2019.05.1 20:31
ruskie trolle do roboty, smarować głupoty, no już!
syn chama2019.05.2 13:47
Mówisz i masz.Zawsze a niecierpliwością czekam na kolejny artykuł z panem Targalskim w roli głównej lub jego osobisty wpis,żeby zobaczyć cóż to znowu urodziło się w jego wybitnym umyśle.Tym razem jak zawsze pomieszany groch z kapustą.Plus złośliwości wobec Rosji.Widać że doktór nie ogarnia intelektualnie wydarzeń na świecie.Wiec w skrócie.Korea Północna to bufor Chin i Chiny z niego za darmo nie zrezygnują.USA to zrozumiało,ale nie ma co zaoferować chińczykom.Trójmorze to wytwór wyobrażni.A przy okazji dwa moża znamy to Bałtyk i M.Czarne,a trzecie to jakie?Jedwabny szlak nie powstanie,bo po to amerykanie zrobili banderowska rewolucję.Kontrolują Cieśninę Malakka,wywieraja presje na Kanał Sueski,są w Afganistanie,próbują zainstalować się w byłych azjatyckich republikach ZSRR.Jedyna droga wiedzie przez Rosję,a na końcu trasy lądowej jest Polska(pamiętamy jak Macierewicz zablokował rozbudowę terminala)Chcą osaczyć Chiny.Skoro Duda dzwonił do Żeleńskiego, to czy pytał kiedy oddadzą 4 mld.Co do żydobanderowskiej rewolucji(w koszulce z takim napisem chodził Kołomojski).Rosja jak narazie wygrywa.Konflikt trwa,sama,oficjalnie, nie dała się wciągnąć.Za rosyjski gaz z rewesu płaci Polska, za paliwa płynne też.Rosja nie musi użerać się o zapłatę.A Krymu Ukraina nigdy nie odzyska.Mało jeśli Rosja przejdzie na stronę USA,to stany dorzucą ekstra całą Ukrainę,a jako bonus Polskę.Bo w polityce nie ma sentymentów.
Edward2019.05.2 23:33
Odpowiadam synu: Trójmorze – międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Europy położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.Teraz już wiesz, jakie morza. Zapamiętaj: morze przez er-zet i nie epatuj tak tym ojcem, trochę szacunku, jaki by nie był.
syn chama2019.05.3 14:24
To teraz już wiemy dlaczego trójmorze(przynajmniej na razie,choć w polityce nigdy nie mówi się nigdy) nie powstanie.Dlatego,że nie dopuszczą do tego Niemcy, którzy uważają Bałkany za swoją strefę wpływów.Niemcy doprowadziły do rozpadu Jugosławii i mocno proniemiecka jest Ukraina,pamiętamy jak potraktowała Dudę,gdy chciał wziąć udział w negocjacjach o zawieszeniu broni w Donbasie.Zobaczymy jak będzie po wyborach na Ukrainie i co wymyślą w USA tj.co zaoferują Niemcom.Osobiście trójmorze wygląda mi na rozwinięty na inne państwa plan powstania Judeopolonii.Co do MORZA to literówka.
aswer2019.05.3 17:54
A czy demony wypędza się mocą belzebuba?