03.05.15, 16:38fot. media

Drogocenne złoto w liturgii? Tak, ku chwale Pana!

Co do mnie to przyznaję, że było to dla mnie wielką radością móc włączyć w służbę przenajświętszej Eucharystii wszystko to, co mogłem znaleźć najdroższego i najcenniejszego. Jeżeli zgodnie z nakazem Boga, wyrażonym przez usta proroków, posługiwano się złotymi kielichami, naczyniami i czaszami, aby zbierać krew kozłów, cielców i czerwonej krowy, składanej w ofierze przebłagalnej – to o ileż bardziej do krwi Jezusa Chrystusa powinniśmy, w służbie stałej i pełnej nabożeństwa, używać złotych naczyń, klejnotów i wszystkiego tego, co pośród stworzeń najcenniejsze.

Z pewnością ani my, ani wszystkie nasze dobra nie są godne służyć tak wielkim tajemnicom. Choćby przez jakiś nowy akt stworzenia nasza natura stała się naturą Cherubinów i Serafinów, jeszcze by nie była godna służyć tej niewypowiedzianej tajemnicy. Mamy jednak dar przebłagalny za nasze grzechy.

Niektórzy na pewno sprzeciwią się nam, twierdząc, że wystarczy przynieść do tego kultu ducha czystego, duszę świętą, stałość intencji – i my również sądzimy, że te warunki są konieczne w pierwszym rzędzie i że są szczególnie ważne. Ale twierdzimy także, iż w ozdobie poświęconych naczyń, używanych do świętej Ofiary, zewnętrzna ich szlachetność powinna, jeśli to możliwe, dorównywać wewnętrznej czystości ducha.

Trzeba, abyśmy we wszystkim jak najgodniej służyli naszemu Zbawcy, od którego otrzymaliśmy wszystko bez wyjątku, który naszą naturę złączył ze swoją w jednej godnej uwielbienia osobie, który umieszczając nas po swojej prawicy obiecał nam, że posiądziemy naprawdę Jego królestwo: Panu naszemu, który żyje i króluje po wszystkie wieki wieków. 

Suger, benedyktyn, wielki opat francuskiego Saint-Denis, kronikarz. Zmarł w 1151 roku.

(cyt. za: J. Leclercq OSB, Miłość nauki a pragnienie Boga, Kraków 1997, s. 296).

