30.11.21, 14:15Fot. MON Ukrainy via Flickr CC 2.0 / Vitaly V. Kuzmin via Wikipedia, CC 4.0

Ekspert Centrum Lewady: pomyśleć, że ukraińska armia walczy z rosyjską nie mieści się w wyobraźni Rosjan

Wierchuszka rosyjskiej władzy nieustannie podsyca obawy militarnej agresji na Ukrainę. Prawdopodobnie po stronie naszych wschodnich sąsiadów stanęłaby część krajów zachodnich. Także z perspektywy polskiej racji stanu bezpieczeństwo Ukrainy ma ogromną wagę. Co jednak sądzą o wojnie Rosjanie? W przeważającej większości się jej… boją, a wręcz nie są sobie w stanie nawet jej wyobrazić. Aleksiej Lewinow z Centrum Lewady udzielił na ten temat interesującego wywiadu rosyjskiemu portalowi 47news.

Centrum Lewady to renomowany niezależny rosyjski ośrodek badania opinii społecznej.

- Ostatnimi laty strach przed wojną istotnie wzrasta. Obecnie znajduje się w pierwszej trójce największych lęków, które odczuwają Rosjanie – powiedział Lewinow.

Dodał jednak, że istotne jest określenie, o jakiego rodzaju wojnę chodzi. – Jeśli uznamy, że w Syrii toczy się wojna, to taka wojna nie wzbudza żadnego lęku. Rzeczywiście straszna byłaby zaś wojna światowa z USA i NATO. Strach przed taką wojną jest w społeczeństwie bardzo silny, jednak wiara, że mogłoby dojść do takiej wojny nie jest wysoka. Na pierwszym miejscu wśród lęków jest choroba bliskich i dzieci. Tak było od zawsze. Nie jest to związane z wirusem. Nagle jednak wojna pnie się ku górze – mówił Lewinow.

Ponadto w ocenie Lewinowa Rosjanie wcale nie odnoszą się pozytywnie do wojny z Ukrainą i to pomimo tego, że rosyjska propaganda od lat podsyca w społeczeństwie nastroje antyukraińskie i stara się przedstawiać naszych wschodnich sąsiadów jako państwo upadłe i do niczego niezdolne.

- Mogę powiedzieć, że chociaż Rosjanie oceniają stosunki z Ukrainą negatywnie, to odrzucają możliwość wojny Rosji z Ukrainą. Pomyśleć, że ukraińska armia walczy z rosyjską nie mieści się w wyobraźni Rosjan. Może mieć miejsce coś innego: wzięliśmy i zdobyliśmy Kijów. Są ludzie, którzy gotowi są myśleć: „W trzy dni wzięliśmy Kijów”. Ale oni nie rozumieją tego jako wojny. Nie spotkamy tam żadnego oporu, myślą tacy ludzie – mówił Lewinow.

- Grupa ludzi, którzy uważają, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród, jest daleka od znikomej. Dla takich ludzi możliwy jest taki rozwój wydarzeń, jak stworzenie czegoś „historycznego”. W ich pojęciu to zawsze był jeden kraj i jeden naród. Dla nich to nie wojna. To, co dzieje się w Donbasie, to dla nich także nie wojna, tylko „zamieszki” – Lewinow odniósł się do popularnych w rosyjskiej propagandzie głosów o odwiecznej jedności Ukraińców i Rosjan. Na marginesie można dodać, że na ten temat historyczny felieton  napisał nawet Władimir Putin. Jego felieton został opublikowany w rosyjskiej prasie na początku roku.

Lewinow wskazał także na badania przeprowadzone przez Centrum Lewady we współpracy z międzynarodowym instytutem socjologii w Kijowie. Zgodnie z ich rezultatami 17 proc. Rosjan wierzy w jedność narodu rosyjskiego i ukraińskiego. Pogląd taki podziela jednak jedynie 6 proc. Ukraińców.

