14.09.15, 13:09Popiełuszko, Keszthely, Węgry (fot. Jakub Jałowiczor)

Dzień urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

68 lat temu urodził się przyszły kapelan „Solidarności”, męczennik, który swoją niezłomną postawą tchnął ducha walki w ludzi pracy w trudnych czasach PRL.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli na ziemi białostockiej, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Był dzieckiem Marianny i Władysława Popiełuszków. Matka jeszcze w stanie błogosławionym ofiarowała swoje nienarodzone dziecko na służbę Bogu.

"Poniósł śmierć męczeńską, bo bardzo cenił i szanował swoją wolność, wolność innych oraz wolność uciemiężonego narodu. Uczył, jak należy zwyciężać zło" - pisał kard. Kazimierz Nycz o błogosławionym księdzu.

Przypomnijmy, że ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku. Po odprawieniu Mszy św. dla robotników w Bydgoszczy i odmówieniu różańca wracał do Warszawy. Został uprowadzony w Górsku, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przed śmiercią był torturowany. Ciało wrzucono do Wisłach w okolicach tamy we Włocławku. Wyłowiono je 30 października.

Ks. Popiełuszko był kapelanem Solidarności. Został beatyfikowany w 2010 roku przez papieża Benedykta XVI. We wrześniu otwarto jego proces kanonizacyjny.

KZ/naszdziennik.pl/fronda.pl

 

Komentarze

anonim2015.09.15 21:01
Z całą odpowiedzialnością można już powiedzieć że ks Jerzy został zamordowany 25.10.1084 a nie jak wszyscy podają 18.10.1984. Problem w tym że po aresztowaniu 23.10 bandytów z IV departamentu. W tej sprawie jest zamieszanych tyle osób że we Wronkach trzeba by dorobi c kilka lokali.