16.04.21, 11:10Fot. via Pixabay - Hans / WikimediaImages

Finlandia: Pastorzy aresztowani w trakcie nabożeństwa na wolnym powietrzu

Restrykcje wprowadzane w związku z epidemią koronawirusa wywołują na całym świecie rozliczne kontrowersje w związku naruszaniem często konstytucyjnych praw obywateli, w tym prawa do zgromadzeń o charakterze religijnym. Jednym z przykładów absurdalnych działań policji jest aresztowanie dwóch pastorów w miejscowości Espoo w Finlandii, którzy odprawiali nabożeństwo na otwartej przestrzeni, przestrzegając jednocześnie zaleceń epidemiologicznych.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą niedzielę, kiedy kilkadziesiąt osób z tzw. „kościoła domowego” – Kottikirko uczestniczyło w nabożeństwie na placu. Kottikirko to stowarzyszona z baptystami wspólnota religijna, która jest oficjalnie uznawanym w Finlandii Kościołem, a więc ma również wszelkie prawa zagwarantowane takim wspólnotom wyznaniowym w Konstytucji tego kraju. Oznacza to także, że restrykcje zdrowotne co do zgromadzeń, wprowadzane zarówno przez władze lokalne, jak i krajowe, nie dotyczą nabożeństw religijnych i władze nie mogą ich zakłócać.

Tommi Matikka, pastor protestanckiej wspólnoty, zazwyczaj organizował spotkania swoich wiernych w restauracji, która była w niedziele nieczynna. Jednak z powodu restrykcji antywirusowych wszystkie restauracje pozostają zamknięte i pastor zorganizował nabożeństwo na zewnątrz. Członkowie wspólnoty zachowywali dystans 2 metrów. Zgromadzenie przerwali policjanci, którzy stwierdzili, że jest nielegalne i nakazali jego rozwiązanie.

Mimo tłumaczeń o zachowaniu środków bezpieczeństwa i dystansu, policja użyła dodatkowych sił i aresztowała Tommiego Matikkę oraz drugiego pastora, który głosił kazanie. Jednocześnie policjanci podawali absurdalne argumenty, że nawet członkowie rodzin powinni byli zachować na dworze dystans 2 metrów, mimo że mieszkają pod jednym dachem.

W opublikowanym w środę komunikacie prasowym protestancka wspólnota podkreśliła, że według przepisów zgromadzenie nie było nielegalne. A Tommi Mattika zauważył, że według Konstytucji zakłócanie czy przerwanie nabożeństw religijnych podlega w Finlandii karze. Według kodeksu karnego tego kraju może za to grozić 6 miesięcy więzienia.

W liczącej około 5,5 miliona mieszkańców Finlandii odnotowano 82.564 przypadki zachorowań na COVID-19 oraz 877 zgonów. Jak podaje portal „Life Site News”, jest to najniższy wskaźnik w Europie w porównaniu do takich krajów, jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania.

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze

katolik2021.05.16 7:34
Złamali pastorów, sami się oskarzyli, co podali do publicznej wiadomości, podobnie jak złamal sie polski Episkopat podtrzymując i szerzac SSPIsowską propagandę szczepień niosących śmierć. przykre i niezgodne z prawem traktowanie obywateli, ale porawo nie dziala, co najwyżej jak złapią złodzieja, to ogłosza w gazecie i wyrwą mu odnóża.
Antek2021.04.18 18:46
Ależ tu prymitywne prostactwo komentuje...co za poziom.. Skąd to wszystko wylazło? Ten język, wypowiedzi.. Chyba nawet szkół podstawowych nie pokończyli. Margines? Smutne.
Skrzypek na dachu2021.04.17 16:47
Plandemia to sciema bo zadnej grypy nie ma .
Anna2021.04.18 18:43
Ciemnota, ciemnota skrzypku...
Monika2021.04.16 13:37
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : http://panieonline.pl/monika30
Zenek2021.04.16 20:42
Tu nie burdel, nie szukasz sponsora ale ogłoszenie wygląda jakby było odwrotnie.
heniek2021.04.16 12:33
robaczek ma rozum robaczka nie ma się co dziwić
robaczek2021.04.16 12:30
A WY SIE NIEPRZEJMUJCIE I TLUMNIE DO SZAMANÓW NA MSZE!!!!!!!!!!!!!!!!!1 LIZAC RECE PROBOSZCZA CZY CO TAM MACIE OCHOTE!!!!!!!!!!!!!!! czas selekcji naturalnej ;]
Keller-Krawczyk żydek-brudasek marzy o USA!2021.04.16 12:21
O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - - O USA NAWET NIE MASZ CO MARZYĆ, TY PARCHU! - - - - WYBIJ SOBIE USA z TEJ TWOJEJ ŻYDŁACKIEJ PAŁY, BRUDASIE! - - - - -
Anonim2021.04.16 12:01
Cokolwiek by nie zrobili, będzie źle, bo to walka z religią. Bóg ma być tylko jeden - państwo.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.04.16 11:34
zachciało się szamanom odprawiać gusła w trakcie pandemii