26.02.16, 19:47

Duda odbierze odznaczenia ludziom PRL?

Można już składać podpisy pod obywatelskim projektem zakładającym odebranie wysokich odznaczeń państwowych funkcjonariuszom PRL. 

Trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. odebrania odznaczeń Virtuti Militari funkcjonariuszom PRL. Weryfikacja odznaczeń to pomysł obywatelski skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy.

– We wniosku również kierujemy prośbę o zweryfikowanie wszystkich przyznanych orderów Virtuti Militari przez władze komunistyczne, ponieważ do dzisiaj te odznaczenia posiadają osoby, które otrzymały je wyłącznie za walkę z Podziemiem Niepodległościowym – podkreślił poseł PiS Michał Dworczyk.

Według Dworczyka, Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadający na 1 marca to dobra okazja, by podpisać się pod takim apelem. – Chcemy w najbliższym tygodniu zebrać 50 tys. podpisów – powiedział poseł.

We wniosku o odebranie odznaczeń skierowanym do prezydenta wymieniani są m.in. zabójcy mjr Mariana Bernaciaka „Orlika”, który był żołnierzem Podziemia Niepodległościowego.

Jak podaje „Nasz Dziennik”, odebrania orderów domagają się historycy, a także kombatanci. Również prawnicy zadeklarowali pomoc Kancelarii Prezydenta w weryfikacji odznaczeń. Jak podkreślają, nadać oraz odebrać order można także pośmiertnie.

Kancelaria Prezydenta działa w oparciu o przygotowaną w 2008 r. listę ponad stu nazwisk sporządzoną przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – dowiedział się "Nasz Dziennik".

Podpisy pod petycją można złożyć na stronie www.tropemwilczym.pl

emde/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2016.02.26 20:13
Nic tylko zbieranie podpisów. Władza nie ma własnego rozumu?
anonim2016.02.26 21:07
Nie tylko odebrać zdrajcom odznaczenia, ale również tytuły naukowe tym ekspertom, którzy w służbie kłamstwa obalali podstawowe prawa fizyki. Mam na myśli dr Laska i wszystkich członków Komisji Millera. Niezależnie od tego należy usunąć z akademii wszystkich "docentów marcowych", którzy obniżają rangę polskich uczelni i zamulają umysły studentów wiedzą wątpliwej jakości. Dotyczy to przede wszystkim nauk humanistycznych.
anonim2016.02.27 0:12
circ - wladza to ty i ja... mamy demokracje czyli wladze ludu.... ...
anonim2016.02.27 7:21
odbierają odznaczenia swoim funkcyjnymi i ich rodzicom...dobre :--)))
anonim2016.02.27 15:00
@Der- Mądrością to ty jak widzę nie grzeszysz.
anonim2016.02.29 14:06
I niech przekaże je wszystkie wodzowi ciągnącemu za sznurki.