24.10.13, 08:31Fot. MorgueFile

Efekt nagonki mediów na Kościół: proboszcz zabronił księżom głaskać dzieci podczas zbierania na tacę. Boi się oskarżeń o pedofilię

Według proboszcza ks. Wiesława Kamińskiego decyzja ta ma zapobiec ewentualnym oskarżeniom o molestowanie. Dlatego uczulił on swoich wikarych i kościelnego, by pod żadnym pozorem podczas zbierania pieniędzy na tacę powstrzymali się od głaskania maluchów". Ksiądz proboszcz zastanawia się jeszcze nad radykalniejszym posunięciem a m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu głaskania dzieci przez parafialny personel. O pomyśle poinformował wiernych podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę. - Dzieci nie są do głaskania, sam też dzieci nie głaszczę. Może dochodzimy do absurdu, ale nagonka na księży jest tak ohydna, że każdy, nawet drobny gest może być pretekstem do oskarżenia o molestowanie - powiedział "Dziennikowi Łódzkiemu" ks. Mieczysław.

Obecnie według rzecznika prasowego łódzkiej kurii, nie nie ma kościelnego przepisu, który precyzowałby kwestię głaskania, czyli formy błogosławieństwa przez księży. - W statutach diecezji łódzkiej nie ma zapisu, czy podczas zbierania na tacę należy czy też nie wolno głaskać dzieci. Przepisy nie precyzują takich rzeczy - mówi ks. Rafał Leśniczak.

Jak to jest z tym głaskaniem. "Dziennik Łódzki" zapytał paru duszpasterzy o ten temat. O. Józef Łągwa, łódzki jezuita, który odprawia msze dla dzieci, przestał głaskać maluchy, gdy raz przez nieuwagę zamiast dziecka pogłaskał po głowie... emerytkę. - Wolę podać maluchowi rękę i powiedzieć "cześć". Nie powinniśmy jednak wpadać w przesadę, lecz patrzeć na gesty przez pryzmat wiary. Nałożenie rąk oznacza też błogosławieństwo.

Dominikanin Szymon Biernat mówi: - Zawsze mówię, że od głaskania są rodzice. Powód jest prozaiczny: jako dziecko nie cierpiałem, gdy ktoś mnie głaskał - mówi.

Innego zdania jest psycholog dziecięcy, Beata Matys-Wasilewska, która uważa, że zakaz głaskania to przesada. - Rozumiem motywacje proboszcza, ale to może zniechęcić wiernych. Małe dzieci wśród obcych ludzi w kościele nie czują się komfortowo, a ksiądz ubrany w sutannę budzi ich respekt. Pogłaskanie po głowie to prosty gest budujący więź i podkreślający, że dziecko jest tam mile widziane i zachęcający do pobytu w Domu Bożym.

