09.01.20, 08:45

Irańczycy: Ukraiński samolot płonął w powietrzu

Pojawił się pierwszy, wstępny raport na temat wczorajszej katastrofy samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych w Iranie. Irańska organizacja lotnictwa cywilnego twierdzi, że samolot płonął, zanim runął na ziemię.

Agencja Reutera, która zapoznała się z dokumentem, podaje że cytowani są w nim świadkowie będący zarówno na ziemi, jak i w jednym z samolotów przelatujących w pobliżu. Według nich ukraiński Boeing 737 płonął jeszcze w powietrzu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił z kolei czwartek dniem żałoby narodowej. Dziś ma on także przeprowadzić rozmowę telefoniczną z irańskim odpowiednikiem Hassanem Rouhanim.

Zełenski dodał, że ma nadzieję, że ukraińscy specjaliści będący w Iranie zostaną włączeniu do prac komisji, w szczególności jeśli chodzi o odczytywanie zapisów czarnej skrzynki.

Ukraińcy mają też być odpowiedzialni za śledztwo i powrót szczątków ofiar katastrofy do kraju. Zełenski zaapelował też do Ukraińców, aby ci powstrzymali się od „manipulacji, spekulacji, teorii spiskowych, pochopnych ocen kategorycznych i niesprawdzonych wersji”.

Wezwał też, aby do śledztwa przyłączyła się społeczność międzynarodowa, w tym Kanada.

dam/IAR - Polskie Radio