03.09.19, 09:30Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Dr Jerzy Targalski: Jeżeli chcemy uzyskać reparacje, musimy popsuć obraz Niemiec w Europie

- Jeżeli chcemy uzyskać reparacje, musimy popsuć obraz Niemiec w Europie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jerzy Targalski, historyk i publicysta.

W niedzielę na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach udział wzięło 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence.

Jerzy Targalski wysoko ocenił przemówienie prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz docenił słowa, które wypowiedział prezydent Niemiec. - Przemówienie prezydenta Niemiec było bardzo dobre. Pojawiał się też wątek odpowiedzialności sowieckiej. Należy jednak pamiętać, że ponoszenie odpowiedzialności moralnej nic nie kosztuje - przypomniał Jerzy Targalski. - Jeżeli chcemy uzyskać reparacje, musimy popsuć obraz Niemiec w Europie – dodał.

Gość PR24 skomentował też nieobecność Donalda Tuska podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. - Skoro pofatygowała się Angela Merkel, to po co Donald Tusk miałby przyjeżdżać? Tylko zepsułby te uroczystości. Donald Tusk jest na wylocie, nie odgrywa żadnej roli w Europie. Jego przyjazd byłby klęską - stwierdził Jerzy Targalski, który nawoływał do tego, żeby wciąż powtarzać, że II wojnę światową wywołały dwa państwa: Niemcy i Sowieci. - Gdyby nie było porozumienia Adolfa Hitlera z Sowietami, to do II wojny by nie doszło, a na pewno by nie doszło w 1939 roku. Z powodu strat, które nam Niemcy zadały, Polska straciła 50 lat rozwoju - stwierdził Jerzy Targalski.

