14.12.14, 10:01Papież Franciszek (fot. Wikipedia)

Franciszek: Ubogi jest wyróżniany przez Boga

Ewangelizacyjną wartość troski o ubogich wskazał Papież, spotykając się z przybyłą z Lyonu delegacją towarzystwa Przyjaciół Gabriela Rosset i założonego przez niego Foyer Notre-Dame de Sans-Abris – „Ogniska Matki Bożej Bezdomnych”. Ten zmarły przed 40 laty świecki Francuz zapoczątkował je w 1950 r., zakładając pierwszą z serii „ogrzewalni” nocujących bezdomnych. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że kontynuatorzy tego dzieła zajmują się ludźmi, którzy są głodni i nie mają dachu nad głową, a społeczeństwo ich odrzuca, nie daje im pracy i odmawia godności. Jak zauważył, sługa Boży Gabriel Rosset umiał słuchać wołania ubogich i na nie odpowiadać. A jest to wołanie samego cierpiącego Chrystusa.

„W ludziach, którym służycie, dotykacie Jego ran i leczycie je – mówił Papież. – Równocześnie otrzymujecie od nich głęboką naukę, ponieważ poprzez nich spotykacie Jezusa. Ubodzy ewangelizują nas, głoszą nam zawsze Ewangelię, przekazują nam w tajemniczy sposób mądrość Bożą. Dzisiejszy świat ma pilną potrzebę takiego świadectwa Bożego miłosierdzia. Dziś, kiedy osobę ludzką często odrzuca się jako niepotrzebną, bo nie przynosi zysku, Bóg – przeciwnie – uznaje w niej zawsze szlachetną godność umiłowanego dziecka. Osoba ma zawsze uprzywilejowane miejsce w Jego sercu. Ubogi jest wyróżniany przez Pana, stoi w centrum Ewangelii”.

Franciszek podkreślił, że to świadectwo miłosierdzia niesie ubogim nową nadzieję i przywraca im godność.

„Nie ma piękniejszego środka, by głosić dzisiaj światu radość Ewangelii. Opcja na rzecz tych, którzy są ostatnimi, których społeczeństwo odrzuca i odkłada na bok, jest znakiem, jaki możemy dawać zawsze. Znakiem dającym wymowne świadectwo o Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał. Jest znakiem sakramentalnym” – powiedział Ojciec Święty.

ed/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2014.12.14 10:13
Każdy Papież został wyróżniony przez Boga.
anonim2014.12.14 16:42
Żeby tak Ojciec Świety choć raz zastanowił się zanim cos chlapnął:)) Jak może "ubogi" być wyróżniany przez Boga? Po pierwsze - dla Boga wszyscy sa równi, a po drugie - co to za wyróżnienie być ubogim?:))))))