27.03.20, 19:32Fot. screenschot: Youtube - Vatican Media

Franciszek: Trzeba wykorzystać ten czas próby jako czas wyboru

„Pośród izolacji, w której cierpimy z powodu braku uczuć i spotkań, doświadczając braku wielu rzeczy, po raz kolejny posłuchajmy nowiny, która nas zbawia: On zmartwychwstał i nam towarzyszy” – powiedział Papież Franciszek podczas wieczornej homilii w ramach nabożeństwa Słowa Bożego, poprzedzającego udzielenie błogosławieństwa Urbi et Orbi oraz odpustu zupełnego. Papież samotnie modlił się na placu św. Piotra o ustanie zarazy koronawirusa. Poprzez media miliony chrześcijan na całym świecie modliło się razem z Ojcem Świętym. Franciszek zaprosił do odczytania obecnego trudnego czasu w świetle Ewangelii opowiadającej o burzy na jeziorze (Mk 4, 35-41).

Ojciec Święty zauważył, że pandemia uświadomiła ludziom, że wszyscy znajdują się w tej samej łodzi, słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie wszyscy ważni, wezwani do wiosłowania razem, potrzebujący, aby pocieszać się  nawzajem. Podczas gdy Jezus śpi spokojnie na rufie łodzi bezgranicznie ufając Ojcu, uczniowie pełni niepokoju i rozpaczy wołają: „Nauczycielu, nic cię to nie obchodzi, że giniemy?” (w. 38). Myślą, że Pan się nimi nie interesuje, że się o nich nie troszczy, a przecież nikomu nie zależy na nas bardziej, niż Jemu.

Franciszek zauważył, że obecna burza, którą przeżywamy ukazuje naszą bezradność oraz fałszywe pewniki, jakie stworzyliśmy sobie w budowaniu przyszłości świata. Pandemia odsłoniła stan uśpienia współczesnych ludzi, zanik wrażliwości, na to, co karmi, podtrzymuje oraz daje siłę życiu i wspólnocie. Burza ujawniła utratę pamięci o korzeniach, z których wyrastamy. Zabrakło twórczego dialogu z dziedzictwem przekazanym przez starszych, pozbawiając odporności potrzebnej do stawienia czoła przeciwnościom. Wraz z burzą opadła maska stereotypów, za pomocą których ukrywaliśmy nasze prawdziwe „ja”, stając się zachować dobre samopoczucie.

„Panie, dziś wieczorem Twoje Słowo uderza i dotyka nas wszystkich – modlił się Ojciec Święty.  – W naszym świecie, który kochasz bardziej niż my, ruszyliśmy naprzód na pełnych obrotach, czując się silnymi i zdolnymi w każdej dziedzinie. Chciwi zysku, daliśmy się pochłonąć rzeczom i oszołomić pośpiechem. Nie zatrzymaliśmy się wobec Twoich wezwań, nie obudziliśmy się w obliczu wojen i planetarnych niesprawiedliwości, nie słuchaliśmy wołania ubogich i naszej poważnie chorej planety. Nadal byliśmy niewzruszeni, myśląc, że zawsze będziemy zdrowi w chorym świecie. Teraz, gdy jesteśmy na wzburzonym morzu, błagamy cię: «Zbudź się Panie!”– mówił Papież.

Zaznaczył, że Pan kieruje do wszystkich apel o wiarę, która jest przyjściem do Niego i złożeniem w Nim zaufania. Trzeba wykorzystać ten czas próby jako czas wyboru: pomiędzy tym, co się liczy, a tym, co przemija, oddzielenia tego, co konieczne od tego, co nim nie jest. Jest to czas przestawienia kursu życia na Boga.

Franciszek zwrócił uwagę na świadectwo zwykłych ludzi, którzy również w obliczu strachu zareagowali poświęceniem własnego życia. Ich nazwiska często nie pojawiają się w nagłówkach gazet i magazynów, ale to oni zapisują dzisiaj decydujące wydarzenia naszej historii. Należą do nich lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźnicy, stróże porządku, księża, siostry zakonne i wielu innych. Papież wspomniał także ojców, matki, dziadków, babcie oraz nauczycieli ukazujących dzieciom za pomocą codziennych gestów, jak stawić czoła kryzysowi i przejść przez niego dostosowując nawyki, wznosząc oczy i rozbudzając modlitwę. To modlitwa będąca cichą posługą jest zwycięską bronią.

„Początkiem wiary jest świadomość, że potrzebujemy zbawienia. Nie jesteśmy samowystarczalni, sami toniemy; potrzebujemy Pana jak starożytni żeglarze gwiazd. Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał” – wezwał Papież. „Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy. Boża moc polega na skierowaniu ku dobru wszystkiego, co się nam przytrafia, także rzeczy złych. Wnosi On w nasze burze pokój ducha, bo z Bogiem życie nigdy nie umiera” – dodał.