Lewinow odniósł się również do wysokiej militaryzacji społeczeństwa rosyjskiego. Takie zdarzenia, jak koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą jedynie ją zwiększają. Podkreślił, że Rosjanie w ogromnym stopniu ufają armii. Ufają jej bardziej niż Putinowi, chociaż nie zawsze tak było. Według Lewinowa dla większości Rosjan armia to największa duma państwa i symbol jego siły. Z żalem stwierdził jednak, że obecnie Rosjanie pogardzają takimi kwestiami jak nauka lub balet, które to były głównym obiektem dumy poprzednich pokoleń.

W ocenie Lewinowa taka militaryzacja społeczeństwa to bardzo niepokojące zjawisko. Oznacza ono bowiem, że młode pokolenia uczą się żyć w atmosferze ciągłego zagrożenia wojną, a następnie na wszystko patrzą właśnie przez pryzmat wojny.

- Rzecz dotyczy nowych zagrożeń, które płyną do nas zewsząd. Dzieci z takim zmienionym, zdeformowanym systemem wartości, sposobem patrzenia na świat, wchodzą w dorosłe życie. Pokojowe, normalne i spokojne życie będzie im się wydawać czymś niezrozumiałym – ocenił Lewinow.

- Dobrze walczyć może człowiek wolny, wierzący w siebie i szanujący siebie samego. A człowiek, który wyrósł w strachu i braku wiary w siebie i we wszystko dookoła, nie będzie ani dobrym ojcem, ani dobrą matką, ani dobrym obywatelem, ani dobrym żołnierzem. Mówi o tym historia wielu państw – kontynuował myśl.

Jego zdaniem przyczyna takiego stanu życia to izolacjonizm społeczeństwa rosyjskiego.

- Doświadczenie pozostawania w blokadzie, nie tylko politycznej, ale także innych – informacyjnej, emocjonalnej, etycznej. Bardzo ważne i bardzo złe jest to, że społeczeństwo przywykło do takiej ułomnej idei: nie należy zwracać uwagi na to, za co nas krytykują. Jeśli nasi wrogowie nas atakują, oznacza to, że mamy rację. Im silniej nas besztają, tym lepsza jest nasza praca. To węzeł, który sam się zaciska. To złe. Wyjść z takiej logiki jest bardzo trudno – mówił Lewinow.

Lewinow nie ma przy tym wątpliwości, że to zwrot w stronę totalitaryzmu, a nie dyktatury. – Dyktatura to sytuacja, w której wola wszystkich podporządkowana jest woli jedynego władcy. Totalitaryzm zaś jest wtedy, kiedy społeczeństwo jest tak skonstruowane, że samo oddaje się pod przywództwo jednego lidera – ocenił.

Lewinow podkreślił także, że dla władzy rosyjskiej to bardzo wygodna sytuacja.  – To bardzo wygodne, że armia to symboliczny obiekt. (Dla władzy – red.) bardzo dobrze będzie, jeśli społeczeństwo nie będzie wnikać w tę sytuację. Nie będzie pytać o rozmiar budżetu ministerstwo obrony, jak wydawane są pieniądze, jakie są realne sukcesy w Syrii. Dla szerokiej publiczności wszystko odbywa się w świecie telewizyjnych fantomów – powiedział.

- To bardzo niebezpieczne, dlatego, że władze, niepoddane kontroli narodu i jego instytucji, bawią się z prawdziwą bronią. Wszystkie te przeloty obok niszczycieli potencjalnego przeciwnika. To jasne, że są to ryzyka wojny, która wybuchnie bez jakiegokolwiek udziału narodu rosyjskiego, amerykańskiego, czy któregokolwiek innego. A taka wojna dotknie ludzi, którzy zaczną ginąć. Przyczyna zaś nie będzie leżeć w tym, jak społeczeństwo zachowało się w danym momencie, a w tym, że już dawno temu przyznało, iż istotne państwowe i militarne decyzje podejmowane są poza obywatelską kontrolą – podsumował Lewinow.

- Będzie bardzo źle, jeśli pojawi się pomysł, że mała wojna może pomóc nam rozwiązać duże wewnętrzne problemy. Jest to złe zwłaszcza dlatego, że wojna nie może rozwiązać tych problemów. Oprócz tego, zaczynając małą wojnę, często wpada się w konflikt, który trwa bardzo długo. Przynajmniej historia naszego kraju mówi o tym bardzo dokładnie. W tym sensie jest ryzyko. Jeśli oni (władze – red.) tak myślą, będzie to pomyłka – skonkludował.

