22.02.15, 10:23Majdan (fot. archiwum)

Gdyby Majdan padł, dziś wojna byłaby we Lwowie

1. Dziś w Kijowie rocznica zwycięstwa Majdanu, Będzie na niej prezydent Komorowski. I dobrze, że będzie, nawet jeśli pojawią się obok niego banderowskiego flagi i okrzyki „Sława Ukrainie”. Nie wiem, czy prezydent Komorowski wspomni w Kijowie – a powinien – że pierwszym polskim i pierwszym europejskim politykiem, który wsparł Majdan własną obecnością, był Jarosław Kaczyński.

Bardzo mu to potem wypominano, niektórzy, a niektórzy, głównie PSL, sugerowali wręcz, że Kaczyński swoją obecnością na Majdanie wywołał wojnę na Ukrainie, że Rosja, w obronie przed Kaczyńskim musiała wejść na Ukrainę. Ciekawe co powie PSL o Komorowskim na Majdanie.

2. Dziękujmy Bogu, że rok temu Majdan zwyciężył, a nie padł. Co dał Majdan Ukrainie, niech ocenią sami Ukraińcy. Z całą pewnością Polsce dał wiele. Dał zwłaszcza czas, niewiele, ale dał, bo gdyby Majdan nie zwyciężył, tylko padł, dziś wojna na Ukrainie też by była, tyle tylko, że nie w Doniecku, a we Lwowie. I może jeszcze bardziej, niż w Doniecku okrutna i krwawa.

3. Zachodnia Ukraina nie zniosłaby dłużej władzy kremlowskiego namiestnika Janukowycza. Zamiast secesji donieckiej, byłaby secesja lwowska. Wspierany przez Kreml Janukowycz próbowałby ten ruch spacyfikować, więc lałaby się krew, nie w Doniecku i Ługańsku, 800 kilometrów od naszych granic, ale kilometrów osiem, już w Rawie (Ruskiej). I mielibyśmy u naszych granic nie tylko rosyjskie czołgi, ale też i groźny, nacjonalistyczny ukraiński żywioł.

4. Zyskaliśmy czas, ale jak go wykorzystać? Powiedział to Andrzej Duda. Wzmocnić i dozbroić armię, głównie siłami własnego przemysłu zbrojeniowego, żądać większej obecności NATO, włącznie z twardą infrastrukturą, tarczą antyrakietową i bazami wojskowymi. Wzmocnić siły obronne państwa na tyle, żeby się nie opłacało Polski atakować. Po prostu – musimy być silni, zwarci i gotowi.

5. Trzeba to zrobić, tylko kto ma to zrobić – śpiący Komorowski, który kiedyś ze „ślepego snajpera” rechotał, orły z czekolady lepił, a jeszcze niedawno zapewniał, że na nasze bezpieczeństwo nikt nie czyha? Albo Ewa Kopacz, zbierająca z podwórka dzieci, zamykająca drzwi i siedząca cicho? Odważna przed Orbanem, ale drżąca przed Putinem? A może Radosław Sikorski, który bronił Janukowycza przed Majdanem? A może przewodniczący Komisji Obrony Niesiołowski, dla którego wrogiem jest PiS, a nie Putin?

6. Zmieńmy ich, zmieńmy jak najszybciej, zanim łuny znad Doniecka przeniosą się nad Wołyń i już z Zamościa będzie je widać. Zmieńmy ich, zanim Rosjanie zamoczą gąsienice czołgów w Bugu...

Janusz Wojciechowski

Komentarze

anonim2015.02.22 11:03
"Kilka dni temu zakończyła się 51. Konferencja Bezpieczeństwa. Głębokim cieniem położyła się nad Monachium Ukraina. Inne, kluczowe kwestie w systemie globalnego bezpieczeństwa, jak wydarzenia na Bliskim Wschodzie, kryzysowa sytuacja z uchodźcami i walka z terroryzmem - zeszły na dalszy plan. Konferencja odbywa się w ekstremalnych warunkach politycznych, towarzyszyło jej przyznanie się USA do udziału w obalaniu rządu i prezydenta na Ukrainie, eskalacja wojny domowej w tym kraju oraz działania przywódców Niemiec i Francji zmierzające do jej przerwania." Mimo wielu zaklęć i stwierdzeń, że Rosja jest poza europejskim systemem bezpieczeństwa, jakie padły w Monachium, mimo śmiechu wobec wypowiedzi ministra Ławrowa, to o pokoju i bezpieczeństwie w Europie decyduje właśnie Rosja. Rosja prezydenta Putina i ministra Ławrowa. Dowodem tego jest szczyt Rosja –Niemcy/Francja – Ukraina w Mińsku.
anonim2015.02.22 11:53
Ten już zupełnie odjechał.
anonim2015.02.22 11:56
"Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka Gdyby się nie przewrócił, byłaby rzecz wielka Gdyby to najczęstsze słowo polskie Gdyby mama miała fiuta, to by była ojcem, hej, hej…"
anonim2015.02.22 12:18
Trzeba zadać pytanie podżegaczom wojennym: ILE WAM PŁACĄ, ILE KASUJECIE DOLCÓW ZA PCHANIE POLSKI W WOJNĘ W INTERESIE GNIJĄCEGO USRANEGO IMPERIUM Jakim trzeba być synem, żeby PLUĆ NA GROBY zakatowanych przez banderowców. Widzę, że chcecie w istocie ich zwycięstwa na ukrainie, żeby mogli przekabacić cały kraj na swoje podobieństwo. Głupcy, wróg mojego wroga NIE JEST moim przyjacielem! Pokój wynika z równowagi a nie z "kolorowych usraelskich rewolucji"
anonim2015.02.22 15:38
Takich odlotowych "ekspertów" od Ukrainy, to Frondzie mógłby pozazdrościć nawet hitlerowski szmatławiec "Stürmer", czy bolszewicki „Bezbożnik" :)
anonim2015.02.22 18:55
Po prostu... Wszytko pięknie tylko skąd na to pieniądze: zadłużycie jeszcze więcej ten biedny naród, dodrukujecie banknoty? Bo nie wierzę, że zredukujecie np. ilość stołków w agencjach rolniczych, prawda panie pośle? W końcu polityka "prorodzinna" też jest ważna...