Komentarze

anonim2015.05.3 17:05
Tak było przed SWII. Bogaty kościół, szaty liturgiczne, naczynia. Po zdjęciu szat liturgicznych ksiądz często pozostawał w cerowanej sutannie i wracał na małą, skromnie urzadzoną plebanię. Dzisiaj jest dokładnie na odwrót. I ten typ księdza - połaczenie urzędnika i biznesmena... Szkoda gadać...
anonim2015.05.3 17:06
F. pod płaszczykiem pokory i ubóstwa chce właśnie dyskretnie wyprowadzić to co materialnie szlachetne a na to miejsce wstawić niby - ubogie, np drewniane tabernakula. Cel: pozbawić w ludzkim odglądzie chwały należnej Bogu, chytrze chowajac się za fałszywie pojmowanym ubóstwem. Bóg nie potrzebuje ludzkiego złota, ale człowiek winien przyozdabiac w taki sposób ołtarze, by to co najcennisze w ludzkiej hierarchi wartosci, podkreslało miłość czlowieka do Boga. Nie badźmy naiwni zlo osobowe zawsze będzie skrywalo swoje cele za pozorami dobra w tym wypadku "ubóstwa "
anonim2015.05.3 17:41
W sumie, to malowanie zabytkowego kościółka potrafi kosztować i 200 tys. zł. To raptem ponad półtorej kilo złota... Tylko teraz pytanie: ile będzie kosztowało przechowywanie i chronienie takiego kielicha i pateny? Sejf alarmy, wieczny strach przed złodziejami? A nóz przyjdą i "dawaj kielich a jak nie, to połamiemy kolana"? Taki świat...
anonim2015.05.3 19:31
Tak, ku chwale Pana! Zadzwońcie z tą "nowiną" do Francesco!!
anonim2015.05.3 20:42
Biedaczyna z Asyżu- któremu czego jak czego ale braku ubóstwa, skromności i pokory zarzucić nie można, tak oto wypowiada się na powyższej temat w swoim liście do braci mniejszych: "Proszę was bardziej, niż gdyby chodziło o mnie samego, o ile to jest stosowne i uważalibyście za pożyteczne, błagajcie pokornie duchownych, aby ponad wszystko czcili Najświętsze Ciało i Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz święte imiona i słowa Jego napisane, które konsekrują Ciało. Kielichy, korporały, ozdoby ołtarza i wszystko, co służy do Ofiary, niech będą kosztowne. I jeżeli w jakim miejscu Najświętsze Ciało Pana będzie umieszczone za ubogo, niech będzie według przepisów Kościoła umieszczone przez nich w miejscu godnym".
anonim2015.05.3 20:43
errata: na powyższy temat
anonim2015.05.3 20:56
To co napisali jest relatywne. Istnieli swieci, ktorzy mowili, ze te wszystkie ozdobki i bogactwa nie maja duzego znaczenia. Uwazali za skandal gdy dbalo sis bardziej o przepych naczyn i szat liturgicznych niz o potrzebujacego, o blizniego. Mysle, ze umiar to najlepsza miara.
anonim2015.05.3 21:29
ludzik Rozumiem, że jak idziesz do prezesa jakiejś firmy w interesach, to zakładasz stare walonki i kufajkę, gdyż pieniądze przeznaczone na garnitur rozdałeś biednym ?
anonim2015.05.3 22:21
@enrque111 Niesmaczny moj komentarz? I pytanie dyplomatyczne. Bo ze swietymi juz nie tak latwo polemizowac. Jezus to nie szef jakiegos biznes intreresu. Wiem, ze trudno sis zgodzic z tym co napisalem, ale moglbys miec choc troche pokory i zgodzic sie z tym, ze nie zawsze musi byc tak jai w artykule, i ze w Kosciele istnialy i istnieja inne opcje tak sano sluszne jak przedstawiona powyzej.
anonim2015.05.3 22:47
Ludzik, napiszę bardziej łopatologicznie. Rozumiem, że jak idziesz do teatru lub filharmonii, to zakładasz stare walonki i kufajkę, gdyż pieniądze przeznaczone na garnitur rozdałeś biednym ? Czy teraz capisci ???
anonim2015.05.3 22:57
@CaminoCanis Nastepny malo pokorny i probujacy postawic tylko na swoim. Dziele sie czesto z biednymi tym co mam. Ubieram sie skromnie. Moj sposob ubierania sie nie zalezy od funkcji osob cuy miejsca. Zawsze jest skromny, schludny i czysty.
anonim2015.05.3 23:10
Ludzik, twoje ego jest większe od twojego wzrostu. Nie zauważyłeś w swoich postach nadużywania odniesień do swojej osoby. A artykuł jest odniesieniem do chwały BOŻEJ
anonim2015.05.3 23:40
Camino canis Nie wiem dlaczego daje sie wciągnąć w twoje gierki. 1. Wiem ze jestem egoista i nie potrzebuje żebyś mi to przypominał. Codziennie mogę zobaczyć w moim własnym życiu ile tego świństwa jest dlatego noe szukam tego w życiu innych. Wystarczy mi moje bagno 2. Chwała boża jest człowiek żyjący a nie okupujące złotem i diamentami liturgie. Patrz Papa Francisco jeżeli wogule ten człowiek coś dla ciebie znaczy jako głowa kościoła do którego należysz.
anonim2015.05.4 0:03
@ludzik nawet ludzie ludziom (mężczyzna kobiecie i kobieta mężczyźnie) na znak swoich wielkich, szlachetnych uczuć dają np. złote obrączki ..... czemu nie dają np. ubogich - plastikowych na palec....przecież ważne tylko to co w sercu.... nie czujesz, że to jednak są ważne znaki i symbole tego co w sercu?
anonim2015.05.4 1:01
"Cóż to za korzyść dla Niego, jeśli Jego ołtarz pełen jest złotych kielichów, a On sam umiera z głodu w osobie biedaka? Najpierw nasyć głodnego, a potem z tego, co zostanie, przyozdób także Jego ołtarz. Robisz złoty kielich dla Niego, a szklanki świeżej wody Mu nie podasz? Jakiż z tego pożytek? Ofiarujesz na Jego stół obrusy przetykane złotem, a Jemu samemu nie dasz nawet niezbędnego odzienia?" Św. Jan Chryzostom
anonim2015.05.4 10:44
Dźwiedź - Jezus powiedział:"biednych zawsze mieć będziecie", gdy Judasz się wkurzał, że za drogi olejek wylała kobieta Mu na stopy! Nie żałujmy czci Bogu i nie żałujmy pomocy biednym...... Jest wielu, którzy dają i chleb i kubek wody potrzebującym.....ale bieda ZAWSZE będzie.....czy nie mają prawa czcić godnie swojego Boga?! Czemu nie wołasz do poltyków i bogaczy, żeby opróżnili swoje konta i bogactwa na rzecz biednych? Albo lepiej...żeby dali pracę biednym i mądrzej rządzili? Czemu chcesz wydzierać Bogu to, co jest darem i potrzebą serc wierzących? "Nie samym chlebem żyje człowiek!" Nie wykorzystuj biednych do swoich brudnych zamiarów ograbiania ołtarzy! I znowu nie tak wiele złota jest na tych ołtarzach, jak sugerujesz? Kielichy są pozłacane tylko a nie wypełnione złotem! I w tych kielichach jest Krew dla naszego zbawienia! Nie odbieraj Bogu się Jemu sprawiedliwie należy!
anonim2015.05.4 10:54
Dzwiedz Nie jest zbyt szczęśliwe przywołanie wypowiedzi św Jana Chryzostoma, Zgoda co do nauki płynącej z niej, jednak idzie tu o coś innego. Bratu pomóż ale chwalę Bogu nede wszystko oddaj. Jeśli biedny zobaczy jak wiele milosci bogaty ofiarowuje dla chwały Boga, choćby przez złote precjoza Liturgii, to sam nabiera właściwego szacunku do Boga i wielbiacych Go. Dziś w dobie zbytku, kiedy tylko USA posiadają ponad 8 ts ton złota Chiny i Rosja ok 4 tysięcy, by pozostać na tch jedynie krajach, to żalowanie Bogu złotej rozklepanej na cienko blaszki pod pretekstem rzekomej biedy wyznawców jest gigatycznie karkolomną, wręcz szatanską retoryką. JAN Chryzostom żył w czasach wielkiej biedy wobec wspolczesego nam dobrobytu. Jeśli ktoś nie ma co jeść, to nie z powodu złotej, ozdobmej blaszki na ołtarzach Boga, a z powodu chciwości współczesnej cywilizacji konsumpcji!