Grzegorz Grzesik, tłumaczenie z rosyjskiego za: levada.ru

Komentarze

sondaż2021.12.1 12:43
ja pisowiec chętnie pójdę w błoto Ukraińskich okopów walczyć i zdychać za banderowców -to zielona łapka, jak pisowiec nie będę w ukraińskich okopach zdychał za banderowców - to czerwona łapka
ksiódz2021.12.1 11:57
co to za lewandowe centrum? same zboki? gdzie można sie zapisać
oficer LWP2021.12.1 11:50
to z kim walczyła armia rosyjska w Ługańsku i Doniecku?
Żydek Eustachy jak żydek Skrzypek co sra z dachu2021.11.30 21:12
zamiast do mojżesza modli się; O! akbar allahu!
Eustachy2021.11.30 21:02
Prawdziwy problem dla Rosjan to muzułmanie których jest juz20% .Za chwilę będzie ich więcej i Rosjanie sobie z nimi nie poradzą .Ale grunt że dla Rosjan wrogiem jest Polska.
tak jest w Rosji2021.12.1 11:56
poradzili sobie w Czeczeni i wyrżnęli większą część dziczy islamskiej, ci , których nie wyrżnęli uciekli i wstąpili do stworzonego przez USA ISIS i zajęli się mordowaniem Syryjczyków (przy poparciu POPIS-u, który tym bandytom islamskim dostarczał broń) i tam też ich wyrżnęli lotnictwem i robią to do dzisiaj, w Rosji nikt się z nimi nie certoli, Putin powiedział, że mają przestrzegać obowiązującego prawa, każdy, który myśli i robi inaczej siedzi w więzieniu
Skrzypek na dachu2021.11.30 18:57
Brawo NATO .
kapitan KGB2021.11.30 19:09
A co NATO oficer LWP?
oficer LWP2021.12.1 11:59
z lawendowym centrum ogłupiania pisiorstwa mi nie po drodze a tobie i owszem, czy twój głód informacyjny został zaspokojony?
Anonim2021.11.30 18:16
"Prawdopodobnie po stronie naszych wschodnich sąsiadów stanęłaby część krajów zachodnich" - ale tylko PRAWDOPODOBNIE? Ukraińcy rzucają się do Rosjan jak wesz na postronku? Stare kraje Europy nie są tak głupie, aby pchać się militarnie przeciw Rosji? Tzw. Zachód i Ameryka sprzedały już Ukrainę pod kuratelę Rosji? Podżegacie do wojny??????????
Fumfel2021.12.2 10:03
Polska, innego głupiego nie znajdą.
Żydek Skrzypek na dachu srający ze strachu2021.11.30 18:08
z bojaźnią się żydek rozgląda po niebie, boi się petardy hamasu, że mu dupsko rozyebie.
Anonim2021.11.30 18:08
"z perspektywy polskiej racji stanu bezpieczeństwo Ukrainy ma ogromną wagę" - ale Ukrainy wszech miar ze demokratycznej? A nie banderowskiej Ukrainy? Nie Ukrainy, co wychowała całe pokolenia młodych Ukraińców na bandytach ryzających Polaków? na ludobójstwie Polaków? Ten problem już Giedroyć podnosił? Mówił, że w takim przypadku Polska wina zwrócić się w kierunku Rosji?
Skrzypek na dachu2021.11.30 18:02
Brawo NATO .
Oficer LWP2021.11.30 19:11
A co NATO Po 11...?
Miecz prawdy2021.11.30 17:20
Wojny bratobójcze są skutkiem masowej aborcji. Tam na wschodzie trwa rzeź dzieci poczętych więc będą wojny bratobójcze. Bo jeśli zabijają swoje dzieci w łonach matek co co powstrzyma ich aby się nie pozabijali nawzajem.
JanP2021.11.30 17:19
Gdyby w Polsce ktoś napisał podobny w treści artykuł, to byłby uznany za zdrajcę, agenta obcego państwa itd.
Słownik idioty:2021.11.30 17:31
gdyby, jakby, co by, podobno ....
pije mocz rabina po 13 tej2021.11.30 16:58
Z rozpaczy! Nie udało się! PiS jest coraz bardziej "hardcore" a nasz sojusznik Łukaszenka - Putin zawiódł. Została Ukraina. Albo nowy "Afganistan" dla Kremla.
Zwiędły chuj żydowski Skrzypek na dachu2021.11.30 16:48
