18.01.19, 11:40Fot. Piotr Drabik via Flickr, CC BY 2.0

Groźby w sieci: Policja zatrzymała ponad 20 osób

W całym kraju policjanci zatrzymali już ponad dwadzieścia osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków czy też takich, które publicznie drwiły ze śmierci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska.

O zatrzymaniach powiadomiono prokuratury, którym przekazano zgromadzone materiały dowodowe. - Dziękujemy wszystkim obywatelom i mediom za czujność jaką się wykazały i przekazały Policji informacje o bezprawnych wpisach czy komentarzach. Jednocześnie przypominamy, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad- informują policjanci.

W ostatnich dniach policjanci w całym kraju odnotowali wzmożoną ilość zgłoszeń od obywateli dotyczących obraźliwych wpisów internetowych jak i też gróźb karalnych kierowanych telefonicznie, a także nawoływania do popełnienia przestępstwa w stosunku do prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków z różnych ugrupowań politycznych.

Informacjami tymi niezwłocznie zajęli się policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju, a także funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji. Zebrane dane natychmiast były przekazywane policjantom operacyjnym, którzy dokonywali sprawdzeń i kolejnych ustaleń. Wytypowane osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do komend Policji. Po przekazaniu zgromadzonych w tych sprawach materiałów dowodowych prokuratorom zatrzymani usłyszeli zarzuty. O dalszym ich losie zadecyduje sąd.

dam/IAR - Polskie Radio

Komentarze

walogora2019.01.18 22:22
Niestety, z wolnosci zostaje coraz mniej. Juz nic nie wolno, na wszystko paragrafy (tylko nie na uprzywilejowane kasty !!!) ; Kochany PiSie uderzaj w kazde zlo i to skutecznie, a nie udawaj srogiego wzgledem najslabszych.
jA2019.01.18 21:34
Policja nawet się nie spoci, a mają wynik. Na tacy podany czyn, krótka praca zza biurka i premia...
Jerzy2019.01.18 13:55
A ile osób zatrzymano, które publicznie drwiły i nadal drwią, szydziły i nadal szydzą ze śmierci śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego?! A kimże był Adamowicz w porównaniu z Prezydentem RP? Gdzie miara?! Gdzie przyzwoitość?! A to że pojawiają się idioci, którzy grożą - to skutek rażącej niekompetencji odpowiednich służb i ...uleganie ideologii z histerią, bo wiadomo, że w sytuacji zabójstwa lub samobójstwa osoby znanej publicznie lub dokonanych publicznie nagłaśnianie tego i "wałkowanie" w mediach stymuluje osoby zaburzone do naśladownictwa. Wystarczyłoby trochę poczytać o psychologi społecznej (osoby w służbach czy choćby sam minister SWiA)...no ale to trzeba by chcieć i myśleć, a w histerii rozpętanej medialnie o takich błahostkach nikt nie będzie myślał przecież... O takich zdarzeniach informuje się powściągliwie, a tu co zrobiono? Trąbi się tak, że już lodówkę się boję otwierać, żeby nie wyskoczyli wielbiciele Adamowicza z pieśniami uwielbienia dla niego na ustach...
PatriotaPL2019.01.18 12:34
Aż mnie korci zapytać - a jakiż to sposób "polscy policjanci" mają na Tor i Tails?
Gwizda2019.01.18 16:39
Sposób jest dosyć prosty - monitoruje się no stop wszystkie polskie wejścia do sieci Tor. Nie ma ich specjalnie dużo. Potem wystarczy skorelować wejście z czasem wpisu. Wejście do cebuli, zrobienie głupstwa i wyjście i juz cię mają.
PatriotaPL2019.01.18 16:47
"Wejście" ? "Nie ma ich specjalnie dużo" ?
Gwizda2019.01.18 17:39
co 'wejście'? Wysłanie pakietów do noda wejściowego. Jest tych wejść z polski na tyle mało, że jak trzeba, wyłuskają was jednego po drugim.