11.11.15, 16:58

Duda: Nie powinno się grać Trybunałem Konstytucyjnym

Prezydent Andrzej Duda stwierdził dziś w wywiadzie radiowym, że ostatni wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego został dokonany nieprawidłowo i że jest to niezwykle trudna i ważna sprawa.

Jak powiedział prezydent Duda w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu o zaprzysiężeniu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i apelu prezesów Trybunału w tej sprawie:

„Szkoda, że panowie prezesi nie zwracają równie bacznej uwagi na to, w jaki sposób to wybranie nowych sędziów nastąpiło. Mieliśmy gwałtowną zmianę ustaw, mieliśmy wybieranie sędziów w ostatnim dniu, mimo protestów ówczesnej opozycji, protestów moim zdaniem uzasadnionych. Był czas na to, by wybrać sędziów Trybunału Konstytucyjnego w normalnych warunkach. W moim przekonaniu to co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych, stabilności państwa prawa".

Prezydent dodał, że jest to dla niego niezwykle ważna i problematyczna kwestia:

"I nie ukrywam, że mam tu problem. Mamy wybranych sędziów Trybunału, którzy w moim przekonaniu są wybrani z wadą. Stąd moje wahanie i wątpliwości, stąd to przyrzeczenie nie zostało odebrane. Ubolewam nad tym, że prezesi nie zwracają uwagi na te istotne aspekty prawne, przechodzą na tym do porządku dziennego. Nie powinno się politycznie rozgrywać Trybunałem Konstytucyjnym. Powstało ewidentnie wrażenie, że partia rządząca chciała zdominować Trybunał, wybrać swoich sędziów i zabezpieczyć swoje interesy.

Jaki będzie tym samym dalszy los powołanych sędziów?

"Ostateczna decyzja należy do mnie, zostanie podjęta w odpowiednim terminie" - powiedział prezydent.

emde/300polityka.pl