28.12.14, 10:38Francuzi chcą budować tarczę antyrakietową w Polsce (fot. Sxc.hu)

Francuzi chcą budować tarczę antyrakietową w Polsce

"Nasz Dziennik" informuje, że dwie francuskie firmy, MBDA i Thales, zawiązały konsorcjum Eurosam, które rywalizuje o kontrakt na tarczę średniego zasięgu z amerykańskim koncernem Raytheon. Obie firmy zapowiadają bardzo bliską współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym przy budowie tarczy, co zresztą jest warunkiem od początku stawianym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Resort zakłada, że wybierze dostawcę systemu antyrakietowego w przyszłym roku, a w styczniu ma być gotowa koncepcja offsetu. Wygra dostawca, który zapewni jak największą "polonizację" tarczy antyrakietowej. 

Eurosam i Raytheon podpisały szereg listów intencyjnych z naszymi zakładami zbrojeniowymi,które przerodzą się w konkretne umowy o współpracy po rozstrzygnięciu przetargu.

Francuzi mają nadzieję, że ich atutem będzie zwłaszcza obietnica przekazania Polsce technologii symulatora rakietowego HWIL - żaden nasz zakład ani instytut naukowy nie ma podobnego urządzenia. HWIL pozwala na przetestowanie oprogramowania rakiet oraz na odtworzenie w warunkach laboratoryjnych zachowania pocisku w locie wobec różnych celów - czytamy w "Naszym Dzienniku". 

MaR/Naszdziennik/IAR/Dziennik.pl

Komentarze

anonim2014.12.28 13:01
popieram pomysł żabojadów
anonim2014.12.28 17:42
Nam sprzedadzą tarczę a Putinowi kody do niej. Interes stulecia.
anonim2014.12.29 9:47
Francuska elektronika? Jeśli ich tarcza jest tak niezawodna jak ich samochody, to już po nas.