12.12.19, 19:16Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

GORĄCO na linii Niemcy-Rosja. Moskwa wydala dyplomatów

Jak informuje agencja DPA, między Rosją a Niemcami wyrosły poważne napięcia. Wiąże się to z zabójstwem obywatela Gruzji w centrum Berlina. Moskwa wydaliła dwóch niemieckich dyplomatów. Nieco wcześniej tak samo postąpiło MSZ Niemiec. 

Po sierpniowym zabójstwie obywatela Gruzji w Berlinie, o które podejrzewa się Rosję, kryzys dyplomatyczny między Berlinem a Moskwą zaostrza się. Resort spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej poinformował dziś o wydaleniu z kraju dwóch niemieckich dyplomatów. Muszą opuścić Rosję w ciągu tygodnia. Jak podaje rosyjskie MSZ, jest to reakcja na- w opinii Mokswy "bezpodstawną"-decyzję Berlina o wydaleniu dwóch dyplomatów rosyjskich. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin już wcześniej zapowiadał identyczną odpowiedź na działania Niemiec. 

Według agencji DPA, obustronne wydalenie dyplomatów jest rzadko spotykanym działaniem, a w obszarze stosunków międzynarodowych taki krok postrzegany jest jako radykalny i drastyczny. 

Źródłem kryzysu dyplomatycznego jest morderstwo 40-letniego Gruzina w centrum stolicy RFN. Miało to miejsce w sierpniu b.r. Podejrzanym o zastrzelenie obywatela Gruzji jest Rosjanin, przebywający obecnie w areszcie śledczym. Nie odnosi się do stawianych mu zarzutów. Według niemieckiej prokuratury, zabójstwo mogły zlecić służby rosyjskie lub czeczeńskie. Postępowanie przejęła Prokuratura Federalna. Berlin oskarża Moskwę o brak współpracy w wyjaśnianiu tej sprawy. 

Na początku tygodnia rosyjski przywódca nazwał zastrzelonego w Berlinie Gruzina "bandytą" i "mordercą". Putin zarzucał zamordowanemu mężczyźnie odpowiedzialność za zamachy terrorystyczne w Rosji. Prezydent Federacji Rosyjskiej zarzucił niemieckim władzom, że nie chciały zezwolić na ekstradycję 40-letniego Gruzina do Moskwy. Niemcy odpowiedzieli, że do Berlina nie wpłynął wniosek o ekstradycję obywatela Gruzji. 

yenn/DW.com, Fronda.pl

Komentarze

PolakNieLeming2019.12.12 23:44
I .............. bardzo dobrze !!! Niech się biorą za łby ! Im gorzej między nimi tym lepiej dla nas. :)
Ryszard Olejniczak2019.12.12 21:45
Czyżby przygrywka w wojnie o wpływy na Białorusi.
Grizzly2019.12.12 20:58
Kiedyś upragniony Zachód - dzisiaj pedały sprzedadzą Rosji sznur na którym ich powiesi!
Olej2019.12.12 20:43
Tak ! tak ! Jak mawiali starzy ludzie k......, k........ie łba nie urwie !
kapral2019.12.12 22:42
Anglicy mówią, take five. Taka mala przerwa dla radości gawiedzi.