Całej rozmowy wysłuchać warto tutaj

Polskieradio24.pl

Komentarze

Wprost2019.09.3 18:07
Tak Targalski może powiedzieć każdy laik przy kiosku kupując papierosy ja dodałbym przede wszystkim osłabić ale na to mam taki sam sposób jak na trafienie nawet nie 6 a piątki Totka.Na razie to przede wszystkim Mularczyk powinien więcej zrobić a mniej gadać na dziś jest ale odwrotnie.Pewnie że Tusk był tam potrzebny jak wrzód na tyłku ale nie zaproszenie Serbii tylko dlatego że oferma jedna z drugą uznała że jest mała mało znaczy i zbyt prorosyjska a historia co tam, to skandal .Serbowie bardzo często udzielają się pod clipami chwalącymi odwagę polskich żołnierzy nigdy nie przeczytałem złego słowa o Polakach zawsze piszą że są braćmi to co innego jak ruskie trolle ale wiadomo że mamy mnóstwo nieudaczników w polityce za których po prostu wstyd ,możesz im to przekazać osobiście
diag2019.09.3 11:08
Nie ma co psuć. Niemcy są samotne w UE.
EWA2019.09.3 10:57
tO NIE HISTORYK TYLKO PISIA ŁAJZA ! zwykły CZOPEK KURDUPLA Za koryto zrobi i powie wszystko slepa komenda
Stara Baba2019.09.3 10:37
„Jeżeli chcemy uzyskać reparacje, musimy popsuć obraz Niemiec w Europie” Nie zgadzam się z tym podejściem, bo politycznie Europa zachodnia ma więcej względów dla Niemiec niż Polski i nigdy nie stanie po stronie Polski. Próby ‘popsucia obrazu Niemiec’ przez Polaków już odbywają się od jakiegoś czasu z mizernym wynikiem, bo Niemcy nad ‘głowami Polaków’ z Rosją robią interesy większe niż kiedykolwiek wcześniej, a przykładem tego może być chociażby budowie Nord Stream 2. I jak prześledzimy kto w Europie popierał, a kto sprzeciwiał się Niemcom w tym przypadku, to obraz jest jasny. To prawda, „Gdyby nie było porozumienia Adolfa Hitlera z Sowietami…” to… i dlatego dzisiaj musi być inna strategia niż tylko plucie na Niemców, bo może się okazać, że współczesne porozumienia też mogą okazać się tragiczne w skutkach dla Polaków. Polacy raczej powinni poszukiwać międzynarodowych dróg prawnych w dochodzeniu do odszkodowań, zamiast bezradnie pluć, tak jak wieśniak na nieznośnego sąsiada za miedzą.
He Ko2019.09.3 10:03
Super dr Targalski, zawsze Pan trafnie ujmie aktualną rzeczywistość polityczną nie tylko w Polsce ale na świecie też. Ale ja z innej beczki trochę: nie można głosić swoich poglądów na facebooku. Jest ograniczana wolność wypowiedzi Polaków, każdy kto ma inne zdanie niż tzw. poprawność polityczna jest blokowany na miesiąc. Dlaczego facebook ogranicza wolność i demokrację w naszym kraju? dlaczego jakiś obcy ma ograniczać nasze opinie jeśli są inne? Dlaczego, może ktoś mi podpowie? Gdzie jest tolerancja i pluralizm dla myślących inaczej katolików, dlaczego mamy popierać pedalskie wyczyny w internecie i na facebooku i milczeć!!! Dlaczego zakłada się blokadę za treści wszystkim oczywiste i znane?
Olej2019.09.3 18:48
Dlatego Polacy powinni ,,fakebook'' bojkotować i powołać własny portal o zasięgu międzynarodowym pt. ,, Polska wolność '' gdzie mogliby się znaleźć wszyscy, dla których wolność nie jest pustym frazesem.
Moni2019.09.3 9:55
Na początek należy zażądać od Niemców wypłacenia godnych, czyli naprawdę wysokich, odszkodowań dla wszystkich żyjących jeszcze Polaków - więźniów niemieckich obozów zagłady oraz robotników przymusowych. Muszą to być bardzo wysokie indywidualne odszkodowania. Jednocześnie rząd polski powinien zwrócić się do rządu Niemiec o natychmiastową kwerendę i zwrot wszelkich dóbr zagrabionych przez Niemców w czasie wojny w Polsce. Chodzi przede wszystkim o dzieła sztuki, księgozbiory, dobra materialne. Po trzecie, niech Niemcy, w ramach rzekomej ekspiacji, odbudują symbolicznie w Polsce choćby niewielką część tego co tu zniszczyli. Na przykład Pałac Saski w Warszawie. I na koniec, w ramach deklarowanej swojej odpowiedzialności za tragedię II wojny, niech wspólnie z Polską dokonają zmian w swoich podręcznikach historii, po to by nie kontynuować swojego kłamstwa historycznego. Niech dokonają też zmian w prawie, chodzi o penalizację kłamstw historycznych w odniesieniu do II wojny. Jeśli te zmiany utrwalą się w świadomości światowej opinii publicznej i utwierdzą ją w słusznym poglądzie o wyłącznym sprawstwie Niemiec za II wojnę, polskie oczekiwania reparacyjne będą miały chyba większą szansę na realizację. Należy naciskać Niemcy w tych sprawach nieustannie, wykorzystywać do tego każdą sytuację dyplomatyczną, angażować w przypominanie o tym, co o niemieckich zbrodniach powiedziano w Wieluniu i Warszawie, liczące się media światowe. Uzyskać to, by USA stały się w tych kwestiach wsparciem dla rządu w Polsce.
anonim2019.09.3 9:54
LUDZIE UCIEKAJCIE OD TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ !! POPIERAJĄC ICH BĘDZIECIE WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA ZŁO KTÓRE ONI PLANUJĄ (homomałżeństwa, adopcja dzieci przez homo, aborcja, deprawacja dzieci WHO-ideologia gender) - WYBORY już 13 października 2019 a - FATIMA OSTRZEGA - CUD SŁOŃCA - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
anonim2019.09.3 9:48
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI - POLACY TO MĄDRY NARÓD - SURSUM CORDA !
anonim2019.09.3 9:44
POLSKA TO NIESAMOWITY KRAJ LUDZI WOLNYCH - JESTEM DUMNY ŻE JESTEM POLAKIEM !!
EWA2019.09.3 10:58
Ty jesteś tylko ciemną pisią masą żaden z ciebie Polak
anonim2019.09.3 9:42
BRAWO PiS - BRAWO POLSKA - BRAWO POLACY - NA NIC LEWACKIE PODRYGI - POLACY JUŻ NIE POPEŁNIĄ BŁĘDÓW Z PRZESZŁOŚCI - Prawo i Sprawiedliwość WYGRAŁO euro wybory TE WYBORY TEŻ WYGRA gdyż OPATRZNOŚĆ MA TAKI PLAN - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MARYJA KRÓLOWĄ - Polska BĘDZIE URATOWANA ! NIE BĘDZIE W POLSCE ANI GENDER ANI KOMUNY ANI LGBT !!!!!