27.02.21, 15:00Fot. kremlin.ru, cc 4.0

Integracja Białorusi z Rosją. ,,To już przesądzone, Łukaszenka targuje się jeszcze tylko o cenę''

Warsaw Institute

Do spotkania prezydentów Rosji i Białorusi doszło w poniedziałek 22 lutego 2021 roku w narciarskim kurorcie Krasnaja Polana pod Soczi. Rozmowy trwały ponad sześć godzin. Po przywitaniu i krótkiej, wstępnej wymianie zdań Władimir Putin zaprosił gościa na narty. Później znów rozmawiali kilka godzin, głównie o sposobach integracji Białorusi z Rosją. To już jest przesądzone, Łukaszenka targuje się jeszcze tylko o cenę. A pozycję negocjacyjną miał tym razem na pewno mocniejszą, niż podczas ich poprzedniego spotkania, także w Soczi we wrześniu 2020.

Łukaszenka mówił na spotkaniu, że zostało „może sześć, siedem map integracji z 33”, które wciąż należy wypracować w ramach szerszego „planu działania” o wzajemnej współpracy. – Wszystkie inne są już gotowe od podpisania – zaznaczył białoruski prezydent. Zaskakująca jest liczba „33”. Wszak w grudniu 2019 roku oba kraje ustaliły, że będą pracować tylko nad 30 mapami integracji, wykluczono najbardziej kontrowersyjną 31., dotyczącą wspólnej waluty i organów państwowych. A teraz okazuje się, że doszły jeszcze jakieś dwie kolejne mapy – o których opinii publicznej nic nie wiadomo. To sygnał, że większość ustaleń między Łukaszenką i Putinem ma niejawny charakter. To zaś powinno mocno zaniepokoić Białorusinów. Nie wiadomo, czy Łukaszenka nie sprzedaje właśnie ich suwerenności w zamian za osobistą władzę.

To symbol zmiany postawy Łukaszenki. Wcześniej bardzo długo przedstawiał się jako hamulcowy integracji i obrońca białoruskiej suwerenności przed presją Moskwy na faktyczne wchłonięcie Białorusi przez Rosję. „Oni rozumieją integrację jako wchłonięcie Białorusi. To nie integracja! To inkorporacja!” Czyje to słowa? Oczywiście Łukaszenki sprzed niemal dokładnie roku (14 lutego 2020). Jednak ubiegłoroczne powyborcze protesty w kraju tak nim wstrząsnęły i tak przestraszyły, że porzucił politykę lawirowania i już jednoznacznie i otwarcie postawił na Rosję. Najwyraźniej liczy na to, że godząc się na intensywniejszą integrację i ściślej współpracując (de facto jeszcze mocniej uzależniając kraj od Rosji) gospodarczo, będzie w zamian mógł nadal rządzić i Kreml porzuci pomysł jego wymiany na kogoś bardziej „demokratycznego”. Z drugiej strony Władimir Putin również chyba odszedł od pomysłu odsunięcia skompromitowanego Łukaszenki – czego dowodem jest fakt, że z retoryki rosyjskiej zniknął forsowany przecież od poprzedniego spotkania liderów w Soczi postulat „reformy konstytucyjnej” na Białorusi. Putin sam poczuł się tak bardzo zagrożony ostatnimi wydarzeniami związanymi z powrotem Aleksieja Nawalnego do Rosji, że nie będzie eksperymentował na Białorusi. To nie czas na sterowaną liberalizację i eksperymenty z budowaniem w Mińsku antyłukaszenkowskiej, prorosyjskiej opozycji, która mogłaby przejąć w niedalekiej przyszłości władzę.

