08.10.21, 11:38Fot. Screenshot You Tube

Gowin: Muszę powiedzieć uczciwie, że Kaczyński nigdy nie mówił o polexicie

„Nie, to muszę powiedzieć uczciwie, nigdy czegoś takiego nie mówił” – oświadczył były wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin. Polityk Porozumienia uważa natomiast, że ewentualne wyjście z Unii Europejskiej może być niezamierzonym skutkiem działań prezesa PiS.

Gowin pytany na antenie TVN24 czy Jarosław Kaczyński wyobraża sobie funkcjonowanie Polski poza strukturami UE, odpowiedział: „Nie, to muszę powiedzieć uczciwie, nigdy czegoś takiego nie mówił, chociaż jego stosunek do Unii Europejskiej w miarę trwania sporu o praworządność ulegał zmianie. Był coraz bardziej krytyczny”.

Jarosław Gowin stwierdził natomiast, że choć Kaczyński absolutnie nie myśli o wyprowadzaniu Polski z Unii to jednak „polexit może być niezamierzonym skutkiem jego działań”. I dodał: „ Tego ryzyka nie bagatelizuję”. „On myśli o przeczekaniu” – kontynuował Gowin – „myśli o tym, że kiedy w Unii Europejskiej w poszczególnych państwach dojdą do głosu politycy myślący, postrzegający Europę i porządek demokratyczny w taki sposób jak on sam, że we Włoszech zacznie rządzić obecny minister Salvini, że we Francji prezydentem zostanie Marine Le Pen, że w Hiszpanii do władzy dojdzie partia VOX i to jest kalkulacja Jarosława Kaczyńskiego”.

Przypomnijmy, że PiS od samego początku otwarcie popierał wejście Polski do Unii Europejskiej. Ostateczny kształt obecnej, nieformalnej konstytucji UE pod nazwą Traktatu Lizbońskiego wynegocjował rząd Jarosława Kaczyńskiego a podpisał go prezydent Lech Kaczyński.

 

ren/tvn24

Komentarze

przemyśl-72021.10.15 9:40
Już mnie ręka nie mrowi ,kiedy mówi Gowin......
Filip2021.10.9 7:43
Praworządność jest łamana w Polsce przez rządzących od 2015 roku. To nie Donald Tusk łamał i łamie praworządność tylko Andrzej Duda i rząd PiS-u i Solidarnej Polski. Jeśli dojdzie do polexit-u, to przez Jarosława Kaczyńskiego, a nie przez Donalda Tuska. Andrzej Duda publicznie powiedział, że Unia Europejska to jest wyimaginowana wspólnota z której nic nie wynika. Gdyby nie przynależność do UE, to Polska dzisiaj byłaby na poziomie rozwoju gospodarczego Ukrainy. Polska od 2004 roku, tj od wstąpienia do UE otrzymywała i otrzymuje dużo większe pieniądze niż wynoszą jej składki członkowskie. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić dotacje unijne w wysokości 770 mld euro. Politycy z PiS-u i Solidarnej Polski mylą "suwerenność" z łamaniem praworządności. Dla nich "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji RP i prawa unijnego. Unia Europejska przeszkadza Jarosławowi Kaczyńskiemu we wprowadzeniu dyktatury i cenzury. Mateusz Morawiecki prowadzi kreatywną księgowość i zadłużył nasz kraj na trzy pokolenia. Jackowi Kurskiemu udało się okłamać i otumanić znaczną część wyborców za 2 mld zł rocznych dotacji z naszych podatków.
Po 11 ...2021.10.8 13:53
Knuje się zawsze po cichu.
Hahaha2021.10.8 13:29
A ten cymbał wielokrotnie.
Anonim2021.10.8 11:56
Wiadomo że nie! Kaczyńscy, ich klika i ich wspólnicy w sutannach to zdrajcy. Lechu podpisał z usmiechem Traktat Lizboński, a żyjący brat wiele razy gdakał o potrzebie budowy wspólnej europejskiej armii. Pisowcy to miłośnicy wspólnego superpaństwa europejskiego, tyle że na potrzeby ciemnoty w wyborach w Polsce gęgają że oni to jacyś tam obrońcy polskości wiary itd. Złodziej na złodzieju złodziejem pogania. Na pewno z UE nie wyjdziemy! Nie z tą kliką u koryta.
Tak że...2021.10.8 12:15
Od kiedy Ty chcesz wyjść z UE? Do tej pory byłeś wielkim entuzjastą badziewia.
Tak że...2021.10.8 11:55
Zaraz i tak się wszystko rozwali w ramach "pandemii" przez "szczepienia" bo już rwą się łańcuchy dostaw, brakuje rąk do pracy, zakłady stają (np. w USA ogłaszają bankructwa albo zwijają produkcję np. John Deere albo niedawno Opel ogłosił, że zamierza zamknąć fabrykę w Niemczech, bo brakuje podzespołów produkowanych w okolicach chińskiego imperium). Zatem można nie mówić o Polexicie, ale pewnie i tak to nastąpi niejako automatycznie.