15.03.17, 12:02Fot. Piotr Drabik, lic. CC-BY-SA-2.0 via Flickr

Gliński: Potrzeba nowego projektu dla Europy

– Premier Rutte próbuje się utrzymać w polityce i wygrać wybory – w taki sposób na antenie TVP Info prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, skomentował ostatnie posunięcia holenderskiego rządu, który uniemożliwił przedstawicielom tureckiego rządu udziału w wiecach na terenie Holandii. Szef resortu kultury odniósł się także do sytuacji w UE.

75 proc. Polaków zgadza się z opinią, że UE wymaga reformy, potrzeby zmian Unii nie widzi 15 proc. badanych – wynika z sondażu CBOS, zrealizowanego przez Kantar Public.

– Europa, która nie jest oparta na wartościach, na wartościach trwałych, na wartościach, które budują wspólnoty narodowe nie ma przyszłości i – stwierdził na antenie TVP Info, prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dodał, że potrzeba jest „nowego projektu dla Europy”, odświeżenia i odchudzenia biurokracji europejskiej. – Od lat teza o deficycie demokracji w Europie, w strukturach europejskich, jest oczywista – podkreślił.

Prof. Piotr Gliński odniósł się także do trwającego od kilku dni kryzysu dyplomatycznego na linii Holandia – Turcja. Konflikt wybuchł, gdy władze w Hadze zakazały przedstawicielom Ankary udziału w wiecach na terytorium Holandii. W Rotterdamie wybuchły zamieszki. Tureccy manifestanci obrzucali policję butelkami i kamieniami. Policja do rozpędzenia tłumu użyła pałek i armatek wodnych.

– To posunięcie brutalne, łamiące zasady europejskie. (…) Premier Rutte próbuje się utrzymać i dzięki temu wygrać wybory – stwierdził wicepremier Gliński.

Podkreślił, że taka sytuacja w Polsce nie byłaby możliwa. – Jesteśmy państwem demokratycznym, państwem, gdzie nie są łamane zasady demokracji wbrew retoryce polskiej opozycji – mówił na antenie TVP Info.

Dziś prawie 13 milionów Holendrów wybiera 150-osobowy parlament.

emde/tvp.info