26.04.19, 21:15Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Dr Jerzy Targalski: Jaką strategię obierze Zełeński?

Wygrana komika Wołodymyra Zełeńskiego w wyborach na prezydenta Ukrainy było tematem dzisiejszego wydania programu dr. Jerzego Targalskiego "Geopolityczny tygiel". Politolog zastanawiał się, jak będzie wyglądać prezydentura Zełeńskiego, który pokonał dotychczasowego prezydenta, Petro Poroszenkę.

"Jakie będą najbliższe konflikty? Przede wszystkim, nie wiemy jaką strategię obierze nowy prezydent Ukrainy. Ma do wyboru po objęciu władzy: albo rozwiązać parlament i ogłosić przedterminowe wybory, albo uruchomić prokuraturę i zdyscyplinować posłów, którzy natychmiast stworzą większość, która będzie popierała prezydenta"-podkreślał historyk w swoim programie na antenie Telewizji Republika. 

Jak dodał Targalski, dotychczasowy ukraiński przywódca, Petro Poroszenko zapewne "będzie starał się odsunąć moment przekazania władzy". 

"Musi wytransferować pieniądze na zachód, żeby zabezpieczyć siebie i rodzinę. Będzie również dążył do ograniczenia władzy prezydenckiej, poprzez zdefiniowanie nowych uprawnień głowy państwa. Nie przywiązywałbym jednak do tego dużej wagi. Jak Zełenski obejmie urząd, to ci sami posłowie przegłosują odwrotne ustawy i wszystko wróci do normy"-zauważył publicysta. 

Według dr. Targalskiego, pierwszym etapem będzie prawdopodobnie umocnienie władzy, co jest teraz dla Zełeńskiego najważniejsze. 

"Wymiana wszystkich przewodniczących obwodowych administracji państwowych (coś na kształt naszych wojewodów, tylko z dużym zakresem władzy). W tej chwili już zaczęły napływać dymisje. Do tego wymiana prokuratury generalnej: wiceprokurator generalny już podał się do dymisji"- mówił prowadzący "Geopolitycznego tygla". Politolog podkreślił, że celem jest to, aby- przy pomocy prokuratury rozbić ekipę ustępującego prezydenta Poroszenki. 

"Sędziowie już tydzień przed drugą turą wiedzieli jakie wyroki ferować. Są pod tym względem do niezależności lepiej przygotowani niż sędziowie polscy (którzy wiedzieli jaki wydać wyrok w sprawie Kramek – „Gazeta Polska”, jeszcze zanim Kramek złożył pozew). Sędziowie zawsze są na wysokości zadania i wydadzą takie wyroki jak trzeba"- mówił z ironią dr Jerzy Targalski. 

Jak dodał historyk, jeżeli dojdzie do przedterminowych wyborów, z łatwością wygra je partia Zełeńskiego, szczególnie w okręgach większościowych. Tam bowiem- wskazał Targalski- wszyscy kandydaci odpowiednio się ustawią, gdyż  "nikt nie chce mieć do czynienia z prokuraturą-każdy ma wystarczająco dużo za uszami przy tej skali korupcji"

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze

Krzysztof2019.04.27 11:17
Do redakcji. Nie ośmieszajcie portalu i wprowadźcie dodawanie komentarzy po zalogowaniu się i po zweryfikowaniu z możliwością blokowania konta. Uczcie się od synów ciemności. Czy jest możliwe pisanie takich głupot na tvn24?! Niektórzy przez Was trafią do piekła za ciągła produkcję bluźnierstw i kłamstw. Czy jest to wam obojętne? Św. Jan Maria Vianney wolał wyciąć sad niż dopuszczać do kradzieży z niego.
anonim2019.04.26 22:58
Cieszcie się, im bardziej jesteście uczestnikami cierpień Chrystusowych, abyście się cieszyli i radowali przy objawieniu się Jego chwały. Błogosławieni [jesteście], jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa, albowiem Duch chwały, Boży Duch na was spoczywa.
Skuter2019.04.26 22:36
Targalski pyta jaką strategie wybierze Zeleński a jaką ma wybrać skoro z pochodzenia jest żydem a na Cyprze miał firmę która czerpała kasę z Rosji Dla mnie to jest jasne że dla Polski to niepokojący prezydent
Matylda z Wadowic2019.04.26 22:24
Znowu ten homo-niewiadomo stary kawaler, resortowe dziecię komuszek z PZPR Jurek Targalski???
kaszel2019.04.26 22:39
Myślisz, że pedał? Dają mu tu zarobić na wierszówce to plecie to co umie. Na Frondzie w cenie rusofobia, a ten pajac to pierwszej klasy bęcwał do tego.
Dumna Rafalala lalala2019.04.26 21:28
Pamiętacie pRezydenta Dupusia podPiSującego na stojąco na skraju biurka dokumenty podsunięte mu przez Amerykanów? I ten jego błogi uśmiech szczęścia przylepiony do obłudnej mordy...
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 21:23
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Ewangelia wg św. Jana 12:46-492019.04.26 22:24
Ja przyszedłem na świat jako światło, aby każdy, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności. A jeżeli ktoś posłyszy słowa moje, ale ich nie zachowa, to Ja go nie sądzę. Nie przyszedłem bowiem po to, aby świat sądzić, ale aby świat zbawić. Kto gardzi Mną i nie przyjmuje słów moich, ten ma swego sędziego: słowo, które powiedziałem, ono to będzie go sądzić w dniu ostatecznym. Nie mówiłem bowiem sam od siebie, ale Ten, który Mnie posłał, Ojciec, On Mi nakazał, co mam powiedzieć i oznajmić.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.26 21:23
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11110zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Bruner z Olgino2019.04.26 22:31
Dam na fiata cinqueciento!
Psychjatra2019.04.26 22:38
przyjmuję całą dobę zgłoś się koniecznie
Dumna Rafalala lalala2019.04.26 21:20
zerżnę dziś jakiegoś księdza tak jak oni rżną dzieci a jak spotkam rydzyka to najszcze mu w gębę! i co mi zrobicie PiSdziaczki no co???????????
Andrzej2019.04.26 22:08
Przestań rżnąć zacznij myśleć głową nie siusiakiem.
Bruner z Olgino2019.04.26 22:29
Podeślę ci ks. Sowę, OK? Sprawdzony.