03.06.20, 08:00Fot. via Wikipedia, CC 0

Dwa projekty w sprawie nieprzedawniania ścigania zbrodni komunistycznych

Dwa projekty w sprawie nieprzedawniania ścigania zbrodni komunistycznych

Minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP powiedział w Polskim Radiu 24, że trwają w niej prace nad projektem takiej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, żeby zbrodnie komunistyczne, które nie doprowadziły do śmierci pokrzywdzonego, nie zostały przedawnione 1 sierpnia br. (mordercy mają być ścigani jeszcze przez 10 lat).

Wcześniej prezydent Andrzej Duda stwierdził podczas sesji „Pytań i odpowiedzi” na Facebooku:

- Tak, poprę taki projekt ustawy. Tam, gdzie to możliwe, zbrodnie nie powinny ulegać przedawnieniu. Zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane jak zbrodnie ludobójstwa. Większość tych zbrodni to było katowanie, zabijanie ludzi, te zbrodnie niestety nie zostały w taki sposób, jak wymaga tego sprawiedliwość, ukarane, nad czym boleję.  

Minister Dera wyraził nadzieję, że uda się zamknąć proces legislacyjny na czas, czyli praktycznie w czerwcu. Aby tak się stało, parlament musi podjąć prace nad prezydenckim projektem od razu, kiedy tylko zostanie on złożony do laski marszałkowskiej.

- Przeszłość jest ważna, bo stanowi korzenie naszej współczesności. Nie mogą ulec przedawnieniu czasy, w których komuniści w sposób jawny łamali życiorysy ludzi, łamali wszystko to, co było związane z patriotyzmem. Wszelkie przestępstwa, które oni popełniali nie powinny pójść w zapomnienie, powinny być rozliczone. Powołaliśmy IPN, żeby właśnie
naszą przeszłość rozliczył. Pokojowe przejście w 1989 roku z komunizmu do demokracji było wielkim osiągnięciem, jednak konieczne jest rozliczenie okresu PRL, kiedy decyzje zapadały w Moskwie, a nie w Polsce - dodał na antenie PR 24.

Pierwszy z inicjatywą nowelizacji ustawy o IPN w tym kierunku wystąpił poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz, którego natychmiast poparło Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, a potem wiele środowisk patriotycznych, w tym zrzeszających kombatantów i osoby represjonowane w PRL.

Trudno powiedzieć, który projekt - prezydencki czy poselski - pierwszy wpłynie do Sejmu, ale jest to drugorzędna kwestia. Najważniejsze, aby parlament sprawnie procedował nad nim i szybko odesłał znowelizowaną ustawę do podpisu Prezydentowi RP.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze

rebeliant2020.06.3 16:23
W ogóle marksizm powinien być ścigany za podważanie odmienności kulturowej narodów tubylczych. Jadę do Sudanu, to Sudańczyków się słucham. Jadę do Japonii, to Japończyków się słucham. Przyjeżdżają goście do Polski, to słuchają się Polaków.
Ed2020.06.3 10:48
Ta ustawa pewnie pojawi się dopiero wtedy, jak ostatni bandzior-kat UBecki, sędzia żydowski, zomol czy inna swołocz - kopnie w kalendarz, a ich podłe, antypolskie potomstwo, znowu obsiądzie wszystkie urzędy państwowe.
oficer LWP2020.06.3 9:42
będzie tak samo jak z ustawą zabierająca emerytury funkcjonariuszom UB i SB, która objęła tylko i wyłącznie funkcjonariuszy UB i SB , którzy są Polakami, funkcjonariusze UB i SB, którzy obecnie żyją w Izraelu i otrzymują emeryturę z Polski nie są objęci tą ustawa i nie obniżył im zażydzony PIS ani złotówki, w dniu w którym żydowsko jankeski pachoł Błaszczak ogłasza zabieranie ubekom emerytury pisowskia premier Szydło w tajemnicy przed Polakami udała się do Izraela aby zapewnić żydów, że PIS im nic nie zabierze, gdyby nie miała w Izraelu wypadku samochodowego nigdy "suweren" by się o tej akcji zapewniania żydów , że kasy im nie zabiorą nie dowiedział tak samo jak w tajemnicy przed "suwerenem" zażydzony PIS negocjował z żydami jak polski tępy goj ma im oddać nienależne 300 miliardów dolarów, przypadku tej nowej ustawy ani jeden żyd nie poniesie żadnych konsekwencji a Polaków żydy z PIS będą ścigać z całą żydo-pisowską surowością
Maciej2020.06.3 9:15
TOWARZYSZ - Stanisław M. był urzędnikiem. Towarzysz Stanisław M. skończył średnią szkołę. Towarzysz Stanisław M. był Sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej - PZPR !!!!!!!!!! Towarzysz Stanisław M. bierze emeryturze - CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH - NETTO I ŚMIEJE SIĘ Z TEGO !!!!!!!!! - Kto jest BENEFICJENTEM ?????????
Darek2020.06.3 8:33
haha, serio ktoś wierzy że za PiS jakikolwiek komuch zostanie ukarany? Przecież w rządzie same resortowe dzieci albo potomkowie morderców stalinowskich. Kaczyński jak tylko został premierem mianował Ziobro - syna komunisty z PZPR ministrem sprawiedliwości, a Kryże - zbrodniarza stalinowskiego, syna mordercy rotmistrza Pileckiego wiceministrem i Ziobry zastępcą, teraz prokurator stanu wojennego z ramienia PiS został sędzią Trybunału Konstytucyjnego, zamiast odsiadywać dożywocie za prześladowanie i niszczenie opozycjonistów w PRL.
Polak2020.06.3 8:27
Z obu nic nie wyjdzie - pisowska mafia składa się głównie z komunistów zarządzanych przez starych komuchów, i jako mafia broni swoich kolesiów.
anonim2020.06.3 8:10
A nie ma jakiegoś projektu PeŁowiaków? To by się lewactwo nie mogłoby zapewne nacmokać... Bo np. kiedyś idol lewicy p. Kwaśniewski jako sprawujący Urząd Prezydenta przepraszał za zbrodnie komunistyczne a następnie niemalże następnego dnia odznaczył UB-eków.
Lulejko2020.06.3 8:08
Platforma zablokuje.
Polak2020.06.3 8:27
Po co ma blokować? Stare komuchy7 z pisowskiej mafii nie dopuszczą do szkodzenia kolegom.