02.11.20, 15:39fot. yt/guardian news/wikipedia.org, domena publiczna

Francja: chrześcijanie zagrożeni terroryzmem, Macron dzwoni do Papieża

We Francji nie słabnie zagrożenie terroryzmem. W Lyonie postrzelony został prawosławny kapłan. We wszystkich kościołach są dziś obecni policjanci. Prezydent Macron ogłosił mobilizację 4 tys. rezerwistów i zadzwonił do Papieża, aby przekazać mu wyrazy solidarności po zamachu na bazylikę Notre-Dame w Nicei. Z kolei francuski premier udał się wczoraj do Rouen, gdzie przed 4 laty został zamordowany ks. Jacques Hamel. Jean Castex zadeklarował, że władze zrobią wszystko, aby każdy mógł praktykować swą wiarę w pełnej wolności i w całkowitym bezpieczeństwie. „Dla Francji jest to kwestia honoru” – dodał premier.

Ofiarą zamachu w Lyonie jest 52-letni grecki kapłan prawosławny. Został postrzelony z krótkiej broni myśliwskiej, gdy zamykał swój kościół. Jego stan jest poważny. Policja ujęła podejrzanego. Nie ma jednak pewności, co do motywów zbrodni. Przypomina się jedynie, że w Lyonie trwają ostre napięcia między społecznością turecką i ormiańską w związku z wojną w Górnym Karabachu.

W dzisiejszą uroczystość Wszystkich Świętych zachowywane są szczególne środki bezpieczeństwa. Na mocy porozumienia między rządem i episkopatem we wszystkich kościołach Francji rozmieszczeni zostali policjanci. Prezydent Macron zadecydował też o większym zaangażowaniu wojska w ochronę obiektów cywilnych takich jak szkoły czy miejsca kultu. W tym celu ogłosił mobilizację 4 tys. rezerwistów.

Kancelaria prezydenta poinformowała również, że w ubiegły piątek, nazajutrz po zamachu w Nicei Emmanuel Macron zadzwonił do Papieża, aby osobiście zapewnić go o solidarności Francji z wszystkimi katolikami. Był to atak na nasze wolności i będziemy ich bronić z całą siłą – powiedział prezydent, dziękując zarazem Franciszkowi za jego zaangażowanie w promowanie dialogu i pokoju w świecie. Zaprosił też Ojca Świętego do odwiedzenia Francji, jak tylko pozwolą na to warunki sanitarne.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze

katolik2021.02.22 20:37
o jakim honorze mowa, nie przed Bogiem, Francja poddała się szatanowi
edek2020.12.15 20:01
tańcowały dwa Michały, czy tam inne pajace.
ivo2020.11.3 10:48
jaki miłośnik papieża i katolików !
Anonim2020.11.2 23:44
https://youtu.be/P8UcLIKvUD4?t=620
Anonim2020.11.2 21:36
Obrzydliwe.
Anonim2020.11.2 21:36
Chce się schować za katolikami i ich wystawić. Dawno temu w Ameryce styl
matis892020.11.2 19:42
MIkron, lewactwo i Bergoglio odpowiadają za islamizację UE i za terroryzm, gwałty. Oto ich fałszywy pokój do jakiego celowo doprowadzili.
Bianka2020.11.2 18:36
Macron dzwoni do papieża w sprawie zagrożenia terroryzmem, a papież "Ale panie prezydencie, nie ma się czego obawiać, przecież Islam to religia pokoju, zresztą pan i pański kraj jesteście tak oddani wierze chrześcijańskiej, nic się nie może złego wydarzyć..."
stan12020.11.2 17:56
Spal koran a zobaczysz co będzie.
rebeliant2020.11.2 16:46
Tego nie czynią aż tak tzw. islamiści, ale siatki internacjonalnych rewolucjonistów. To jest po części taka taktyka zagospodarowania świadomością opinii publicznej: wychwycili bandziorów świata islamskiego, nazwali ich "islamistami" i jednocześnie podnieśli larum przeciw islamofobii - aby jeszcze bardziej utożsamić bandytyzm islamski z całym światem islamu. Rewolucjoniści jak zwykle krążą wokół rozmaitych mafii i bandyctwa.