Siedzi taki chüj żydowski od rana do rana i napierdala rzygi w klawiaturkę. Gówno ten chüj żydowski wie o USA bo NIBY SKĄD?! Gówno ten chüj żydowski wie o medycynie oprócz tego syfu, którym się faszeruje, aby nie zdechnąć. A ten zwiędły chüj żydowski, "sądzi" że może się "ukryć" pod setką pseudonimów. Ohydne stare żydzisko zabiera tlen ludziom młodym.
Skrzypek na dachu2021.11.30 16:25
Smutne moskale pija denaturat do nieprzytomnosci a ich imperium zla dalej sypie sie w popioly , proch i pyl .
migg2021.11.30 16:51
Obraźliwe zachodnie stereotypy na temat Rosjan są bardzo pożądane wśród Polaków! Polaczku, zwróć uwagę na chodniki polskich miast i miasteczek w sobotę i niedzielę, śpią na nich pijani Polacy... Czego nigdzie w Rosji nie widziałem!
Gówno żydku wiesz o stereotypach zach.!2021.11.30 16:59
Polaczkiem gudłaju, aby być, to możesz sobie jedynie parchu pomarzyć. Podobnie jak i o "Zachodzie"!
W wyobraźni ruSSkich2021.11.30 16:19
...w ogóle niewiele się mieści. Wielopokoleniowy alkoholizm w czasach żydokomuny zrobił swoje. A wcześniej też zbyt bystrzy nie byli.
migg2021.11.30 16:37
Obraźliwe zachodnie stereotypy na temat Rosjan są bardzo pożądane wśród Polaków! Polaczku, zwróć uwagę na chodniki polskich miast i miasteczek w sobotę i niedzielę, śpią na nich pijani Polacy... Czego nigdzie w Rosji nie widziałem!
Gówno żydku wiesz o stereotypach zach.!2021.11.30 16:51
Polaczkiem gudłaju, aby być to możesz sobie jedynie parchu pomarzyć. Podobnie jak i o "Zachodzie"!
Lech Keller-Krawczyk pisze CYT.:2021.11.30 16:10
„…ponad 90% polskich „oficerów” zabitych w Katyniu to byli zawodowi przestępcy kryminalni z sanacyjnej „granatowej” policji i wojska, …" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . NIENAWIŚCI ŻYDO-BOLSZEWIKÓW do POLSKI jest tylko porównywalna do NIENAWIŚCI ŻYDÓW do KK w POLSCE.
Lech Keller-Krawczyk pisze CYT.:2021.11.30 16:11
"„Jak to wszystko więc nazwać, jak nie kolaboracją AK i tzw. Rządu londyńskiego z III Rzeszą ? ” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . NIENAWIŚCI ŻYDO-BOLSZEWIKÓW do POLSKI jest tylko porównywalna do NIENAWIŚCI ŻYDÓW do KK w POLSCE.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.30 16:04
Putin to komunista,lewicowiec i ubek.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.30 16:03
Konfederacja bedzie walczyc przeciwko NATO po stronie rosyjskiej. A w wojnie hybrydowej robi to juz od lat.
Po 11 ... DANIEL PASSENT ... Almagus2021.11.30 16:00
Jakie prawa człowieka? __________________________________________________________________________________________________ Ograbienia, pobicia codzienność palestyńska _____________________________________________________________________________________________________ Tym dzielnym z "wieży" na murze nikt nie ucieka. ___________________________________________________________________________________________________ Matka z dzieckiem, stary Arab bez życia. _____________________________________________________________________________________________________ Jak nie od kuli to z pragnienia pada. _____________________________________________________________________________________________________ Noc pod murem Wielkiego Izraela _____________________________________________________________________________________________________ Uśmieszki na pryszczatych pyskach ___________________________________________________________________________________________________ Nienawiść wyniesiona z jesziwy _____________________________________________________________________________________________________ Mamy lepszego boga, my wybrani _____________________________________________________________________________________________________ Niewiernym ma być gorzej. _____________________________________________________________________________________________________ Nie dla nich Ziemia Święta
