06.01.16, 17:55

Franciszek: Dialog międzyreligijny jest NIEZBĘDNY

Dialog międzyreligijny jest niezbędnym warunkiem pokoju na świecie. Tylko poprzez dialog można wyeliminować nietolerancję i dyskryminację. Ojciec Święty przypomina o tym w pierwszym wideoprzesłaniu będącym jego osobistym komentarzem do papieskich intencji modlitewnych.

Co miesiąc w Jubileuszowym  Roku Miłosierdzia Franciszek będzie w ten sposób zachęcał wiernych do usilniejszej modlitwy w najpilniejszych intencjach Kościoła i świata.

„Większość ludzi na ziemi deklaruje się jako wierzący i to powinno prowadzić do dialogu między religiami. Tylko poprzez dialog można  wyeliminować nietolerancję i dyskryminację. Dialog międzyreligijny jest niezbędnym warunkiem pokoju na świecie. Nigdy nie powinniśmy przestać się o to modlić i współpracować z tymi, którzy myślą inaczej – mówił Franciszek. - Czy chcecie zrobić coś pożytecznego? Liczę na was, że będziecie rozpowszechniać to, o co proszę w tym miesiącu: aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości. Wielu myśli inaczej, czuje inaczej. Szukają Boga albo Go znajdują na różne sposoby. Niektórzy nawet nazywają siebie agnostykami; to ci, którzy nie wiedzą, czy Bóg istnieje, czy nie. A inni deklarują się jako ateiści. W tym tłumie, w tej szerokiej gamie religii i braku religii, jest tylko jeden pewnik: wszyscy jesteśmy dziećmi Boga”.

W styczniu Papież poleca naszym modlitwom intencję ogólną, „aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości, i misyjną „aby poprzez dialog i miłość braterską, dzięki łasce Ducha Świętego, zostały przezwyciężone podziały wśród chrześcijan”.

