20.12.20, 13:48Fot. via: Pixabay - annettklingner

Franciszek: Skończmy narzekać na restrykcje i zacznijmy nieść dobro!

„W tym trudnym czasie, zamiast narzekać na to, co uniemożliwia dokonywać nam pandemia, uczyńmy coś dla tych, którzy mają mniej” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek wezwał, dając przykład maryjnego „fiat”, aby nie odkładać czynienia dobra na później, ale aby powiedzieć Bogu „tak” już dzisiaj.

Niedzielna Ewangelia stawia w centrum Maryję, która odpowiada Aniołowi: „Niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38). Papież podkreślił, że owo „fiat” Maryi wyraża „silne pragnienie, silną wolę, aby coś się spełniło”. Maryja pozostaje aktywna w mówieniu Bogu „tak”, jest rozmiłowana w Nim, chce służyć swojemu Panu we wszystkim i natychmiast. „Nie prosiła o czas do namysłu, nie stawiała warunków, nie kazała Bogu czekać, nie odkładała decyzji na później” – podkreślił Franciszek.

W tym kontekście Ojciec Święty zachęcił każdego z nas, aby w ten sposób odpowiadać na Boże wezwanie, jak to uczyniła Maryja, ochoczo, bez odkładania na później:

- „Ileż razy nasze życie jest pełne odkładania na później, także nasze życie duchowe! Wiem, że dobrze jest się modlić, ale dzisiaj nie mam czasu; wiem, że pomaganie komuś jest ważne, ale dzisiaj nie mogę – powiedział Papież. – Zrobię to jutro, to znaczy, nigdy. To ciągle ten sam łańcuch «jutro». Dzisiaj, u bram Bożego Narodzenia, Maryja zaprasza nas, aby nie odkładać tego na później, aby powiedzieć «tak». Każde «tak» kosztuje, ale zawsze mniej, niż kosztowało ją to odważne i ochotne «tak», owo «niech mi się stanie według słowa twego», które przyniosło nam zbawienie.“

Franciszek zaznaczył również, że „zamiast narzekać na to, co uniemożliwia dokonywać nam pandemia, uczyńmy coś dla tych, którzy mają mniej”. Zachęcił, aby podzielić się dobrem z kimś potrzebującym, „o którym nikt nie myśli” oraz przestrzegł przed konsumpcjonizmem. Na zakończenie Papież zaprosił wszystkich do skorzystania z sakramentu spowiedzi, aby „nasze serca było podobne do serca Maryi: wolne od zła, gościnne, gotowe na ugoszczenie Boga”.

Eryk Gumulak SJ – Watykan/vaticannews.va


Komentarze

Gustaw2020.12.21 22:43
Człowiek przez Boga przeznaczony jest do myślenia i podtrzymywania Dzieła Stworzenia Bożego. Doszliśmy do czasów kiedy nauka jest dostępna dla każdego. Są szkoły powszechne, gimnazja, licea i uniwersytety a wszystko ogarnia swym płaszczem ochronnym teologia i Jezus Chrystus Którego Namiestnikiem w teraźniejszości jest Papież z całą wiedzą i nauką wypracowaną przez świętych męczenników i precyzyjnie spisaną oraz dającą dalsze namiary rozwojowe na przyszłość. Bez tego płaszcza ochronnego zostaniemy wyziębieni na śmierć mówiąc językiem fizyka. Utrzymujmy zatem moc i trwałość tej ochrony albowiem jest to w interesie wszystkich i każdego z osobna: ”Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.” Hbr 4,12 [Cyt.: Verbum Dei]
Lulek2020.12.21 14:04
Niech papież zacznie od siebie i przestanie mianować kardynałami bluźnierców.
jhfd2020.12.21 1:29
Skończmy narzekać. Sami podajmy się eutanazji
Mikołaj Kanski2020.12.21 0:35
Superwartościowy komentarz, zwiezły , rzeczowy i spokojny do... człowieka powyżej https://www.youtube.com/watch?v=978rM_hSn20 POLECAM!!
rebeliant2020.12.20 22:55
" Na zakończenie Papież zaprosił wszystkich do skorzystania z sakramentu spowiedzi, aby „nasze serca było podobne do serca Maryi: wolne od zła, gościnne, gotowe na ugoszczenie Boga”." Ale hola hola panie przewodniczący !!! Maryja ponoć była wolna od pokus, a ludzie bądź co bądź słuchają się Rydza. To też proszę nie dusić ludzi z tą wolnością od zła... tyle to my wiemy, a jaka jest rzeczywistość każdy widzi.
Bianka2020.12.21 19:37
Maryja nie była wolna od pokus.
Anonim2020.12.20 18:49
Jak nie mozna sie z nikim spotykac (tak jak tutaj w UK) - to nie jest to takie proste Franciszku. Dobrem byloby tez, na przyklad, powiedziec swojemu doradcy o.J. Martinowi zeby nie promowal homoseksualistow, mafii lawendowych, aborcjonistow , nie mowil, ze Biblia klamie, bo to mowi, dobrem byloby tez,gdyby papiez sam nie przeczyl Ewangelii mowiac np ze katolik nie powinien nikogo starac sie nawracac.
jp22020.12.20 17:13
stary głupiec
NaziBarbi2020.12.20 14:28
Kolejne pustosłowie faceta w białej sukience!
MadkaPolga2020.12.20 14:11
ZBAWICIEL! Franciszku, zostaniesz świętym!!!
MT(*)2020.12.20 14:07
Franek zdejmij złoty pierścień z łapska, spienięż go i pomóż potrzebującym!
MT(‿ˠ‿)2020.12.20 14:10
ePiSkopat niech zrobi to samo! Bo inaczej sami wyciągniemy za kudły!
Bianka2020.12.20 14:06
Tak, udawajmy, że nie ma problemu...
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.20 14:04
Już to widzę jak zboczone spasione klesze knury rezygnują ze swoich pałaców i drogich aut bo pomóc potrzebującym!
Bianka2020.12.20 14:04
"Przestrzegam przed konsumpcjonizmem!" - powiedział papież do przedsiębiorcy, który nie ma za co zapłacić kosmicznej raty za kredyt do banku...Cały papież...jak ten coś powie...
ryszard2020.12.20 14:04
Nie ma nic bardziej jednoznacznego niż człowieczeństwo. Albo jest się (zawsze i wszędzie) po stronie dobra, albo nie jest się po prostu człowiekiem a jedynie homo sapiens. Jeśli nie jest się po stronie dobra, jest się automatycznie po stronie zła. Jeśli z wolnego wyboru wybiera się szerzenie zła dla samego zła jest si e wieprzem - jak określił takich Jezus Chrystus.
ryszard2020.12.20 14:22
Widzę, patrząc na plucie jadem nienawiści w wszystkich wpisach (począwszy od Madka Polga i dalej), że przyda się jeszcze raz powtórzyć ( przy okazji z drobnymi poprawkami): Jeśli z wolnego wyboru wybiera się szerzenie zła dla samego zła, jest się tylko wieprzem jak określił takich Jezus Chrystus.