Polska opozycja, swoim zwyczajem, próbuje wykorzystać twarde stanowisko rządu w negocjacjach w UE do straszenia Polaków wyjściem z UE. Głosy o polexicie są tymczasem absurdalne dla zachodnich polityków. Hiszpański minister ds. europejskich Juan Gonzalez-Barba zaznacza, że Polska jest jednym z kluczowych partnerów i trwają realistyczne negocjacje. Polexit natomiast, to w jego ocenie zwykły fake news.

- „Polexit to jest jakaś chimera, fake news; Hiszpania żywi nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, bo Polska jest dla nas jednym z kluczowych partnerów w Unii, a nasze kraje łączy wielka wzajemna sympatia” – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister ds. europejskich Hiszpanii Juan Gonzalez-Barba.

Jak zaznaczył, trwają realistyczne negocjacje, które w jego ocenie doprowadzą do kompromisu na grudniowym szczycie. Podkreśla jednak, że starania o zniesienie przez Polskę i Węgry weta będą jednocześnie staraniami o zachowanie tzw. mechanizmu praworządności.

- „Każdy wie, że formuła powiązania wypłat z przestrzeganiem praworządności, owoc kompromisu między Parlamentem Europejskim i niemieckim przewodnictwem, nie może już być zmieniona. Wszyscy koncentrują się więc na tym, jak w inny sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski i Węgier, tak aby nawet jeśli te kraje nie są zadowolone ze wspomnianej formuły, to jednak zniosły weto” – przekonywał hiszpański minister.

kak/PAP