10.01.22, 11:46Fot. screenshot - YouTube (AFP News Agency)

Genewa stanie się nową Jałtą? Rozpoczynają się rozmowy Rosja-USA

W Genewie spotykają się dziś delegacje USA i Rosji, aby rozmawiać o napiętej sytuacji na granicy Ukrainy. Nie brakuje opinii, że USA chcą przystać na rosyjskie żądania, a spotkanie już nazywane jest przez niektórych „nową Jałtą”. Do obaw tych odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Kierowane przez wiceszefów resortów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych spotkanie w Genewie jest reakcją na agresywne działania Rosji w Europie i groźby kolejnej inwazji na Ukrainę. Kreml obiecuje uspokojenie sytuacji na wschodniej flance w zamian za spełnienie przez Zachód ośmiu warunków mających być dla Rosji „gwarantem bezpieczeństwa”. To m.in. zerwanie współpracy NATO z Ukrainą i Gruzją, zobowiązanie do likwidacji baz sojuszu w krajach byłego bloku sowieckiego i gwarancja nierozszerzania NATO na Wschód. Pojawiają się obawy, że Stany Zjednoczone spełnią te żądania i zablokują Ukrainie drogę do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- „Uważam, że podjęcie tych rozmów wobec szantażu rosyjskiego jest absolutnym błędem. Zgoda Amerykanów, żeby rozmawiać w innym kraju z Rosją, pachnie skompromitowaną konferencją z Monachium z 1938 roku - wtedy też dyskutowano i decydowano o Czechosłowacji – czy konferencją w Jałcie z lutego 1945 roku, kiedy decydowano m.in. o Polsce”

- mówił europoseł Witold Waszczykowski.

Przed tego typu negocjacjami ostrzegł też szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

- „Czasy Jałty się skończyły, kiedy mocarstwa uzgadniały między sobą strefy wpływów”

- powiedział wskazując, że dyskusje na temat bezpieczeństwa Europy muszą uwzględniać stanowisko UE i Ukrainy.

Do obaw związanych z dzisiejszymi rozmowami w Genewie odniósł się wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

- „Zawsze, kiedy rozmowy pomiędzy supermocarstwami toczą się w zamknięciu, istnieją pewnego rodzaju ryzyka i obawy”

- przyznał polityk.

Zwrócił jednak uwagę, że rozmowy na temat bezpieczeństwa nie ograniczają się do dialogu Waszyngton-Moskwa.

- „Za parę dni odbędzie się specjalne posiedzenie rady NATO-Rosja, w której będą także uczestniczyli przedstawiciele Polski”

- przypomniał.

Następnie odbędą się rozmowy z Rosją na forum OBWE, którego przewodniczącym jest obecnie Polska.

W ocenie wiceministra obecnie nie ma zagrożenia powtórki z 2008 roku, kiedy Barack Obama doprowadził do resetu stosunków z Rosją.

- „Jest przestrzeń do rozmowy z Rosją, ale na pewno nie w formule takiej, że Rosja eskaluje swoje działania, przesuwa wojska”

- stwierdził.

kak/polskieradio.pl

Komentarze

Żyd katolicka kretynizacja Polin, wieczny nudziarz2022.01.10 16:25
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
Polska zrobiła dobry interes kupując 250 Abramsów.2022.01.10 14:13
Okazuje się, że nawet bardzo dobry. Australia kupuje za $3.5 miliarda 75 nowych M1A2 czołgów plus 45 pojazdów opancerzonych do obsługi czołgów oraz takich amerykańskich "rosomaków".
Fumfel2022.01.10 13:57
Waszczykowski, czego ty nie rozumiesz ? o tym jak wygląda świat decydują mocarstwa czy to się w zapyziałej polsce podoba czy nie.
robaczek2022.01.10 12:34
NO I MAMY OBRAZ POTĘGI POLSKIEJ DYPLOMACJI ................................................. jesteście żałośni pisowcy.................... jak mozna bylo tak Polske zniszczyć w parę lat. Od jednego z głównych graczy w tym rejonie, do łobuza z którym nikt sie nie liczy........................ POWIATOWE CWANIACZKI
Anonim2022.01.10 12:10
PiSdzielce sie boją, że zostaną wydymani? Słusznie, bo z debilami się nie rozmawia, tylko się ich dyma.😁😁😁
trzaska2022.01.10 13:12
Polskę ,to wydymała władza po i jej sowiecka dyplomacja, a na bagnie waszej pseudo dyplomacji szybko nie da sie nic stworzyć od reki.