31.05.13, 13:13Procesja Bożego Ciała (Fot. Wikimedia Commons)

Dywany kwietne 2013 już podeptane

 „Infiorata” , to jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń świata. Jego data jest ruchoma, ponieważ  katolickie święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, nie ma stałej daty, a związane jest z rokiem liturgicznym.

Na dwa i pół dnia główne ulice wielu miast, zostają przejęte przez lokalnych artystów, pracujących  razem nad stworzeniem jednego długiego dywanu, który układany jest na drodze do kościoła. Te kompozycje są z płatków kwiatów, lecz także z kolorowanych trocin i innego rodzaju sypkiego materiału. Choć pomysły są różne, lecz kolorowane trociny są do tego najlepsze. Ich struktura pozwala na zaczepianie się sypkich elementów jeden o drugi, przez co nie podlegają po ułożeniu przesunięciom.

Wzór dywanu ustalany jest na długo przed jego ułożeniem, ceremonia ma swojego mistrza ustalającego podstawowe zasady, wymiary, oraz główną kompozycję. Kompozycje posiadają też szczegółowy, uświęcony tradycją podział na odcinki. Wiele środowisk posiada tam własny odcinek, którego kompozycja i ułożenie również nie jest bez znaczenia. http://www.infioritalia.com/

Tworzenie dywanu rozpoczyna się na trzy dni przed świętem od wyznaczenia kredą na bruku ogólnych zarysów kompozycji, a następnie poszczególne zespoły rozrysowują swoje pola. Przebiega to według określonej kolejności działania. Stopniowo i spokojnie zapełnia się sypkim materiałem poszczególne pola. Zasadą jest, iż materiał nie ma prawa być przyklejony, mniej jest istotne z czego to jest wykonane. Są technologie tradycyjnie i innowatorskie. Niektóre grupy tworzą materiał samodzielnie, a niektóre zaopatrują się w specjalnych okolicznościowo organizowanych sklepikach. 

Święto Bożego Ciała nie jest jedyna okazją na którą tworzy się barwne dywany „Infiorata”. W niektórych miejscowościach są układane podczas odpustów maryjnych (Capobasso http://www.youtube.com/watch?v=kEYhB4b9sgM) a niekiedy stanowią święto miejskie o stałej dacie (Noto http://www.youtube.com/watch?v=ba35jV4R5C4 )

Film “AgriturismiUmbria.Net - Le Infiorate di Spello 2012”, pokazujący proces tworzenia kompozycji, jak I przebieg uroczystości we włoskim regionie Umbria.

Maria Patynowska

Komentarze

anonim2013.05.31 14:04
Prawie tak ładne jak w mojej rodzinnej parafii.