Franciszek zwrócił uwagę, że to sam Bóg stawia przez nami wyzwanie i w czasie burzy zaprasza do rozbudzenia oraz uaktywnienia solidarności oraz nadziei zdolnych nadać trwałość, wsparcie i znaczenie tym godzinom, w których wszystko wydaje się roztrzaskiwać. Ojciec Święty zauważył, że Pan wzywa do odkrycia na nowo życia, które nas oczekuje oraz do spojrzenia na tych, którzy nas potrzebują. Wpatrując się w krzyż Jezusa, trzeba wziąć na ramiona przeciwności obecnego czasu i pozwolić rozwinąć się nowym formom gościnności, braterstwa oraz solidarności.

„Z tego miejsca, które opowiada o skalistej wierze Piotra chciałbym dziś wieczorem powierzyć was wszystkich Panu, za wstawiennictwem Matki Bożej, Uzdrowienia Jego ludu, Gwiazdy wzburzonego morza – mówił Papież. – Z tej kolumnady, która obejmuje Rzym i świat niech zstąpi na was, jak pocieszający uścisk, błogosławieństwo Boże. Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom. Chcesz, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy. Powtórz raz jeszcze: «Wy się nie bójcie!» (Mt 28,5). A my, razem z Piotrem, «wszystkie troski przerzucamy na Ciebie, gdyż Tobie zależy na nas» (por. 1 P 5, 7)” – modlił się Papież.