sm/Dziennik Łódzki

Komentarze

anonim2013.10.24 8:42
No i efekty nagonki na Kościół widzimy. Moim zdaniem taki zakaz nie wyjdzie na dobre, to tak jakby się przyznać, że to głaskanie było złe. Zabrania się zwykłych, ludzkich gestów. To jest chore. A ci, którzy atakują Kościół to i tak będą to robić, bez względu na decyzje Kościoła.
anonim2013.10.24 8:47
Zamiast głaskać trzeba błogosławić. Gest nałożenia ręki to gest błogosławieństwa (+ wewnętrzna intencja). Księże proboszczu niech ksiądz oraz wikariusze idąc z tacą, błogosławią te maluchy, przecież do tego mi.n Jezus was powołał, - aby błogosławić. Można przecież także po cichutku wypowiedzieć słowa błogosławieństwa - tak by stojący obok rodzice usłyszeli.
anonim2013.10.24 8:52
Uprzejmie proszę o szybkie usuwanie z forum ludzi zionących nienawiścią do Kościoła i kapłanòw. Komentarz na frondzie nie powinien być z poziomu onetu, a tu widzę dyżurnych, ktòrzy ze świeżym jadem natychmiast są na usługach.
anonim2013.10.24 8:54
Mt 19,13-15 - 13. Wtedy przyniesiono Mu dzieci, aby włożył na nie ręce i pomodlił się za nie; a uczniowie szorstko zabraniali im tego. 14. Lecz Jezus rzekł: Dopuście dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie. 15. Włożył na nie ręce i poszedł stamtąd. Mk 10,14-16 - 14. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. 15. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. 16. I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.
anonim2013.10.24 8:58
Wielebny , dzieci są do głaskania i trzeba je głaskać. Lewactwu wszystko kojarzy się z jednym więc nie dziwota, ze wszędzie - jak u siebie - widzą zboczenia ... A branie ogona pod siebie? jaki efekt dał brak deubekizacji w KK widzimy ....
anonim2013.10.24 9:05
Niech zabronią zbierania na tacę i nie bede musieli głaskać dzieci.
anonim2013.10.24 9:07
Liturgia = dzieło publiczne. Od kiedy wikarzy zbierają na tacę? Do tej funkcji liturgicznej nie trzeba mieć święceń. Gdzie są ministranci? Gdzie np. Oaza? Oto rezultaty traktowania parafian jako widzów, konsumentów i gości świątyni. Jeden kościelny tego nie zmienia, bo a nuż fuchę,ma dziedziczną.
anonim2013.10.24 9:15
Proboszcz "oszalał". Nie można się dać zwariować. Medialnej histerii należy przeciwstawić cierpliwą argumentację, a nie takie urazowe reakcje.
anonim2013.10.24 9:41
każdy zdrowy mężczyzna posiada większe lub mniejsze potrzeby seksualne ,więc nigdy nie wiadomo kiedy zrobi mu się przyjemnie podczas głaskania ,więc lepiej niech łapy trzymają przy sobie
anonim2013.10.24 9:56
każdy zdrowy mężczyzna posiada większe lub mniejsze potrzeby seksualne ,natury nie da się oszukać,więc nigdy nie wiadomo kiedy zrobi mu się przyjemnie podczas głaskania ,więc lepiej niech łapy trzymają przy sobie
anonim2013.10.24 9:56
Uważam, że to zwykłe tchórzowstwo ze strony proboszcza. Obawia się prześladowań. Ciekawe, co zrobiłby, jakby mu ktoś kazał wyprzeć sie Jezusa... Swoją drogą ksiądz jest po to, by pobłogosławić dziecko, a nie klepać po głowie jak konia (jak to się dzieje w mojej parafii).
anonim2013.10.24 9:59
TAK , TO JEST EFEKT TYCH NAGONEK , PODOBNIE PODCZAS ZAJĘĆ SZKOLNYCH TEŻ TRZEBA UWAŻAĆ , BO OSKARŻĄ O PEDOFILIĘ , NIE MOŻNA W PEŁNI PRZEPROWADZIĆ ĆWICZEŃ ODDECHOWYCH PRZY WOKALISTYCE, BO PRZECIEŻ TRZEBA DZIECKO DOTKNĄĆ , CHORE EFEKTY MEDIALNYCH NAGONEK!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2013.10.24 10:21
@Redakcja frondy Ludzie, proszę was, nie używajcie już tego zdjęcia. To najgorsze jakościowo zdjęcie jakie w życiu widziałem. Brudne i z przekontrastowanymi krawędziami. Ksiądz wygląda jakby się z kartofliska wygrzebał.
anonim2013.10.24 10:38
W sumie to dobrze. Moim zdaniem to głaskanie dzieci jest dziwaczne.
anonim2013.10.24 11:27
Do iceland: owszem, ksiądz nie jest pozbawiony seksualności, ale ty piszesz, że ten popęd skierowany jest wobec dzieci!!! To jest chore - wychodzi na to, że każdy ksiądz to pedofil i że w każdym momencie może skrzywdzić dziecko. To jakaś paranoja! W takim układzie nauczyciele, wychowawcy, przedszkolanki też nie będą mogły dotknąć, czy pogłaskać dzieci, bo "odezwą" się ich potrzeby seksualne???? Włącz myślenie!
anonim2013.10.30 18:29
Ale przecież, żadnego zakazu nie było. Sam główny bohater wypowiedział się w tej sprawie: http://www.youtube.com/watch?v=sglU-M7N4aI
anonim2013.10.30 18:31
ale dementi już było, zakazu wg ks. Kamińskiego nie było