Obu przywódców łączy dziś strach przed utratą władzy i obaj mocno zaostrzają swoją politykę wewnętrzną. Obaj chcą też na siebie liczyć i obaj znaleźli się w ogniu krytyki Zachodu. Dla Łukaszenki nowe sankcje zachodnie na Rosję są korzystne. Nie przypadkiem już wcześniej nie raz próbował pokazać, że on i Putin są po jednej stronie barykady i mają wspólnego wroga na Zachodzie, zaś ostatnie protesty w Rosji to kontynuacja tych z Białorusi. Uwagę zwraca też nacisk na kwestie ekonomiczne. Łukaszenka na samym początku podziękował za pomoc gospodarczą Rosji, zaś Putin wspomniał, że Rosja pozostaje największym inwestorem na Białorusi. Wygląda na to więc, że w Krasnej Polanie rozmawiano o pogłębieniu współpracy ekonomicznej, która może sprowadzać się głównie do tego, że w zamian za tańsze węglowodory i kredyty, Łukaszenka będzie musiał wreszcie „sprywatyzować” niektóre przedsiębiorstwa – czyli oddać je putinowskim oligarchom. Wiadomo, że Mińsk liczy na nowy kredyt rosyjski w wysokości 3 mld dolarów. Pewne jest jedno, na tym spotkaniu, w porównaniu z poprzednim, we wrześniu 2020 roku, Łukaszenka nie był już na tak słabej pozycji, zaś Putin z kolei nie był tak mocny jak w ubiegłym roku. Dlaczego? Łukaszenka twardymi represjami (i z pomocą Rosji) stłumił już de facto protesty i opanował sytuację w kraju. Z kolei Putin ma poważny problem z Nawalnym i jego pozycja polityczna w ciągu ostatniego półrocza wyraźnie w kraju osłabła. Do tego Łukaszenka ma już za sobą kluczową próbę, czyli wybory. Putina to dopiero czeka – we wrześniu wybory do Dumy. I w przeciwieństwie do białoruskiego lidera, gospodarz Kreml musi radzić sobie sam, bez zewnętrznego wsparcia.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Polexit2021.02.28 9:02
Integracja Białorusi z Rosją - ten slogan słyszę już od ponad 20 lat i jakoś nikomu, za wyjątkiem Polski, nie zależy, by się to wypełniło. Nie wiem, jak nazwać polskich polityków, którzy zmarnowali setki, a może tysiące okazji, by zbliżyć się do wspaniałej Białorusi. Na granicę Polska wysyła jakichś mato ło watych celników i pograniczników z mentalnością z lat 50-tych XX w. - przeciwieństwo pograniczników białoruskich. Straszne to!!!
Monika2021.02.27 20:46
Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym. http://panieonline.pl/monia89
Anonim2021.02.27 20:11
PiSiactfo zrobiło wszystko co możliwe, żeby zmusić Białoruś do reintegracji z Rosją. Nienawiści, szczucia i judzenia nie było końca.
Obiektywny2021.02.27 20:15
czy to pis czy po to i trak to bedzie skowyt parchatej zarazy
Skrzypek na dachu2021.02.27 18:54
Dlatego najlepsza polityka wschodnia dla niepodleglej R P III to doktryna Panow Jerzego Giedrojca i Juliusza Mieroszewskiego aby wspierac kazde suwerenne panstwo niezalezne od kremlowskich nakazow i odmawiac moskalom nazywanie postsowieckich panstw jako ich wlasne podworko .
czy Białoruś wie co robi?2021.02.27 18:30
Białoruś to rarytas w skali świata. Jako jedyni wolni od homoterroru, koronaterorru, terroru prolife i ekoterroru.
Skrzypek na dachu2021.02.27 19:07
Bialoruski Baca trzyma sie mocno i tylko liczy sie to , czy przezyje kremlowskiego golluma Putina .
who2021.02.27 18:24
W Szwecji druga fala do końcówki lutego miała tyle samo śmierci, co pierwsza na wiosnę. Przypomnijmy te straszne zaniechania Łukaszenki za które wielu Białorusinów było na niego wściekłych, bo nie doprowadził do masowej zbrodni jak Putin i Morawiecki razem w liczbie pół miliona zgonów. https://wyborcza.pl/7,75399,26279465,traktor-nie-wyleczyl-z-koronawirusa-bialorusini-zszokowani.html
Anonim2021.02.27 17:51
katolicka deratyzacja Polska to typowy kretyn z PIS, oraz klamca, swinia i zlodziej
onia2021.02.27 20:14
Widzisz jak fajnie , możesz pisać każdą durnotę jaka wpadnie ci do głowy i nie jesteś banowany , komentarze jak były tak są . Luz . Wolność słowa.
jaga2021.02.27 20:34
Proponuje dla lewych eksperyment .Niech pobawią się na lewicowych forach w pisowca , gwarantowany ban po pierwszym wpisie .
Taka prawda2021.02.27 17:34
I dobrze bo zgniły zachód który kiedyś lubiłem jest teraz wrogiem normalnego człowieczeństwa i mam nadzieje ze to lgbt gender tranzole chore jazdy antysemityzmu rasizmu fale imigrantów jeszcze trochę i pedofile zaczną sie w demokracji odzywać o swoje , namawianie do eutanazji osób juz starszych nie pracujących bo po co ma życ nie pracujący... jak w obozie , zachód jest zgniły do sedna niestety i mam nadzieję ze ostatnie rubieża Europy i Słowian nigdy nie zostaną przez ten anglo syjonistyczny bankierski syf zdobyte.
1232021.02.27 18:35
DOKŁADNIE !!!
Tom2021.02.27 17:05
Podobno to już drugi Putin. U nich to normalne - podobno Iwanów Groźnych to było ze siedmiu może. A ten pierwszy to gdyby go nie wykończyli to by świętym został. Rosja podobnie jak i my opanowa jest od wieków przez City of London Co.
