28.05.15, 14:23

Eksperci o in-vitro: Metoda ta niszczy godność człowieka

Ordo Iuris

Komentarze

anonim2015.05.28 15:28
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci tym braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt,25-40). Człowiek to nie tylko grupa komórek, nawet najbardziej rozwiniętych.
anonim2015.05.28 15:34
Zapłodniona komórka jajowa po pierwszych podziałach to grupą identycznych komórek, Ta grupa komórek może dalej ulec spontanicznemu podziałowi na odrębne części (stąd bierze się podklasa ciąży mnogich). W odróżnieniu od zarodka na tym poziomie podziału, człowiek nie jest ani tworem identycznych komórek ani nie może ulegać podziałowi na identycznych ludzi. To oczywistość, która jest kompletnie ignorowana przez religiantów, uważających, iż zarodkowi przysługuje godność człowieka. To zupełne pomylenie.
anonim2015.05.28 15:37
Z jednej zapłodnionej komórki jajowej może powstać kilka osobników. Jak jest wówczas z podziałem duszy?
anonim2015.05.28 15:47
Czy art.30 Konstytucji mówi o godności zarodka pod postacią śluzu czy o godności człowieka.Ja jednak potrafię odróżnić śluz od osoby ludzkiej.Dobrze by było żeby wasi eksperci też opanowali tę umiejętność.
anonim2015.05.28 15:49
@nullbivector. Właśnie w tym tkwi różnica, że Ty traktujesz człowieka jako osobnika, ja zaś jako osobę. Osobnik to tylko jakiś członek gatunku, którego dla jego zachowania można zniszczyć i pozbyć się. Osoba zaś, to ktoś niepowtarzalny, z którego istnieniem należy się liczyć od samego jego początku. Jeśli nie będziemy traktować człowieka jako osobę, to nigdy nie zbudujemy cywilizacji na miarę jego godności. Wprost przeciwnie - będziemy tworzyć totalitaryzm, który ją depcze.
anonim2015.05.28 16:25
Co tam Wasi eksperci... Przecież my mamy własnych, jaśnie "oświeconych" frondo-postempo-expertów, którzy Wam wszystko przykładnie wyłożą. :DD
anonim2015.05.28 17:02
Czy jak ktoś sobie założy coś, co ma w nazwie "instytut" i się w nim zatrudni, to od razu jest ekspertem?
anonim2015.05.28 17:44
@Eccehomo Uzylem 'osobnik' na okreslenie bytu odrębnego i podkreślenie faktu, że zbiór jednej lub kilku identycznych komórek nie jest osobą. Osoba musi mieć odpowiednio bogatą sieć neuronową, która jest pochodną połączeń dziesiątek miliardów komórek neuronowych (których w jednokomórkowym zapłodnionym jajeczku nie ma) . Zbiór kilku identycznych niewyspecjalizowanych komórek, osobą nie jest. Co więcej, z jednej zapłodnionej komórki jajowej może powstać kilka osób. A więc na poziomie tej komórki nie można stwierdzić ilu potencjalnym osobom da ona początek (zauważmy, że człowieka nie dotyczy ta nieokreśloność, zapłodniona komórka jajowa nie posiada więc jednej z podstawowych jakościwych cech, jakie ma osoba). Specjalnie dla Eccehomo ponawiam więc pytanie: Jak jest z podziałem duszy? Ile dusz przyporządkowanych jest zapłodnionej komórce jajowej?
anonim2015.05.28 18:12
@nullbivector. Człowiek jest osobą od momentu poczęcia, ponieważ jest to jedyny moment od którego zaczyna się kształtować jako osoba. W zapłodnionej komórce zawarty jest cały kod genetyczny człowieka, a więc pewien ściśle określony plan budowy jego ciała. Ingerowanie w jego integralność(na przykład poprzez podział tej komórki) jest właśnie zaprzeczeniem osobowej godności ludzkiej istoty. Kwestia tego, kiedy człowiek otrzymuje duszę jest tajemnicą, którą zna jedynie Bóg. Ludzie powinni ją uszanować, a nie pytać głupio o podział duszy. Jeśli zaś nie uznajesz osoby w człowieku od jego poczęcia, to nie dziwne, że podchodzisz do niego jako do osobnika. Jeśli chcesz wiedzieć jakie skutki społeczne to ze sobą niesie, to odsyłam do mojego bloga na "Frondzie".
anonim2015.05.28 18:39
@Eccehomo argument z informacji genetycznej jest bardzo zły. Komórki rakowe człowieka, które się wycina, mają dokładnie ten sam charakterystyczny i kompletny materiał DNA, z którego np można sklonować człowieka.
anonim2015.05.28 18:44
@Eccehomo a pytanie o podział duszy nie jest głupie. Nie gwałć swojego rozumu, zasłaniając się boską tajemnicą. Jeśli chodzi o fizykę mikro i makroświata, twój Bóg jakoś nie jest tajemniczy i daje te prawa poznać, tylko jeśli chodzi o komórkę jajową oraz Adama i Ewę, to wszyscy się buntują, gdy się ich pyta.
anonim2015.05.28 18:48
@Eccehomo, a jeśli chodzi o społeczne skutki 'in vitro' to znam tylko jeden -- przyrost populacji ludzkiej, tzn potomstwo dla par, które dawniej nie mogłyby mieć dzieci.
anonim2015.05.28 20:13
Spytajcie dzieci, które nie miałyby inaczej szansy przyjść na świat, czy czują, że ich godność została zgwałcona! Bo moją godność kościól gwałci codziennie!
anonim2015.05.28 22:13
@nullbivector, podział duszy nie jest możliwy. W przypadku bliźniąt jednojajowych Bóg zapewnia od początku tyle dusz ile będzie ostatecznie osób.
anonim2015.05.29 8:42
@J.R. A w przypadku łączenia zygot jedna duszy nie miała od początku? Ciekawe skąd posiadasz taką wiedzę, skoro nawet istnienia duszy nikt nie był w stanie stwierdzić...