Jak podaje portal „Radia Maryja”, tylko w 2013 roku oszczędności zgromadzone przez NFZ wyniosły 1,3 miliarda złotych. Tymczasem na finansowanie leków dopisanych do listy refundacyjnej trafiło zaledwie 112 milionów. Co z ponad miliardem pozostałych pieniędzy? W opinii wiceszefa sejmowej Komisji Zdrowia, posła PiS Czesława Hoca, rzecz jest niezwykle niebezpieczna.

„Musimy wiedzieć, że leki powinny być jak najbardziej dostępne dla pacjentów. Nie może być tak, że leki ratujące zdrowie i życie są wyprowadzane w sposób nielegalny za granicę i brakuje tych leków w polskich aptekach!” – mówił Hoc w rozmowie z „Radiem Maryja. „To jest właśnie bardzo przykra konsekwencja obłędnej polityki oszczędzania na zdrowiu pacjentów” – dodaje poseł.

Obecnie Naczelna Izba Lekarska próbuje dowiedzieć się od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, co stało się z pieniędzmi, które miały wspomóc finansowanie leków. Jak na razie Ministerstwo Zdrowia odpowiedzi unika. Kolejny dramatyczny blamaż Platformy Obywatelskiej? Wszystko na to wskazuje.

pac/radiomaryja.pl