migg2021.11.30 15:38
Uważne przeczytanie komentarzy Polaków na forach na temat Rosji dostarcza bardzo ciekawą informację: okazuje się, że poglądy Polaków i współczesnych banderowców ukraińskich na temat Rosji (chodzi mi o potomkach ukraińskich faszystowskich kolaborantów, odpowiedzialnych za ogromne ofiary zarówno Polaków i ludności sowieckiej w czasie II wojny światowej) są niemal identyczne (!!!), co świadczy o nieczytelności Polaków w doborze przyjaciół (sojuszników) przeciwko Rosji. Jestem pewien, że gdyby Hitler wcześniej nie podbił Polski w 1939 roku, ona poszłaby z nim razem w 1941 r przeciwko ZSRR (za przykładem haniebnego marsza Polaków na Rosję z Napoleonem w 1812 r). Podsumowawszy, chcę zaznaczyć, że jestem pewien, że Polska chętnie zaprzyjaźniłaby się z Lucyferem, bądź on przeciw Rosji!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.11.30 15:58
Zapomniales napisac,ze Lucyfer rezyduje od wiekow na Kremlu !!!
uaktualnij sibie2021.11.30 16:10
ostatni zanany adres to Nowogrodzka 84/86 Warszawa a po godzinach pracy pewna willa na Żoliborzu
Anonim2021.11.30 16:05
wot etot durack
Rico2021.11.30 16:13
a ile haniebnych marszy na Warszawę odbyła Rosja?
niewierzacy ateusz2021.11.30 16:13
zrozum ,że my was nie chcemy w Polsce , mało wam 1/6 globu ,że się do nas pchacie ?
Newsroom2021.11.30 15:26
Ruski Mir, to mit i wielki bankrut. Rosję czeka rozpad .... Kraje podbite przez rosyjskiego niedżwiedzia, nie mogą się rozwijać i non stop klepią biedę . Rosyjski pasożyt krwiopijca ssie frukta, niewiele dając w zamian i nie pozwala satelitom godnie żyć !
Anonim2021.11.30 15:53
Patologiczna nienawiść do Rosji zżarła trzeźwy rozum Polaków! Polaczku, wyobraź sobie, że spełni się Twoje i całej Polski upragnione marzenie i jądrowe mocarstwo - Rosja się rozpadnie!!! Co będzie?! A będzie nuklearna apokalipsa, w której ogniu spłonie cała planeta, nie miej nadzieję, Polacy też się spłoną !!!
To fakt2021.11.30 16:20
Prymitywny patolu, takie brednie prymitywne możesz swojej ciici niedouczonej z historii wciskać. I bez odbioru !
W obliczu rosyjskiego zagrożenia2021.11.30 15:23
W obliczu rosyjskiego zagrożenia Łotwa wystąpiła o stałą obecność wojskową USA w swoim kraju . Łotewski minister obrony Artis Pabriks uważa, że wobec działań Białorusi na granicach z Polską i Litwą oraz wobec gromadzenia się wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, amerykańscy żołnierze powinni być na stałe obecni na Łotwie.
migg2021.11.30 16:09
Przykład ucieczki Amerykanów z Afganistanu w obliczu groźby błyskawicznego przejęcia kraju przez talibów wymownie świadczy o tym, że Amerykanie, gdy Rosjanie tylko jeszcze zbliżą się do granic Łotwy, zrobią to samo: wejdą na pokład swoich samolotów i tchórzliwie opuszczą ten kraj !!!
niewierzacy ateusz2021.11.30 16:33
wy ruskie to jesteście silni wobec takich potęg jak Litwa Łotwa i Estonia , już zapomnieliście jak sami uciekaliście z Afganistanu ?
potegi militarne2021.11.30 16:11