A co to jest "City of London Co."2021.02.27 17:09
???
Tom2021.02.27 17:24
No właśnie. Jakże wielu ludzi nie ma pojęcia o prawdziwej władzy na tym świecie. Jest ona ukryta na widoku, nie uczą o tym w szkole. I dlatego mogą robić z ludzkością co chcą, oraz są zabezpieczeni przed ewentualnym buntem. No bo jak może im ktoś zaszkodzić, jak większość nie ma o nich zielonego pojęcia. Polecam wujka Google, póki jeszcze o tym temacie można się w necie dowiedzieć, bo pewnie za jakiś czas i ta odrobina wolnego słowa zniknie.
Skrzypek na dachu2021.02.27 19:00
Pan Seorge Goros i jego fundacja Granice Otwarte , Tsukerberg i Fejkbuk , Gill Bates i Majkroszajs , wszyscy pracuja dla globalistow bezboznych Ratschildow .
orero2021.02.27 17:36
podobno byłeś kiedyś mądrzejszy
DLA PRZYPOMNIENIA -2021.02.27 17:01
- Jeśli chodzi o ten ludzki wymiar, to panu mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym, o tak, jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, monumentalnej budowie, takiej przytłaczającej - mówił PREMIER TUSK. Stwierdził także, że rozmowa była "bardzo ciepła", "dobra" i "serdeczna" oraz, że Białoruś to była jego "najtrudniejsza wizyta zagraniczna". PREMIER TUSK przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził. Na zakończenie PREMIER TUSK dodał, że chętnie by spędził emeryturę na Białorusi.
DLA PRZYPOMNIENIA2021.02.27 17:10
To akurat gimbie kradnący nicki - nie jest prawdą. Marsz do książek Marcel! Raz dwa!
Anonim2021.02.27 17:11
https://tvn24.pl/swiat/karczewski-lukaszenka-to-taki-cieply-czlowiek-ra697966-3197381
anonim2021.02.27 16:02
Zintegrował Krym i zapewne marzy się " integracja " z Polską .
ladychapel2021.02.27 16:04
Rosjanie na Krymie zrobili DOKŁADNIE to samo, co Piłsudski tzw. buntem Żeligowskiego na Wileńszczyźnie
surni2021.02.27 16:10
Hitler też kiedyś integrował państwa ( to nic , że siłowo ) ale integracja to integracja.
DLA PRZYPOMNIENIA2021.02.27 15:59
- Jeśli chodzi o ten ludzki wymiar, to panu mówię, że zależy absolutnie panu prezydentowi Łukaszence na interesie Białorusi, to widać. I widać to, że jest człowiekiem takim ciepłym, o tak, jeśli mógłbym określić to spotkanie w olbrzymim pałacu, monumentalnej budowie, takiej przytłaczającej - mówił Karczewski. Stwierdził także, że rozmowa była "bardzo ciepła", "dobra" i "serdeczna" oraz, że Białoruś to była jego "najtrudniejsza wizyta zagraniczna". Przekonywał także, że na Białorusi nie ma więźniów politycznych. - Ale więźniów politycznych nie ma. Nie ma w tej chwili więźniów politycznych, byli i nie ma, wie pan, tu nie ma tematu - stwierdził.
niestety2021.02.27 15:47
Niestety to było do przewidzenia, że to będzie jedyny efekt tych protestów teraz zamiast z Białorusią będziemy graniczyć z Rosją. Tak naprawdę to Łukaszenka, który próbował postawić na pewną niezależność został postawiony w sytuacji bez wyjścia. Ci liderzy opozycji też byli popierani przez Kreml, który rzucił w ten sposób Łukaszenkę na kolana. Tam na obecnym etapie rozwoju Białorusi nie było innego scenariusza albo podkreślający pewną niezależność Łukaszenka albo Białoruś kompletnie podporządkowana Rosji innej alternatywy raczej nie było. Teraz pewnie rosyjski OMON zajmie się tymi nielicznymi opozycjonistami, którzy chcieli by niezależnej Białorusi. Tak więc zrealizował się czarny scenariusz a zestawiwszy to co Rosja robi w sprawie dokończenia rurociągu do Niemiec i zwycięstwem Bidena w USA może być całkiem nieciekawie dla Państw Naszego Regionu Europy.
Ja Łukaszenka,2021.02.27 15:46
dumny rycerz Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych, nigdy nie oddam mego kołchozu w ręce warchołów z Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ja jestem dumnym rycerzem Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych i jak nasz Mistrz Zakonu Putin który jest TYLKO w doope yebany przez tego z Chin Xi, ja Łukaszenka tylko daje doopy i mistrzowi i nikomu więcej!
Europa2021.02.27 17:36
Tak żydowski pedofilu tak wasz skowyt słychać aż w Egipcie... niewolniku a karawana jedzi e dalej aaaauuuuuu wyjcie parchy tam nie możecie okraść banków i gospodarek zasobów rezerw i wprowadzić lgbt pedofili itd
Ale luja i do przodu2021.02.27 15:43
Do nich Parch śmierdzący prezes Kał odpad czyński pasuje tylko ze smrodu od niemytego ch...ja by nie wytrzymali
Anonim2021.02.27 15:54
stu.l.py.sk kacapie
Anonim2021.02.27 15:32
Łukaszenka podzielił się władzą z 45- letnim synem./kresy24pl
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.02.27 15:17
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Viking2021.02.27 17:37
durna prowokacja żydowski psie