10.09.19, 13:31Zdj. Publicdomainpictures, CC0

Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pomóc?

Nie jest to ani akt egoizmu czy tchórzostwa, ani bohaterstwa czy odwagi. Wiąże się przede wszystkim z ogromną, niewyobrażalną rozpaczą utrudniającą racjonalne myślenie. Może, choć nie musi, wiązać się z chorobą psychiczną. 10 września jest Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu roku więcej osób odbiera sobie życie niż ginie na wojnie. 

Problem samobójstw, zwłaszcza wśród młodych ludzi, coraz częściej podnoszony jest w Polsce, zwłaszcza w sytuacji zapaści w psychiatrii. Jak pokazują dane WHO, dotyczy on nie tylko naszego kraju. Sytuacja nie wygląda różowo na całym świecie, gdzie rocznie życie odbiera sobie 800 tys. osób. Agenda ONZ wzywa wszystkie rządy do walki z coraz bardziej widocznymi problemami psychicznymi dotykającymi obywateli ich krajów.

Jak sugeruje WHO, władze powinny pracować nad zmianami w systemach ochrony zdrowia i tworzyły kampanie edukacyjne, tak, aby pokazać osobom nieradzącym sobie ze stresem i problemami, gdzie szukać pomocy. Warto zaznaczyć, że wbrew wciąż pokutującemu mitowi, samobójstwom da się zapobiec. Nieprawdziwe jest również przekonanie, że deklaracje samobójcze wcale nie wiążą się z rzeczywistym zamiarem targnięcia się na życie. W przypadku osób leczących się z powodu depresji, nagła, duża poprawa może być, wbrew pozorom, złowieszczym sygnałem.

"Samobójstwo to globalny problem. Dotyczy to ludzi w każdym wieku, każdej płci i w każdym regionie świata. Każda strata to jedna strata za dużo"-alarmuje WHO. Jak dowiadujemy się z raportu, samobójstwo to drugi najczęstszy powód śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat- zaraz po wypadkach drogowych. Jeżeli chodzi o młode dziewczęta i kobiety (15-19 lat) jest to druga przyczyna śmierci po problemach wynikających ze śmiertelności związanej z komplikacjami w czasie ciąży lub porodu, które wpływają na ich rozwój w kolejnych latach. W przypadku chłopców i mężczyzn z tej samej grupy wiekowej, to trzeci najistotniejszy czynnik- częstsze są zgony w wypadkach drogowych oraz w wyniku zastosowania przemocy przez inną osobę.  Łącznie odsetek samobójstw każdego roku na całym świecie wynosi 800 tys. złotych: to więcej niż nowotwory, malaria, wojny czy zabójstwa. 

Raport WHO został zaprezentowany w przeddzień Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, który ONZ wyznaczyła przed laty na 10 września. 

ZOBACZ, GDZIE SZUKAĆ POMOCY!

WAŻNE!

Potrzebujesz pomocy? Masz myśli samobójcze? A może dostrzegasz niepokojące zachowania u bliskiej Ci osoby, np. dziecka?

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

1. Zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK). Znajdziesz je w każdym większym mieście. OIK-i oferują pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część tego typu placówek jest czynna całą dobę. Z pomocy możesz skorzystać BEZPŁATNIE, również wtedy, gdy nie masz ubezpieczenia.

2. W przypadku myśli samobójczych niezwłocznie zgłoś się do najbliższego szpitala psychiatrycznego. Pamiętaj, że jeśli zaznaczysz, że sprawa jest pilna (np. silne, uporczywe myśli samobójcze), lekarz ma obowiązek przyjąć Cię tego samego dnia- również bez ubezpieczenia.

3. Nie wahaj się skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12:00-02:00) lub całodobowego Centrum Wsparcia dla osób dorosłych, pod numerem 800 70 22 22 oraz na stronie >>>liniawsparcia.pl<<<.

4. Listę organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.

Pamiętaj też, aby rozmawiać, słuchać i obserwować zachowania bliskich osób. 

yenn/Fronda.pl

Komentarze

violencja2019.09.10 22:38
Piszę dla ludzi dobrej woli i dla tych z depresją , ale wierzących:)Reszta niech nie czyta , szkoda czasu.Naprawdę.A opluwanie tutaj nic nie wniesie , chcę na swój sposób pomóc innym , nie wyśmiewać tego. Przeważnie depresja pochodzi od złego ducha , on potrafi nam wtłaczać różne złe myśli , np. twoje życie jest do bani...itp.Ten zły duch ma na imię depresja , ma on też kuzyna , który ma na imię -"myśli samobójcze" .Oni lubią ze sobą współpracować. Co robić???Iść do lekarza?Tak , iść do lekarza , ale także działać na swoją rękę. Iść do spowiedzi i tam tego gada pokonać.W konfesjonale jest Jezus pod osłona kapłana.Leczy. W tym i wielu przypadkach wyznać korzenie zła tj.STRACH , ODRZUCENIE , PORZUCENIE , wyznać swoje grzechy i przede wszystkim depresje , myśli samobójcze i to co , każdy coś tam ma. Pisałam w oparciu o słowa ks.Glasa i moje doświadczenie . Poradziłam to dziewczynie w depresji i z myślami samobójczymi , trwającą w tym problemie przez kilka lat/ma trójkę małych dzieci!/.Odstawiła tabletki w krótkim czasie , jest już wszystko ok. Dodam jeszcze ,w oparciu o wypowiedzi księży/, że wiele chorób psychicznych schizofremie , a także epilepsje często pochodzą od złego ducha . Pewna angielska psychiatra/znajoma ks. Glasa/powiedziała , że większość przypadków nadaje się dla księdza nie dla psychiatry , ona ma niewiele minut dla każdego pacjenta.
Adam2019.09.10 16:16
SZCZUC DALEJ NA LGBT!!!!!!!!!
edi2019.09.10 14:26
WHO? To ta sama organizacja, która najpierw orzekła że homoseksualizm nie jest chorobą a teraz odpowiada za deprawację polskich dzieci ideologiami gender i LGBT?
Dam2019.09.10 14:39
Z tą deprawacją to poleciałeś, ale pewnie wiedzę bierzesz z frondy, a nie ze źródła. WHO poza tym, że czasami powie coś niezgodnego ze światopoglądem, to odwala dosyć dobrą robotę, tylko żeby to dostrzec, trzeba się interesować.
Adam2019.09.10 16:17
Jesli nie mozesz zaakceptowac naukowego faktu, ze homoseksualizm nie jest choroba, to rownie dobrze nie powinienes akceptowac WHO, tylko utworzyc wlasna instytucje - oparta na ideologii a nie nauce. WY*IERDOLIC POLSKE Z WHO!!!!!!!!!!!!
Justyna S2019.09.10 16:24
Tak ta sama oraz ta sama na której diagnozy lekarskie opierają wszyscy lekarze na podstawie normy ICD-10 a niedługo ICD-11 https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowa_Klasyfikacja_Chor%C3%B3b_ICD-10