Litwa, Łotwa i Estonia posiadają razem 3 czołgi
Putin to cudotwórca2021.11.30 15:00
jak każdy kacap. Każda wojna ma swój negatywny wpływ na państwo. Rosjanie od wieków tego nie kumają, więc wciąż klepią biedę.
Olej2021.11.30 14:51
Sowieccy ludzie rozumują w kategoriach wojny dopiero wtedy gdy sami giną. Natomiast gdy zabijają jest to słuszne niesienie sowieckiej wolności innym narodom. Na okoliczność sytuacji. Nie wiem jaka jest wielkość wymiany towarowej, chińskiego eksportu jaki per capital przechodzi przez Europę Środkową. Jeżeli jest to kategoria dużych liczb. Wówczas ministrowie spraw zagranicznych Państw Bałtyckich, Polski, Ukrainy, Rumunii Węgier powinni wspólnie udać się z misją do Pekinu i uświadomić władze chińskie jakie będą konsekwencje sowieckich działań de konstruujących Europę Środkową. Wykazać szkodliwość sowieckiej polityki dla wspólnych interesów i zagrożeń jakie niesie inwazja sowiecka na Europę Środkową. Z zajęciem Ukrainy włącznie. Sowiety przejmą wówczas akwen Morza Czarnego i przejmą kontrolę nad przepływem handlowym z Chin do Europy. Tylko chińska reakcja może powstrzymać sowieckie plany i agresję.
NA GWIAZDKĘ OD RZĄDU2021.11.30 14:47
Nowych zakażeń: 19 074, zmarłych na COVID-19: 526 osób, inflacja w listopadzie: 7,7 proc. Śmierć i nędza. To prezenty od rządu PiS na zbliżające się święta
MACIEJ2021.11.30 15:04
W Rosji inflacja jest 8,13% a nowych zgonow 1,229 i tam nie rzadzi PIS.
Po 11 ...2021.11.30 15:30
Jak to nie? Co ty piszesz? Rządy Putina są bliźniacze.
Po 11 ...2021.11.30 16:37
[email protected] sory nie doczytałem. Masz rację. Ale żem czub.
AAAtomek2021.11.30 19:13
Czub nie czub jaki maju taki wam w żopu pchaju.
Bandera umiłowany przyjaciel PIS2021.11.30 15:39
inflacja 7,7 % czyli taka jak podczas rządów PIS więc nie kłam
migg2021.11.30 16:31
Jeśli policzymy liczbę zgonów w Polsce i Rosji w relacji do liczby ludności obu krajów: ludność Rosji jest prawie o cztery lub o trzy i pół razy większa niż ludność Polski, to liczba zgonów w Polsce będzie równoznaczna z następującą równością: 526 x 3,5 = 1841 !!!
katolcka deratyzacja Polski2021.11.30 15:57
Konfederacka to KRYPTO-Komuna ,bo faktycznie dazy do POWROTU Komuny i Tuska.
Po 11 ...2021.11.30 14:45
Każdy naród można skłócić. Ale nie jest to łatwe. Trzeba mieć takie kompetencje jak np. PiS.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.30 16:00
PO to niemiecka partia faszystowska jak NSDAP !
Skrzypek na dachu2021.11.30 16:17
Ludobojcy Lenin i Stalin zrobili Rosjanom wieksze straty i zniszczenia niz Pierwsza Wojna Swiatowa i Druga razem wziete . Smutne moskale maja 8mln km2 ziemi niezagospodarowanej w swoim imperium zla , ale chca przemoca i podstepem sasiadom zabrac co tylko sie da .
putin to cudotwórca2021.11.30 14:33
Zmienił sojuszników we wrogów. Jeszcze 10 lat temu WIĘKSZOŚĆ Ukraińców, nawet jeśli nie uważała Rosji za przyjazne im państwo, to ceniła Rosjan i uważała, że są jednak potrzebni jako czynnik stabilizujący. Dzisiaj zarówno Rosja jak i sami Rosjanie są częściej postrzegani jako wrogowie. A to spora zmiana... żeby nie powiedzieć: zmiana o 180 stopni.
Skrzypek na dachu2021.11.30 18:55
Bardzo dobry komentarz , masz 100% , ale to juz sie zmienialo od 2008 przez inwazje na Gruzje . Smutne moskale boja sie kiedy sasiedzi maja suwerenne niezalezne kontakty z zagranica , bo kremlowska dyktatura sie czuje zagrozona .