23.10.19, 14:20(fot. flickr/le Photography)

Irlandia Płn. najbardziej proaborcyjnym krajem świata? Zdecydowany głos Episkopatu

„Wprowadzone zostało prawo, które czyni z Irlandii Północnej potencjalnie jeden z najbardziej proaborcyjnych krajów świata” – napisali tamtejsi biskupi w specjalnym oświadczeniu. „Jest to tragiczny dzień nie tylko dla nienarodzonych dzieci, ale i dla naszej lokalnej demokracji” – dodali hierarchowie.

Do tej pory usunięcie ciąży w Irlandii Północnej było dozwolone tylko w przypadkach, gdy istniało poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Jednak w lipcu br. brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę, która liberalizuje prawo aborcyjne. Przepisy mógł zablokować jedynie autonomiczny rząd Irlandii, ale ten, w wyniku sporów katolików i protestantów, upadł dwa lata temu i teraz sprawami tego kraju kieruje bezpośrednio Londyn. W związku z tym, że do 21 października główne partie na Północy nie utworzyły autonomicznego rządu, ustawa proaborcyjna weszła w życie.

„Prawo do życia nie jest nam dane przez żadną ustawę czy rząd, dlatego prawa, które wspierają zabijanie są niesprawiedliwe i należy stawić im opór” – napisali irlandzcy biskupi. „Nasi przedstawiciele mieli czas i władzę, aby zapobiec wprowadzeniu drakońskiego ustawodawstwa dotyczącego aborcji, ale zdecydowali się tego nie robić. Obowiązkiem obywateli jest teraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności” – przypominają hierarchowie.

Biskupi wyrazili także zaniepokojenie w związku z „redefinicją małżeństwa”, którą wprowadza nowe prawo. Stawia ono bowiem związek dwóch osób tej samej płci na równi z małżeństwem. „Tylko związek kobiety i mężczyzny jest otwarty na poczęcie potomstwa, dlatego nie może on być stawiany na równi ze związkami gejów i lesbijek” – napisali irlandzcy biskupi.

Zdaniem hierarchów nie wszystko jest jeszcze stracone. Lokalne władze ciągle mogą się dogadać i utworzyć rząd. To pozwoliłoby zająć się narzuconymi Irlandii Północnej ustawami oraz szeregiem innych kwestii, takich jak opieka społeczna, służba zdrowia i edukacja. Priorytetem jest jednak ochrona nienarodzonych dzieci. „Apelujemy więc do lokalnych partii o podwojenie wysiłków na rzecz utworzenia rządu. Wasz brak umiejętności porozumienia odbije się najbardziej na dzieciach, czyli na przyszłości naszego kraju” – napisali biskupi.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze

Andrzej 2019.10.24 8:25
Kochani Biskupi Irlandii Płn., trochę za późno podnosicie larum. Trzeba było głośno protestować wcześniej, zanim wprowadzono liberalne tradycje do szkół, do domów, nawoływać ludzi do opamiętania. Należało mówić o grzechu każdego człowieka. A co w Irlandii Płn. - cisza. Przykre, teraz jedynie modlitwa i oddanie się Panu Bogu.
ladychapel2019.10.23 20:55
"Cud" w Wadowicach. Woda trysnęła z laski Jana Pawła II. Na straganach butelki "schodzą" po 50 zł
Beno2019.10.23 19:58
A gdzie byli ci biskupi Irlandii przed wprowadzeniem tego prawa?
ridado2019.10.23 19:00
Vivat Irlandia Polnocna wreszcie wyzwolila sie z pored kretynskiego E#piscopatu. Vivat.
Max Fiend2019.10.23 17:03
Nikt nikogo do niczego nie zmusza. W czym problem?
JPIII2019.10.23 15:44
Czy tych kle..ruchów i ped..ophilów ktoś jeszcze słucha?
Maciej2019.10.23 17:26
a takiego ignoranta i matoła intelektualnego jak Ty ....
IrlandiaWolnaOdPasożytniczychGrzybówEpiskopalnych2019.10.23 14:44
Troska irlandzkich kleruchaczy o dzieci wydaje się karykaturalna... Tamtejsze społeczeństwo oczyściło się z wpływów zbrodniczej klero-mafii i głosy jakiegoś "episkopatu" potraktuje z równą uwagą, jak pierdnięcie grzyba w suterenie.
JS2019.10.23 14:43
Jak mają Episkopat podobny do naszego, to takie mają skutki. Szatan neo-marksizmem i rozpasaną wolności pokonał nie tylko życie nienarodzone ale i być może zbawienie ludzi, którzy poparli taką "wolność". Wielu z nich zobaczy na drugim świecie w jakiej "wolności" żyli i jaką wolność stracili na zawsze ! Króluj nam Chryste Pozdr.
Jarek2019.10.23 14:31
A kto go tam słyszy? Kiedyś w Irlandii była kara bezwzględnego więzienia za aborcję, a teraz. Kto temu winien? Ano Ci sami z episkopatu Irlandii, którzy teraz biadolą. W tym samym kierunku idzie polski KK. U nas będzie jeszcze szybciej niż w Irlandii - bo Polaków dotknął syndrom narodu wybranego.
Michal2019.10.23 15:17
Mówisz o innej Irlandii. Irlandia północna jest de facto częścią UK (zjednoczonego królestwa). Irlandia jest niezależnym państwem.