14.05.19, 17:13

Ekspert obala propagandę Greenpeace. Odejście od węgla jest niemożliwe!

Kluczowym problemem nie jest redukcja emisji w krajach, które są pomijalnie małymi emitentami jak Polska, ale systemowe rozwiązania, skierowane w stronę państw najbardziej przyczyniających się do wzrostu emisji CO2 - stwierdza Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com. Przypomnijmy, ekoterroryści z organizacji Greenpeace chcą, by Polska zrezygnowała z węgla do 2030 roku.

Nie jest to realne. Po pierwsze, wchodzą tu w grę koszty. Przypomnę, że tak naprawdę trudno oszacować kwotę potrzebną do tego, by sfinalizować projekt odejścia od węgla do 2030 roku. Plan polityki energetycznej Polski do 2040 roku, zakładający, że udział węgla będziemy minimalizować (ale nie do ostatecznego wygaszenia naszych mocy węglowych), zakłada, że potrzeba do tego 400 mld zł na przestrzeni następnych 20 lat. A i wtedy nie damy rady wyrzucić węgla z "miksu energetycznego". Trudno więc założyć, ile pieniędzy trzeba by wydać na to, by "wyjść" z węgla do 2030 roku.

Druga sprawa to techniczne możliwości. Tak naprawdę nie wiadomo, czym węgiel zastąpić w tym czasie. Nie możemy oprzeć się na źródłach odnawialnych ze względu na to, że są niestabilne. Nie mamy też rozwiniętej technologii magazynowania energii, więc nie jesteśmy w stanie zbudować stabilnego systemu. Polska byłaby zdana albo na kolosalne importy energii, niebezpieczne dla naszego systemu energetycznego, albo na inwestycję w moce gazowe, które spełniają wymagane standardy emisyjności. Jesteśmy tu w pewnym "klinczu" technologicznym, więc ten projekt nie jest możliwy do zrealizowania. Z tych powodów nie jesteśmy w stanie nawet myśleć o takim postulacie jak rezygnacja z węgla do 2030 roku - mówił ekspert na antenie Polskiego Radia 24.

