24.11.16, 08:10Fot. Youtube

Fotyga: Rosja uważa Europę Środkową za swoją strefę wpływów

Rosja traktuje Europę Środkową i Wschodnią jako swą strefę wpływów - mówi eurodeputowana PiS Anna Fotyga. Polityk, która była gościem radiowej Jedynki, powiedziała, że właśnie taki przekaz propagandowy rosyjskie władze kierują do krajów Zachodu.

Parlament Europejski przyjął rezolucję autorstwa polskiej europosłanki dotyczącą propagandy Rosji oraz tzw. Państwa Islamskiego. Była szefowa dyplomacji dodała, że Moskwa daje sobie w ten sposób przyzwolenie "na nieco więcej w tej części Europy". Zaznaczyła, że takie zachowanie podważa suwerenność państw członkowskich Unii Europejskiej, które powstały po rozpadzie Związku Sowieckiego. Podważa również suwerenność naszych sąsiadów, którzy nie należą do Unii, a które Rosja uważa za państwa upadłe.

Europosłanka PiS mówiła również o propagandzie, którą tak zwane Państwo Islamskie kieruje nie tylko do wyznawców islamu, ale również do młodych ludzi, którzy nie mieli wcześniej związku z tą religią. Anna Fotyga zaznaczyła, że dżihadyści używają bardzo nowoczesnych narzędzi i stosują szeroki wachlarz narzędzi psychologicznych.

Za rezolucją głosowało 304 eurodeputowanych, 179- przeciwko, 208 wstrzymało się od głosu. W dokumencie mowa jest o przeinaczaniu faktów, wzbudzaniu wątpliwości, blokowaniu decyzji i dyskredytowaniu europejskich instytucji. W rezolucji czytamy też, że władze na Kremlu wykorzystują instytuty badawcze, wielojęzyczne stacje telewizyjne, agencje informacyjne i media społecznościowe, by dzielić Europę i zakłamywać historię.

emde/Polskie Radio