Vaticannews.va/ Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Komentarze

anonim2020.03.28 9:48
Dla mnie to nie jest czas wyboru. Ja wybrałam dawno temu Pana Jezusa. Dla mnie to czas umocnienia tego wyboru. Po prostu trzeba to przetrwać, żeby nie zgłupieć. Nie stracić zdrowia psychicznego. Wyjść z tego cało. A koronawirus i tak wróci w takiej czy w innej formie.
J.P2020.03.28 9:21
Wybieram Gin z tonikiem Schwepps to najlepszy wybór na wieczór, ponadto ten tonik zawiera prawdziwą chinine, która srogo obchodzi się z wirusami jak wiadomo. Zalecam picie w miłym towarzystwie przy uzyciu laptopa, dzięki technologii może być całkiem znośnie póki na zywo nie da rady 🥂.
Jakób2020.03.28 0:40
biskup w bieli idzie pod stromą górę na której stoi krzyż z nieociosanych belek 3 tajemnica fatimska, tylko dlaczego papież nie wezwał do pokuty i nawrócenia
Stani2020.03.27 22:18
ja tam wolę poskładać dużego fiata z reklamy 1:8 :) komuś jeszcze się wyświetla?
nic nie otwieraj - na nic sie nie zgadzaj2020.03.27 21:27
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
Paula2020.03.27 21:19
Cześć! Proszę o pomoc i udział w badaniu :) Wypełnienie nie powinno Wam zająć dłużej, niż 5 min. Z góry dziękuję! Link do badania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfpeF0qSfEeDSfJ-gqRj5THUXBay-2oePGWf6luJ53sFH1qkw/viewform
Randki z syfem, pokazy skype brudnych larw 2020.03.27 20:58
Chcesz zobaczyć tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: www.xlove.com.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: www.xlove.com.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: www.xlove.com.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: www.xlove.com.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: www.xlove.com.pl
rydzgrzyb2020.03.27 20:57
Zabronili używać wody święconej w kościele, a przecież nie jednego ona uzdrowiła. To jak to jest? Woda święconą trzeba się nacierać i popijać ją tabletki - koronawirus pójdzie w pisdu. alejak.pl🍒
poPO=kurw... i zlodzieje=tusku2020.03.27 20:50
Franio lubi takie pokazówki solowe - ten facet jest chory psychicznie i osobowościowo
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.27 20:35
Szukam milego, zadbanego chlopaka na seks spotkanie w zamian za sponsoring. Nie mam swojego lokum do spotkan. Moge zaoferowac seks oralny i klasyczny (w gumce). ---- Zalezy mi na dyskrecji! Najlepiej spotkanie w aucie lub twoim mieszkaniu ---- Zapraszam do kontaktu www.xlove.com.pl
Pisie bezprawie2020.03.27 20:13
A kuuuurwizja w czasie kiedy Franciszek się modli lansuje Adriana To nie dość ze przeszkadza to jest wulgarne człowiek się modli a oni Duda powiedział Duda ogłosił
matis892020.03.27 20:00
Po co odpust zupełny jak Bergoglio pozamykał kościoły i dostęp do spowiedzi , sakramentów ?
Ciekawy2020.03.27 20:14
Po co ci sakramenty kretynie jak ty nawet papieza nienawidzisz
matis892020.03.27 21:16
Kocham jedynego katolickiego papieża Benedykta XVI. Bergoglio nie jest papieżem i nie jest katolikiem, tylko wyznawcą pachamamy i wszystkich bożków na równi z Jezusem.
Stani2020.03.27 22:20
B16 nie ma, on ustąpił i już się nie liczy. Jako emeryt dożywa szczęśliwie swych dni. Nie wymagaj od staruszka.
ryszard2020.03.27 20:00
Motto: „ Bo śmierci Bóg nie uczynił i nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył bowiem wszystko po to, aby było, i byty tego świata niosą zdrowie: nie ma w nich śmiercionośnego jadu ani władania Otchłani na tej ziemi. Bo sprawiedliwość nie podlega śmierci. Bezbożni zaś ściągają ją na siebie słowem i czynem, usychają, uważając ją za przyjaciółkę, i zawierają z nią przymierze, zasługują bowiem na to, aby być jej działem.” (Biblia; Księga Mądrości.). Dziś główny nurt bezbożności bierze początek, od opętanych rządzą panowania, globalnych decydentów, którym udało się uzależnić od siebie praktycznie cały polityczny mechanizm sprawowania władzy państwowej w świecie ( na zasadzie; władza = pieniądz). Ubezwłasnowolniono rządy, zostały w większości do roli najemników. Pamiętamy chociażby, kto przywiózł prezydenta Putina na obchody w Yad Vashem 23 stycznia tego roku. Ci ludzie idą po trupach, biorąc śmierć, jak mówi Biblia, za przyjaciółkę. Rządzą wbrew ludziom i przeciw ludziom, ponad głowami miliardów i bez ich najmniejszego udziału. Ten pusty Plac Św. Piotra i puste kościoły całego chrześcijaństwa, stały się dziś namacalnym i dramatycznym tego symbolem. Garstka odważyła się podnieść rękę na całą resztę świata. Ale Chrystus jest z nami i nie pozwoli aby i ta burza nas pochłonęła, jeśli i nasze ręce będą przy wiosłach. W obliczu ludobójstwa, mamy nie tyko prawo ale i moralny obowiązek obrony. Na początek, nasza potężna broń to - miliardy oczu plus internet. Patrzmy im uważnie na ręce. Wszystko co podejrzane, może być przecież być zawczasu przez nas zauważane i ujawniane. Jeszcze nie wszyscy dali się kupić i zastraszyć, na szczęście nasz obecnyrząd do takich należy.
Her Flick..2020.03.27 20:23
Biblia - księga Izajasza 45 :7 - "Ja tworzę światłość i stwarzam ciemność, Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i NIESZCZĘŚCIE, Ja, pan, czynię to wszystko".
ryszard2020.03.27 21:59
do Her Flick. Cieszę się, że potwierdzasz jeszcze innym biblijnym cytatem to co napisałem. Nie możemy wiarygodnie zdefiniować Pana Boga, choć wielu próbuje. Jedno jest jednak pewne, jeśli to wszystko stworzył to jest także nieskończoną mądrością. Jeśli mówi, że stworzył również NIESZCZĘŚCIE to STWORZYŁ, a jeśli go raz stworzył to nigdy nikogo nim nie karze. Człowieka stworzył dając mu nieograniczoną wolność ale z pełną odpowiedzialnością za korzystanie z niej, wg ścisłej reguły: wolność= odpowiedzialność. Naruszenie tej równowagi, sprowadza automatycznie na człowieka (lub ludzkość jeśli zło jest zbiorowe) nieszczęście tak, że w równaniu które przytoczyłem, znów lewa strona równa się prawej. Ponieważ jednak Bóg jest także nieskończoną miłością , kiedy uzna, że to dla nas będzie dobre może rozmiary tego nieszczęścia zmniejszyć.
matis892020.03.27 19:55
Na tej fotce wygląda jakby Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik modlił się przed hologramem.
Ciekawy2020.03.27 20:15
Czy wy jesteście jeszcze w kosciele Jezusowym czy tylko w sekcie smolenskiej
matis892020.03.27 21:13
Bergoglio jest w sekcie pachamamy, ekologicznego nawrócenia, w loży i Religi Światowej.
matis892020.03.27 21:14
to do Ciekawy
anonim2020.03.27 19:42
Co to za "czas wyboru" skoro ktoś jednym tchem od razu mi dyktuje co powinienem wybrać?