25.08.18, 15:30

IPN składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie rzekomej gry szkalującej Polaków

Na YouTubie opublikowano zwiastun gry komputerowej, w której obraża się polski naród. Gra jest tworzona rzekomo przez studio Alien Games z Ukrainy. Pada tam określenie ,,polskie obozy śmierci''. Problem w tym, że nie wiadomo, czy jest to prawdziwa informacja. Wygląda bowiem na to, że nie tylko taka gra w ogóle nie powstaje, ale nie istnieje nawet takie studio. To po prostu rosyjska prowokacja. 

Według dziennikarza Wojciecha Wybranowskiego, stronę tej gry założono w roku 2018 roku, a wśród osób ją tworzących wymieniono tylko jedną osobę - Dymitra Dybina z Odessy, reżysera, który... pracuje dla rosyjskiego Studcinemafest Moscow. Oprócz trailera nie ma o grze żadnych informacji. Najprawdopodobniej jest to więc rosyjska prowokacja.

Mimo wszystko Instytut Pamięci Narodowej złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Oto podany komunikat:

W związku z opublikowaniem na kanale YouTube animacji promującej grę komputerową znieważającą swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej – zawierającą m.in. sceny rozstrzeliwania i mordowania więźniów w komorze gazowej, w obozie zagłady, w których padają sformułowania „polskie obozy koncentracyjne, gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu, gdzie jest wasz honor, wy polskie psy” – działając na podstawie art. 304 § 2 k.p.k., Prezes Instytutu Pamięci Narodowej złożył w dniu wczorajszym do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia następujących przestępstw:

• z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego;

• z art. 256 § 1 i 2 k.k., tj. propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych;

• z art. 257 k.k., tj. na publicznym znieważaniu grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej.

Od wielu lat Polacy w kraju i za granicą stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem „polskie obozy śmierci” i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności. Instytut Pamięci Narodowej, stojąc na straży prawdy historycznej i pamięci narodowej, od wielu lat konsekwentnie realizuje międzynarodową kampanię przypominającą i edukującą o obozach zagłady i obozach koncentracyjnych, utworzonych przez III Rzeszę Niemiecką na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej https://truthaboutcamps.eu/.

Jako odpowiedź na kłamliwe stwierdzenia o rzekomych polskich obozach koncentracyjnych, pod tym samym adresem https://truthaboutcamps.eu/​ Instytut Pamięci Narodowej udostępnia, w języku polskim, angielskim i niemieckim, bazę załogi SS KL Auschwitz. W bazie znajduje się 8,5 tys. nazwisk esesmanów zatrudnionych w obozie od czasów jego założenia do likwidacji. To pierwszy i najpełniejszy taki spis w Polsce, jaki udało się zrobić na podstawie dostępnych źródeł.