17.11.20, 09:08fot. twitter.com/Sachin Jose @Sachinettiyil

Francuzi domagają się powrotu publicznych Mszy

W ponad dwudziestu francuskich miastach wierni modlili się wczoraj przed kościołami. Przez tę formę protestu domagają się powrotu Mszy z udziałem wiernych, które od 3 listopada zostały zakazane w ramach obostrzeń drugiego lockdownu. Pod petycją o „powrót Mszy” w ciągu kilku dni zebrano w całej Francji ponad 100 tys. podpisów.

Była to już druga z rzędu niedziela, podczas której na placach przed kościołami organizowano modlitwy. Uczestniczyły w nich głównie całe rodziny i ludzie młodzi. Zachowując dystans i z maseczkami na twarzy odmawiali wspólnie różaniec i śpiewali pieśni religijne. Wiele osób trzymało w rękach świece i kartki z napisem „oddajcie nam Mszę”. 23-letni student prawa Jean-Benoît Harel, który jest autorem petycji domagającej się oddania wierzącym Mszy, podkreśla, że „celebracja wspólnotowa i Eucharystia to życiodajne potrzeby wiernych, to pokarm niesłusznie zdyskredytowany przez władze publiczne i de facto sklasyfikowany jako nieistotny”. Harel zauważa, że nikt z manifestujących nie będzie łamał prawa, ale te modlitewne protesty mają pokazać rządzącym, że dla katolików Eucharystia jest prawdziwym źródłem życia, stąd bronią sakramentalnego wymiaru swej wiary.

Minister spraw wewnętrznych Francji przestrzegł katolików, że jeśli będą nadal gromadzić się przed kościołami, zostaną wobec nich wyciągnięte wynikające z prawa konsekwencje. Gérald Darmanin zauważył, że „wolność religijna jest bardzo ważna” i dlatego miejsca kultu nie powinny zostać zamknięte, „ale ludzkie życie jest ważniejsze niż wszystko inne”. Za wznowieniem publicznego kultu opowiedział się oficjalnie przewodniczący senatu Gérard Larcher, a także Marine Le Pen przewodnicząca prawicowej partii Front National. 46 parlamentarzystów opozycji stwierdziło w specjalnym przesłaniu, że „wolność sprawowanie kultu jest dla wielu naszych rodaków ważnym wsparciem w obecnej chwili napięcia i niepokoju”. Przypomniano, że laicka Francja zawsze chroniła wolności wyznania, która jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko wolnością zgromadzeń czy zwykłą swobodą demonstracji.

Dziś członkowie francuskiego episkopatu mają rozmawiać z przedstawicielami rządu na temat złagodzenia wprowadzonych obostrzeń. „Rząd dobrze by zrobił, poważnie traktując zwierzchników religijnych, zamiast drażnić ich albo lekceważyć” – zauważa bp Xavier Malle, ordynariusz diecezji Gap. Dodaje, że wierzący nie są problemem, lecz stanowią „klucz” do obecnego kryzysu.


Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Francja

Komentarze

opty2020.11.17 18:16
Kościoły są państwowe, państwo płaci księżom i wymaga......a owieczki głosować jak Wam pozwalamy........
Jan Radziszewski2020.11.17 15:51
+ niedługo żydzi i lewacy LGBT się nacieszą swym purysowym zwycięstwem!!! +++ Pouczenia Pan i Król nasz!! 22/ 23 VIII 2020 Oświecenie Sumień - ostatki ++ - Pytasz dziecko ( w duchu) ile umrze osób w Polsce podczas Prześwietlenia Sumień:) - Tak Panie Jezu. + Dużo, dziecko. - To i na świecie pewnie będzie dużo. +++ - Będzie to dużo w każdym kraju i narodzie chrześcijańskim:) (smutny uśmiech Pana Jezusa). Sługa, który zna wolę swego pana otrzyma większą chłostę. ++ Inaczej mówiąc ochrzczeni, którzy zostali wszczepieni w Mój Kościół a zlekceważyli Boże dary odpowiedzą za to surowiej niż muzułmanie czy inni innowiercy, poza tymi, którzy prześladują chrześcijan. Lecz i tam jest masoneria. + Ci zaprzedani szatanowi a wysoko umocowani nie umrą wtedy. ++ - Czy będzie tak, Panie Jezu, że będę szedł i widział zmarłych podczas Sądu na próbę? - Tak będzie, dziecko. Skupisz się na swoich grzechach i winach i Mej Miłosiernej Miłości, ale będziesz to wszystko widział i oglądał. ++++ - Ciekawi Cię, jednak, dziecko, ile osób umrze podczas Prześwietlenia Sumień. ++ Ludzie się będą bali wobec podanej liczby. Niech tak zostanie. Każdy Polak, który chodzi regularnie do Spowiedzi i do Komunii i ani jedna ani druga nie jest świętokradcza < tu w mniejszej części nieczytelny zapis „ 95 procent ma szansę na powrót do życia, ponowną szansę po Prześwietleniu Sumień”. 95 procent z wyżej wymienionych C.P> te 5 % to więcej niż 3 mln Polek i Polaków<<<¨++. Ale tak, będziesz i widział młode, ładne dziewczyny martwe bo własne ich grzechy wywołają w nich taki wstręt, że umrą. ++++ I cóż i będzie widać marność, młode ciała sposobne do rozkoszy cielesnej, do niczego już nieprzydatne:). ++ - Ludzie się będą bali, że nastąpi koniec świata. ++ Czy mam wyprowadzać ich z błędu? - Poniekąd. ++ Będziesz mówił aby przygotowali się na spotkanie z Panem bo chwila jest bliska. I by nie lękali się, ale uniżyli serca. Niech czynią pokutę i żałują za grzechy z całego swego życia a zwłaszcza za zatajone przed spowiednikiem. Niech przepraszają za wszystkie uchybienia wobec Mnie w Przenajświętszym Sakramencie i w Komunii Świętej:) ++ Módlcie się teraz za tych co znajdą się w Prześwietleniu Sumień a nie będą wedle Mej Woli. Może umrzeć wielu młodych ludzi, którzy wzgardzili Bogiem/ piątek, 4 września 2020 30 VIII 2020 - Kończymy przekazy. Dokonasz jeszcze wpisu gdy będzie Krzyż na Niebie. Dam jeszcze Swoje Słowo, chociaż przede wszystkim będzie mówił Krzyż + Wtorek, 25 sierpnia 2020 Klątwa Boża rzucona na ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
Max2020.11.17 12:14
"Ogłupione bydło, wbrew zdrowemu rozsądkowi, zbija się w stada" Przeczytaj jeszcze raz. Zachowują dystans wymagany przez służby sanitarne. Widzę, że musisz sobie dobrze ustawić przeciwnika, żeby go trafić.
Anonim2020.11.17 12:34
Ogłupiałe bydło siedzi zastraszone w domach i pisze głupie komentarze. Myślący ludzie walczą o swoje prawa.
Jan Radziszewski2020.11.17 15:47
maxiu żydowski piesku z filmu żydowskiego - nie wymądrzaj się bo ty sam wkrótce będziesz chciał aby X KK cię wyspowiadał po tym jak staniesz na Sądzie Bożym zw. Prześwietleniem Sumień po którym zdechnie i wpadnie do piekła 5 % ludzkości.
"Sachin Jose"2020.11.17 10:39
"Special correspondent @shalomworldTV, Catholic writer @sundayshalom"
Natalja Siwiec2020.11.17 10:25
Ale teatry zamknięte. Msza to też taki teatr, tylko trochę interaktywny.
Anonim2020.11.17 9:47
Są gospodarzami, więc powinni stanowić prawo.
><2020.11.17 9:46
Może tak trzeba było, aby Francja w porę się obudziła, zanim islam przerobi kościoły na meczety. Dobry Boże miej w opiece Francję.
harry2020.11.17 9:44
Lewacko - tęczowe szczury z krainy będącej niegdyś Francją same stoją na krawędzi swojej zagłady. Również biologicznej. Wiele z tych szczurów jeszcze sobie tego nie uświadamia, lecz islamiści i wirus zapędzają je do rynsztoka.
jp22020.11.17 9:41
We francji to moze 1%katolikow jest islam jest duzo badziej rozpowszechniony niz nic niewarte konsupcyjno infiflistyczne spoleczenstwo katolickie niemajace zasad moralnych zadnych
Anonim2020.11.17 9:19
Tak działa katolickie pranie mózgu. Ogłupione bydło, wbrew zdrowemu rozsądkowi, zbija się w stada by ulżyć swojemu choremu nałogowi. Napełnić armatki wodne płynem dezynfekcyjnym i popędzić ten rozsadnik zarazy!
Zbyszek2020.11.17 9:37
Zawsze zastanawiam się skąd biorą się takie gnidy jak ta tutaj . Mają swoje fora , ale nie , siedzą tutaj na Frondzie i sączą te swoje goowniane wywody . Normalny człowiek stara się przebywać w swoim otoczeniu , wiec albo psychiczny ,albo opłacony .
hehehe2020.11.17 9:41
Co się przejmujesz? To tylko znany forumowy idiota :-)
Zbyszek2020.11.17 9:50
Myślę , że Fronda zrobiłaby sobie i jej czytelnikom przysługę wprowadzając rejestrację i logowanie się do komentarzy . Wzorem choćby GW . Teraz wizjonerzy z Czerskiej czytaja tylko miłe sobie rzeczy .
Anonim2020.11.17 9:41
Wychodzę ze swojej strefy komfortu by nieść wam oświecenie!
Michał Jan2020.11.17 10:09
Jesteś "niosącym światło"?
Przeciw kretynom2020.11.17 10:10
Twoje oświecenie i ciebie mamy w rowach podczas srania.
Anonim2020.11.17 10:14
Bo jesteście bydłem ogłupionym katolicką ideologią. Do was nie trafiają żadne logiczne argumenty. Na szczęście nikt nie żyje wiecznie i społeczeństwo polskie się z was z czasem oczyści...
Anonim2020.11.17 12:38
A co ty logicznego napisałeś kiedykolwiek na Frondzie? Żaden z was nie ma żadnych logicznych argumentów ,wasze argumenty to tylko wyzwiska.
Michał Jan2020.11.17 12:45
Bydło tylko je, pije, śpi i kopuluje. To niby katolicy są bydłem?
Jan Radziszewski2020.11.17 15:57
Anonimie dlaczego nie jawnie z podaniem Imienia i Nazwiska czyżbyś się bał że w morde możesz mieć obitą !!! strach u ciebie wielki ale i tak Bóg wie kto wypowiada się przeciwko Niemu i Jego KK więc i tak zostaniesz osądzony