13.06.18, 13:30

FIFA wybrała. Mundial 2026 w USA, Meksyku i Kanadzie

Wiadomo już, gdzie odbędą się piłkarskie Mistrzostwa Świata w 2026 roku. Ich gospodarzem zostaną aż trzy kraje: Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada.

Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej - FIFA. To pierwszy taki przypadek w historii.

Konkurentem USA, Meksyku i Kanady było północnoafrykańskie Maroko. Oferta tego kraju przegrała jednak zdecydowanie z panamerykańską. Inicjatywę trzech państw poparło 134 delegatów FIFA, a marokańską 65. Jeden wybrał opcję ,,żadna z nich''.
Oferta panamerykańska zwyciężyła we wszystkich w zasadzie kategoriach - oprócz kosztów organizacji. Pod względem infrastruktury transportowej, stadionowej czy sposobu sprzedaży biletów ofera Ameryki zdecydowanie zwyciężyła, zyskując bardzo dobre oceny.
Choć imprezę zorganizują aż trzy kraje, tak naprawdę głównym gospodarzem będą USA.

To w tym państwie odbędzie się 60 meczów. W Meksyku i Kanadzie - tylko po 10. Łącznie spotkań będzie aż 80, bo w MŚ 2026 udział weźmie 48 drużyn - pierwszy raz w historii.
Maroko już szósty raz ubiegało się o organizację Mundialu, znowu bezskutecznie. Meksykanie organizowali MŚ już dwukrotnie (1970, 1986), USA w 1994 roku.

Zmieniono w  tym roku zasady głosowania. Głosowały już nie osoby z Komitetu Wykonawczego FIFA, ale wszyscy członkowie organizacji oprócz delegatów krajów ubiegających się o organizację mundialu.

W czwartek Mundial rozpoczyna się w Rosji, w 2022 roku odbędzie się w Katarze. W związku z wyborem obu państw podnoszono zarzuty korupcyjne.

mod/tvn24.pl, fronda.pl