25.10.21, 09:21Fot. Screenshot You Tube pro100zmostu22

Eksperci: Celem Rosji jest uzależnienie UE od długoterminowych kontraktów gazowych

Jednym z celów Rosji jest zatem dalsze uzależnienie UE od kontraktów długoterminowych, co wiąże się też z uruchomieniem Nord Stream 2, a następnie wyeliminowaniem Ukrainy z europejskiej mapy gazowej” - uważa Zuzanna Nowak, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

„Zachowanie gracza, który ma połowę rynku ma olbrzymie znaczenie dla całego rynku” – mówi ekspertka o polityce prowadzonej przez rosyjski Gazprom, będący dostawcą mniej więcej połowy ilości gazu do krajów Unii Europejskiej.

Zuzanna Nowak twierdzi, że Gazprom stopniowo i zdecydowanie buduje swą pozycję monopolisty gazowego na rynku europejskim. „Z jednej strony manipulacje i realizacja celów politycznych, z drugiej transparentne, ale przeciągające się procedury rynkowe”.

Natomiast analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota zauważa:  „Największy dostawca, wysyłający mniej gazu do UE niż zazwyczaj, pomimo olbrzymiego zapotrzebowania, niezapełniający w wystarczającym stopniu swoich magazynów w UE, nierezerwujący dodatkowych przepustowości w gazociągach przez Ukrainę i Białoruś – Polskę, nie sprzedający prawie gazu na giełdzie”.

Łoskot-Strachota dodaje: „Wszystko to wraz z kolejnymi tygodniami jest czynnikiem nie tylko obiektywnie wpływającym na ceny, ale też nakręcającym emocje. Obecnie, póki jeszcze nie ma mrozów, i magazyny unijne są jednak zapełnione w stopniu dość dużym, choć niższym niż w ubiegłych latach, te emocje też grają dużą rolę i odbijają się na cenach”.

Przypomnijmy, że w czwartek rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył, że te kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty na dostawy gazu, otrzymają go teraz po cenie czterokrotnie niższej niż wynosi cena spotowa.

 

ren/PAP, niezalezna.pl

Komentarze

Maciej Piwowar2021.10.25 11:09
MAM pytanie DO TZW,,EKSPERTÓW" ? PROSZĘ PODAĆ KRAJ ,KTÓRY byłby W STANIE ZASTĄPIĆ ,ZAPEWNIĆ DOSTAWY GAZU I ROPY w takiej wysokości,JAK TO robi ROSJA. Rosja nikogo nie zmusza DO zakupu gazu ,ropy. ROSJA DAJE WYBÓR : WĘGIEL ,Bio gaz( JEDZ FASOLE PO TROCH,A bio gaz ZAPEWNIONY). Przypominam Polska 68% gazu pobiera z Rosji ,a za tranzyt pobiera sumę wysokości 2-4% PKB Polski.
kibuc EjU i kibuc Rosja2021.10.25 11:57
A czy nie pejsaty tym wszystkim rzadzi !!! Kto se taki monopol na swiecie z surowcami energetycznymi urzadzil !!! A dlaczego pejsate zabily Kadafiego !!!! Polska ma gazu i surowcow energetycznych do nieskonczonosci !!!!! Jakie pejsate z knesetu polin to blokuja ??????? https://www.youtube.com/watch?v=TD19zjzvUdw&t=459s .... atomowa energia to polska geotermia - YouTube