bjad/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2016.01.6 18:11
? dialog został rozpoczęty już dawno - papież Franciszek jest oderwany chyba od rzeczywistości - obecnie nie będzie już dialogu z islamem, jeszcze może by chcieli z nami rozmawiać szyici - ale oni zostaną wymordowani i to niezależnie od USA, Putina, Merkel i Belgistanu (może to spóła?) sunnici chcą wymordować wszystkich chrześcijan i szyitów na Bliskim Wschodzie, Turcja choć wydaje się gardzić Arabami też jest z tradycji sunnickiej
anonim2016.01.6 18:16
Będą gwałcić kobiety bo to rodzaj dżihadu - przez gwałt też wymuszają od nich przejście na islam poprzez szantaż, rozmowy - będą rozmawiać i zawierać umowę kłamiąc w sprawie i na rzecz religii
anonim2016.01.6 18:20
napisałam "religii" - TO NIE JEST RELIGIA - TO IDEOLOGIA, TO SYSTEM, TO CYWILIZACJA ŚMIERCI I WYKORZYSTYWANIA - GWAŁCENIA DZIECI, NIEWOLNICTWA, BRUTALNEGO ŚMIERCIONOŚNEGO PRAWA które jest całkowicie sprzeczne z wartościami chrześcijańskimi czy oswieceniowymi, sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka, całkowicie sprzeczne z kulturą i cywilizacją europejską
anonim2016.01.6 18:27
"proszę w tym miesiącu: aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości." To jest zdrada Chrystusa. Nie nakazał on dialogować, aby nastał pokój na świecie - wręcz przeciwnie, powiedział bardzo wyraźnie: "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" (Mt, 10, 34-36) Oznacza to, że mamy głosić Jego słowa, bez względu na to, czy się to komuś podoba, czy nie, nawet poświęcając dla tego celu pokój.
anonim2016.01.6 18:52
Z tymi z Kolonii pewnie też by dialogował.
anonim2016.01.6 19:48
Dosyć już tego bełkotu. "Nigdy nie powinniśmy przestać się o to modlić i WSPÓŁPRACOWAĆ Z TYMI, KTÓRZY MYŚLĄ INACZEJ" - przecież to jest zdrada, praktykowana od zakończenia Vaticanum II - ze skutkami, jakie wszyscy oglądamy. Niech ktoś wreszcie sprawi, żeby - skoro już muszą głosić te brednie - to niech mi ich nie wbijają w czaszkę jak gwóźdź, bo to jest nie do zniesienia. Jak sobie chcą dialogować, niech sobie w końcu dialogują, bo i tak nie mamy wpływu na to, co robią i mówią u szczytów naszej hierarchii kościelnej, ale niechże przestaną nam opowiadać, jakie to słuszne, i że wszyscy się powinniśmy włączyć, i jakie na tej drodze są nadzieje i błogosławione owoce. Bo gołym okiem widać, że z tej mąki nie upieczono jeszcze żadnego chleba, choć wznoszą głosy pod niebiosy niczym plemię Szeszenów wołające o deszcz w czasie stuletniej suszy. " TYLKO PRZEZ DIALOG MOŻNA WYELIMINOWAĆ NIETOLERANCJĘ I DYSKRYMINACJĘ" -- oto cele duszpasterskie przywódcy Kościoła i strażnika nauki Chrystusowej. Wyczytane, jak się zdaje, z programu ONZ albo kodeksu masońskiego. Bo na pewno nie z Ewangelii. Ten bełkot jest nie tylko straszny, on jest w najwyższym stopniu męczący. Pomijam , jak mogę, te cytaty z "nauczania ojca świętego Franciszka", żeby sobie oszczędzić frustracji i okazji do grzeszenia, Czasem jednak nie potrafię zdzierżyć.
anonim2016.01.6 20:58
W tej szerokiej gamie papieskich refleksji jest tylko jeden pewnik: wszyscy jesteśmy dziećmi Boga”.
anonim2016.01.6 21:03
.............W każdej większej miejscowości jest albo Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej ( powołane przez biskupa miejsca, diecezji, archidiecezji ), albo kaplica Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, albo zwyczajnie o określonej godzinie, w wyznaczonym kościele jest odprawiana Msza św. Trydencka, po łacinie, tradycyjna.......... bielzz - w tej sprawie (bo próbuję od jakiegoś czasu zaangażować się w ten temat, na razie z marnym rezultatem) jeśli mógłbym Cię prosić o @ na [email protected]
anonim2016.01.6 21:06
Papa Franio jak zwykle wali banalnymi ogólnikami.
anonim2016.01.6 22:12
@bielzz, myślałam już o tym. Najbliższa kaplica FSSPX jest w mojej okolicy w Zaczerniu. Byłam tam na Mszy Świętej niedzielnej raz. Nieskażony niczym ryt, powaga,wręcz pietyzm w każdym szczególe celebry i kazanie, które nie pozwala na rozproszenia. I jedna wada: dla mnie za daleko. Jest jeszcze kościół Św Krzyża w Rzeszowie, gdzie raz w tygodniu jest odprawiana Msza Trydencka. Też trzeba dojeżdżać, a to w moim przypadku jest poważnym mankamentem. Faktem jest jednak, że byłoby to prostsze, gdyby nie obawa przed zerwaniem z macierzystą parafią; gdyby nie ona, nie zastanawiałabym się przysłowiowe 5 minut. Myślę, że kiedy Franciszek wprowadzi w czyn resztę swoich zaplanowanych reform, i one zejdą na dół jako obowiązujące, to minie mi strach przed zerwaniem z parafią, i ten problem rozwiąże się sam. Jedną rewolucję w Kościele już przeżyłam w roku 1970. Wówczas wdrożono w mojej parafii wynalazki II soboru. Drugiej nie mam ochoty znosić i udawać, że wszystko jest dobrze. Wówczas widzieliśmy, jako wierni to bylejactwo i te dziwactwa, ale nie mieliśmy świadomości, do czego nas to doprowadzi. Teraz nie ma żadnych wątpliwości, co w trawie piszczy.
anonim2016.01.6 22:27
dobrze napisali dzisiaj biskupi polscy w liście - że 5 miliardów ludzi nie zna Jezusa. Nie dialog i ekologia ale Ewangelia Franciszku. Zdradziłeś wiernych i zdradziłeś Kościół !!!
anonim2016.01.7 1:08
A cóż takiego ma Kościół do zaproponowania innym religiom? W jakim celu Pan Jezus powołał Kościół do istnienia?....Czy może powiedział idźcie i dialogujcie z ludźmi wszelkich religii? Kościół jest od tego żeby głosić prawdę o Bogu i o tym, że Jezus jest Zbawicielem każdego człowieka....do tego własnie został najęty Franciszek kiedy wybrano go na papieża....to nie jest jego prywatny folwark, z którego może sobie uczynić forum dialogu lub parlament międzyreligijny....niech sobie to robi na własny rachunek i za swoje pieniądze....najlepiej już po zrzeczeniu sie urzędu który tak niefrasobliwie piastuje.
anonim2016.01.7 1:15
Franciszek staje na czele pochodu ku jednej religii światowej. Nie jest jego celem niesienie Jezusa i Ewangelii do pogan, tylko mieszanie się z nimi. Przez dialog do wyelminowania nietolerancji i dyskryminacji - jakbym słuchał lewackich polityków i dziennikarzy z TV. Religia światowa to dzieło fałszywego proroka i antychrysta.
anonim2016.01.7 8:46
Dialog z religiami Zniewolonymi przez Kłamcę /J 8,44/ nie ma żadnego sensu, ponieważ i tak będą działali jak im Zły karze.
anonim2016.01.7 9:47
Ja pierniczę! Francesco Dalai Lama Buongiorno pierwszy. Już nie mogę czytać i słuchać tych jego masońskich pierdół. Mam dość!
anonim2016.01.7 17:01
Chyba o to "wideoprzesłanie" chodzi powyżej... https://www.youtube.com/watch?v=Nq7us5Lf5IU Mój komentarz... -Chryste zmiłuj się nad nami...