mor/PR24/Fronda.pl

Komentarze

rdaneel2019.05.15 19:42
pie..... od rzeczy. wszyscy . Od 2000 roku była podnoszona kwestia elektrowni jądrowej w Polsce. Każdy rząd za każdym razem plótł jakieś banialuki o tym że za późno, że nie teraz że ja zaczniemy budować to najwcześniej za 10 lat. tylko że gdyby zaczęto budować w 2005 4 lata temu mielibyśmy elektrownie jądrowe. A teraz kolejni bredzą że "się nie da". Bo te ćwoki z Pisu w jedną noc nie są w stanie jakiejkolwiek sensowej ustawy przepchnąć tylko jakieś koszmarki prawne.
Max Fiend2019.05.15 9:39
Dwie atomówki i po kłopocie. W czym problem?
Maria Blaszczyk2019.05.15 12:55
No więc może tak, ale jest problem. Odpady. I to jest problem ponad naszą owadzią perspektywę. :-(
rdaneel2019.05.15 19:45
jakie odpady jaki problem? gdyby produkować prąd dla całej polski z elektrowni jądrowej to tych odpadów byłoby 375 ton. 5 wagonów. Z tego odpadów do długotrwałowego składowania z 5 ton. Żaden problem. zakopiesz coś takiego zeszklonego i po problemie.
Max Fiend2019.05.15 22:25
To mit. Więcej szkodliwych odpadów wytwarzają konwencjonalne węglowe elektrownie i są bardziej uciążliwe dla środowiska.
Glaudiusman2019.05.14 20:17
Tą organizację, jak zresztą wszystkich zielonych należy przeganiać za sianie fałszywej ideologii. Batem.
Grizzly2019.05.14 18:07
Za akcje terrorystyczne typu wejście na komin, czy blokada czegokolwiek organizacje ekoterrorystyczne powinny być rozwiązywane a ich działalność zabroniona na terenie RP! Polska nie powinna rezygnować z węgla tylko oczyszczać technologię jego spalania! Mamy go w bród i to jest autentyczne bogactwo Polski bo oprócz kamiennego jest mnóstwo brunatnego! Przechodzenie na paliwa, których w Polsce nie ma to samobójstwo!
Maria Blaszczyk2019.05.14 20:31
Np. takie jak słońce, woda czy wiatr? A ten węgiel to my z roku na rok w coraz większym stopniu sprowadzamy sobie z Rosji, finansując w ten sposób reżim pana prezydent aPutina. Zaiste, godny to cel i wart tych wszystkich trupów wskutek skażenia powietrza.
Grizzly2019.05.14 21:06
U nas te czynniki jako źródło energii są ekonomicznie i fizycznie nieistotne! Albowiem nie da się zapewnić zapotrzebowania na energię przez zastosowanie ww. czynników! Jest pani ofiarą propagandy eko - lewackiej!
Maria Blaszczyk2019.05.14 22:24
Zapotrzebowanie to będzie istniało niezależnie od źródeł. Szwajcaria już obecnie uzyskuje 60% energii z OZE. Całkowicie na nie prejdzie w ciągu 10 lat. W Niemczech już ponad 50% energii pochodzi z OZE, podobnie jak w Szwecji... I ten udział rośnie z roku na rok. Ale w Polsce się nie da... Ciekawe dlaczego? Wiaterek nie wieje, woda nie spływa z góry na dół, słoneczko nie świeci? Ja rozumiem - nie mamy jeszcze takiej technologii, która pozwalałaby skutecznie magazynować energię i błyskawicznie wpuścić ją do systemu w razie potrzeby. Tylko że inni szybciej wygaszą tradycyjne metody pozyskiwania energii - więc będą te technologie mieli. To ich problem, nie nasz. My przyjdziemy na gotowe. A argument finansowy, gdy ludzie giną, planeta gotuje nam się pod stopami i tylko wyglądać kompletnej katastrofy... No cóż. Jak dla mnie to sie nazywa krótkowzroczność.
T.2019.05.15 9:44
Tak czasami wiaterek zawieje, a i słońce zaświeci w sumie mamy jakieś 30 dni słonecznych w roku z czego 10 nocą... i co z tego że w Niemczech 50% pochodzi z OZE, skoro pozostałe 50% energii biorą z węgla i produkują 1.5 razy więcej CO2 niż Polska korzystając praktycznie w 100% z węgla?
Maria Blaszczyk2019.05.15 12:46
Bo są drugim największym producentem na świecie? Wyprodukowanie czegokolwiek oznacza ślad węglowy. Ale oni w przeliczeniu na ilość wyprodukowanych towarów produkują go mało. No więc ja jestem wielką zwolenniczką redukcji konsumpcji. Ale póki kupujemy cokolwiek - przyczyniamy się do emisji. Jeśli kupujemy niemieckie - to w mniejszym stopniu, niż jeśli kupujemy polskie. A te 30 dni to chyba sobie z zadka wziąłeś - serio, W Polsce roczna średnia suma nasłonecznienia wynosi 1600 godzin. Do tego można rozważać stawianie tych kolektorów bardziej na wschodzie, gdzie to nasłonecznienie jets dużo większe. Do tego dzień nie musi być słoneczny, by produkować energię ze słońca. Wystarczy, że jest jasno - przeciętny pochmurny dzień to 80% nasłonecznienia z dnia słonecznego). Rozumiem, że nigdy nie miałeś kalkulatora na baterię słoneczną... Otóż nie jest tak, że działa on tylko w pełnym słońcu.
