01.03.20, 10:00

I niedziela Wielkiego Postu. Powrót do raju

I Niedziela Wielkiego Postu

Rdz 2,7–9; 3,1–7; Rz 5,12–19; Mt 4,1–11

Pierwsze czytanie, z Księgi Rodzaju, mówi o stanie szczęścia w ogrodzie Eden zanim Adam i Ewa okazali Bogu nieposłuszeństwo. W I Niedzielę Wielkiego Postu wraz z Chrystusem wychodzimy na pustynię, aby walczyć z diabłem. Koniec końców jednak okazuje się, że pustynia jest miejscem, gdzie ze szczególną siłą doznajemy mocy Boga żywego.

Na początek – jest to moc Jego słowa, Pisma świętego. Chrystus w Biblii widzi ratunek przed pokusą; w niej są słowa życia, nie w zwodniczych stwierdzeniach złego ducha, który próbuje kusić do szaleństwa grzechu.

Po drugie, jest to moc wolności. Święty Paweł mówi, że wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę (1 Kor 6,12). Jezus, poszcząc, mówi nam: „Nie jesteś niewolnikiem, możesz wybrać dobro”. Człowiek, który podejmuje dzieło pokuty, trud Wielkiego Postu, jest człowiekiem wolnym.

Trzeci element to moc wstawiennictwa świętych i aniołów. Aniołowie przystąpili i usługiwali Mu – tak kończy św. Mateusz swoje opowiadanie. Nie jesteśmy sami z naszymi słabościami, z naszym trudnym Wielkim Postem, pokutą za nasze winy. Wspierają nas święci i aniołowie z nieba.

Porzucając nasz grzech, podejmując się wyrzeczeń wielkopostnych, wychodząc na pustynię, tak naprawdę wracamy do raju – do bliskości z Bogiem i głębokiej więzi z drugim człowiekiem. Czy jest coś na tym świecie, co miałoby równą temu wartość?

Fragment książki „Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych”

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła „Pomiędzy grzechem a myślą” oraz o praktyce modlitwy nieustannej „Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie”.

Komentarze

F232020.03.2 8:31
Wspaniały Bóg umieścił ludzi w Edenie i zaprosił tam węża, żeby mieć pretekst do wyrzucenia i obarczenia ludzkości grzechem pierworodnym. Potem, żeby samego siebie przeprosić zesłał swojego syna, którego kazał torturować i zabić. Bóg jest miłością.
***2020.03.2 11:06
Ooooo...tytan intelektu !!! ....a jaki teolog!... ...brawo Wy!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.1 14:16
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze
Sex portal2020.03.1 13:51
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: http://lexlale.eu --- ----- Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
JS2020.03.1 12:55
W Raju szatan mówiąc do Ewy, że gdy zje owoc na pewno nie umrze, oczernił Boga, że jest kłamcą. Ewa a potem Adam porzucili ostrzeżenia Boże i dali wiarę temu co powiedział szatan, że zdobędą wiedzę jak Bóg czym jest dobro i zło. Oszukał ich w zdumiewającą łatwy sposób. Najpierw to Ewa była naiwna, no bo gdy otrzymała odpowiedź, że pozna co to jest dobro i zło, powinna najpierw dowiedzieć się czym jest zło, bo czym jest dobro chyba wiedziała, mając je dookoła siebie. Ale nie doceniła dobra wokół siebie tego co dał im Bóg i zapragnęła czegoś więcej. Uznała, że to szatan może mieć rację i sama skonsumowała owoc i dała go Adamowi, który o dziwo także uznał, że owoc jest zdatny do zjedzenia. No i gwałtownie ujrzeli swoje narządy płciowe a szatan otrzymał dostęp do ich i naszych umysłów. Akurat te elementy ! Dlaczego ? Czy to owoc i zawarte w nim substancje zmienił ich psychikę (przeprogramował ich) ? A może ujrzeli w nim obrazy ? Czy był to owoc ? A może było to pewnego rodzaju urządzenie z rozkładającym się wyświetlaczem i wtedy ujrzeli w nim obrazy pornograficzne ? Więcej o historii upadku Adama i Ewy dowiemy się z objawienia danego bł. Annie Katarzynie Emmerich. Podobnie hierarchowie odrzucają ostrzeżenia Boże a idą za naukami i rozumowaniem szatana. Dlatego też przyjdą na nas straszne rzeczy o wiele gorsze niż te w przypadku Ewy i Adama ale o podobnej mocy kontrastu. Oni stracili wspaniały Raj w którym mieli wszystko, my stracimy coś co od wieków było budowane nie na chwałę Boga ale ludzi, w czym pokładaliśmy wiarę na lepszą przyszłość. Króluj nam Chryste Pozdrawiam i życzę wszystkim ZBAWIENIA od okrutnej , bezlitosnej istoty - szatana
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.03.1 11:18
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.1 10:19
Kościół katolicki i ich funkcjonariusze tzw.księża to plaga Europy gorsza od imigrantów z Afryki. Rozsadzają Europe od wewnątrz, bo swoje łajdactwa uzasadniają bożym prawem, które sami kreują jak im wygodnie. Bóg im służy jak złodziejowi latarka, a kurvvie brama. Trzeba pogonić tą nietykalną kastę jak najszybciej z kraju!!!
ASTOM ostrze\305\274enie2020.03.1 11:06
Próbujesz POgonić od 1945r i jakoś ci nie wychodzi, więc odpuść. Polacy są silni mocą Jezusa Chrystusa i dlatego twoje szatańskie POmysły możesz POwiesić w toalecie.
anonim2020.03.1 17:57
chyba od 1410 - wtedy się udało, potem bywało różnie.