01.06.14, 07:43Golgota Picnic (fot. Flickr)

Interpelacja poselska do premiera ws. Golgota Picnic!

27 czerwca w ramach Malta Festival w Poznaniu zostanie pokazany skandaliczny spektakl pt. „Golgota Picnic. Wywołuje to niemałe oburzenie i protesty. Powstała specjalna petycja do dyrektora imprezy, aby wycofał się z zamiaru wystawienia pseudo-sztuki. W ciągu kilku dni podpisało ją blisko czterdzieści tysięcy osób. 

Co więcej, kilku posłów złożyło w tej sprawie interpelację do premiera Donalda Tuska, bo Malta Festival Poznań jest finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O spektaklu posłowie piszą: „Ta pseudo - sztuka pełna obscenicznych scen, przepełnionych pornografią i wulgaryzmami kpi z Męki Chrystusa i Jego Śmierci na krzyżu. W obrażający sposób ukazuje Chrystusa jako egoistę i oszusta oraz zarzuca chrześcijaństwu sprzyjanie wykorzystywaniu nieletnich. Ten pseudo - spektakl godzi w godność każdego katolika. Jest bluźnierczą profanacją najważniejszego symbolu religijnego jakim jest Krzyż - który dla osób wierzących jest znakiem wiary, a wyśmiewana Męka Pańska jest symbolem miłości Boga do człowieka”.

Autorzy interpelacji przypominają, że sztuka została potępiona przez hierarchów Kościoła katolickiego, a w Hiszpanii czy Francji wywołała masowe protesty. „W Polsce od dłuższego czasu panuje przyzwolenie na promowanie wszystkiego co godzi w Kościół katolicki, symbole wiary. Niezrozumiałym dla nas jest fakt, że odbywa się to przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – podkreślają autorzy interpelacji. I przypominają sprawę bluźnierczej instalacji Jacka Markiewicza „Adoracja” w Centrum Sztuki Współczesnej.

„Teraz następuje kolejna odsłona walki z wiarą.  Bulwersujące jest to, że znowu szukanie sensacji i taniej reklamy odbywa się przy użyciu szyldu i pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – piszą parlamentarzyści. Autorzy interpelacji zadają premierowi cztery pytania:

1. Dlaczego podległe Panu Ministerstwo partycypuje w finansowaniu festiwalu, w ramach którego prezentowane są treści obrażające katolików?

2. Czy i w jaki sposób zablokuje Pan wystawienie "Golgoty Picnic"?

3. Czy brak reakcji z Pana strony na narastający proces atakowania Kościoła katolickiego, jego hierarchów oraz godzenia w symbole religijne (Krzyż, Biblia) należy uznać za cichą akceptację tego typu działań?

4. Jakie podejmie Pan działania, aby chronić uczucia religijne osób wierzących?

Interpelację do premiera Tuska podpisali posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski - Andrzej Jaworski, Małgorzata Sadurska i Bartosz Kownacki.

Przypomnijmy, że do Poznania na Malta Festival wyjazd organizuje Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. W akcję zaangażowało się już wiele środowisk katolickich z całej Polski, a także Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski. Ma to być próba niedopuszczenia do profanacji i bluźnierstwa. Do akcji pod hasłem Konfederacja Katolicka można dołączyć TUTAJ. Znajdziemy tam również szczegóły, dotyczące wyjazdu do Poznania.

Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze

anonim2014.06.1 8:24
Widac po komentarzach jak ludzie pobladzili. Z Boga i Katolikow sie nasmiewaja i maja za nic, bo to ciemnogrod i ciemnota kompletna a kazdy ksiadz to pedofil przeciez. Skad ta cala nienawisc ludzie ? Co sie dzieje ? O co wam chodzi ? Przestancie ogladac te chore masowe media i wlaczcie myslenie !!! Zastanowcie sie troszke zatrzymajcie sie w tym swoim zyciu, opamietajcie sie przejmijcie szersza perspektywe patrzenie. Bo nazywacie dobro zlem, a zlo dobrem. Nie ma takiego czegos jak neutralny kraj wyznaniowo. Mozecie sobie wyznawac buddyzm, islam, hinduizm, ateizm itp. Przy czym ateizm nie rowna sie neutralnosci ! Takie cos nie istnieje. Niech to dotrze do waszych ciasnych umyslow. Nic nie jest tym na co wyglada na 1 rzut oka, zachecam szukajcie prawdy, w tym swiecie. Naprawde jako katolik czuje sie napietnowany jak zyd za czasow Hitlera, powiedzmy jak ludzie cos kradna czy cos nic nie slychac ale jak wyniknie jakies tam nieporoumienie w sprawie kamery to odrazu KAZDY KS ZLODZIEJ tepic KLECHOW ! Normlanie czasy ostateczne. "A to wiedz, ze w dniach ostatecznych nastana trudne czasy: Ludzie bowiem bede samolubni, chciwi, chelpliwi, pyszni, bluznierczy, rodzicom nieposluszni, niewdzieczni, bezbozni, bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowsciagliwi, okrutni, nie milujacy tego, co dobre, zdradzieccy, zuchwali, nadeci, milujacy wiecej rozkosze niz Boga." 2Tm 3,1-4
anonim2014.06.1 9:48
Minister z PO powinien zaprzestać obrażania wiernych za państwowe pieniądze.
anonim2014.06.1 12:14
@wierzacy123 z radia Erewań Ministerstwo Kultury wyłoźyło 6 mln zł nie na Świątynię Opatrzności Boźej, a na muzeum dwóch wielkich Polaków, zgodnie ze swoją misją kulturalną. I nie w tym roku, a w zeszłym, kłamczuchu.
anonim2014.06.1 12:44
Do czasu jest bezbożnictwo, profanacje ect. z początku wydaje się, że te osoby na topie. Jednak po wszelkim takim akcie szanse tych osób na zbawienie maleją. I przyjdzie taka chwila, że nawet słowa Matki Bożej podobnie jak Judasza nie zatrzymały, nie zatrzymają ich przed wymierzeniem sobie sprawiedliwości swoimi własnymi rękami !
anonim2014.06.1 19:18
No cóż, niektórzy ludzie, jak ci bluźniercy, najwyraźniej za wszelką cenę chcą iść do piekła. Oby się opamiętali czym prędzej i nawrócili. Abstrahując jednak od kwesti religii: nikt o zdrowych zmysłach, nawet muzułmanin, buddysta czy ateista nie uznałby tej pseudo-sztuki za coś, co ma jakiekolwiek walory artystyczne - to jest ośmieszenie sztuki teatralnej jako takiej. Rzeczywiście sztuka współczesna schodzi na psy.
anonim2014.06.1 19:19
Rzeczywiście sztuka współczesna "schodzi na psy".