T.2019.05.15 13:57
Rozumiem że takie pojęcie jak sarkazm jest Ci obce z tym nasłonecznieniem... I ile tych kolektorów słonecznych chcesz postawić? pół województwa Podlaskiego? żeby już całkowicie zabić jakiekolwiek rolnictwo i kupować niemieckie? To taka moralność Kalego nie uważasz? My możemy dużo produkować CO2 bo dużo wytwarzamy, Wy nie, za 50 lat zabronimy Wam oddychać Żaden efekt cieplarniany nie istnieje i istnieć nie będzie i tym podobne głupoty. Nie pamiętasz jak straszyli Nas dziurą ozonową? że Nas promieniowanie pozabija? Jedyny czynnik który ma wpływ na klimat globalnie to Słońce, a nie człowiek. Znasz takie powiedzenie że ustrój socjalistyczny zwalcza bohatersko problemy nie występujące nigdzie indziej? ekolodzy sami żądali wprowadzenia katalizatorów do aut aby te redukowały związki toksyczne ale te zwiększają produkcje CO2, i teraz bohatersko szukają sposobów na jego redukcję,a wszystko to za gruby $$$.
Antex2019.05.15 1:33
A jak będzie noc i nie będzie wiatru to utkniesz w windzie czy zostawią Cię otwartą na stole operacyjnym? Bo (niestety!) nie jesteśmy Norwegią ani Szwajcarią i nie mamy takich górskich rzek aby wyżyć z energetyki wodnej.
Maria Blaszczyk2019.05.15 12:54
No więc rozumiem, że nigdy nie byłeś np. w Asuanie? To ja Ci opowiem, a co mi szkodzi... Płasko tam jest. Kompletnie płasko... A przecież piszę, że musimy mieć technologie pozwalające na magazynowanie energii i szybkie wpuszczanie jej do systemu. I własnie tu pomogą nam ci Niemcy. Teraz mają 50%, ale co roku więcej. Będą musieli mieć te technologie. A my je sobie od nich kupimy. (ewentualnie zamiast opowiadać bzdury o samochodach elektrycznych co w warunkach polskich byłby rozwiązaniem gorszym niż tradycyjne, możemy popracować nad takimi rozwiązaniami - a potem spróbować je sprzedać).
Maria Blaszczyk2019.05.14 17:47
No więc nie. Należy redukować emisję wszędzie. To, czy jeden kraj wyemituje x, czy 10 krajów wyemituje x - daje ten sam efekt. Poza tym - oprócz emisji jest jeszcze kwestia skażenia powietrza tu, na miejscu. Ludzi eumierają tu, w Polsce, tu w Polsce chorują. To są prawdziwe trupy - czyjaś ciocia, czyjś tatuś. I prawdziwi chorzy - dzieci z astmą, blisko z 5 para mająca problem w zajściu w ciążę itd. Czego tu bronić? To też sa realne koszty, tylko rozproszone. Brakuje techologii? To nad nimi pracujmy. Szukajmy rozwiązań. A nie udawajmy, że problemu nie ma.
Jestem w Kościele2019.05.14 17:21
Tylko dlaczego na zdjęciu ilustracyjnym daliście czeską elektrownię atomową? Trzeba było dokończyć budowę Żarnowca. I tak ponieśliśmy z powodu tej budowy takie koszty, jakby została zbudowana. A powietrze było by dużo czystsze, a prąd o połowę tańszy. Jeden z reaktorów, który był przeznaczony dla Żarnowca do tej pory bezawaryjnie działa w Finlandii.
MK.2019.05.14 18:26
PGE na kominie - w Polsce nie mamy atomówki. Zwykła węglowa, tylko z takimi kominami.
ksawyer2019.05.14 19:17
PGE na chłodni kominowej; komin to cienka wysoka wiązka rur. A kto nie chciał atomówki w Żarnowcu - czy nie większość społeczeństwa przestraszona Czarnobylem
PZPR2019.05.14 17:20
Polacy to wieczni niewolnicy i dobry materiał na jełopów, niezależnie od wykształcenia, opcji politycznej i zapatrywań seksualnych.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.14 17:15
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11 410zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
cyrkon2019.05.14 17:19
Niech dewianci zbiórkę przeprowadzają wśród dewiantów .
Alojzy Cedzidło2019.05.14 21:48
Bardzo rozsądna propozycja . Tylko że oni teraz chcą rządzić ( Wiosna ) i wtedy trza ich będzie utrzymywać .
Alojzy Cedzidło2019.05.14 21:55
Ile to tego ,, Dumnego z ... " kosztują te ,, wiosenne " reklamy ?
taro2019.05.15 15:39
jak katolicy kasiorke ateistycznemu dewiantowi do koszyczka wrzucic maja to jest dobrze, a juz ponizej pluje na nich ile mu morda pluwociny wyprodukuje.