17.02.19, 21:15zdj. domena publiczna, Wikimedia Commons CC0(edytowane), Krystian Maj, Kancelaria Premiera, CC0, Flickr

Izraelscy dziennikarze komentują decyzję Morawieckiego. 'Netanjahu wybrał hańbę, dostał wojnę'

"Premier Netanjahu uwielbia Churchilla. W obliczu polskiego sporu o pamięć, miał wybór między wojną i hańbą. Wybrał hańbę, ale dostał wojnę"- napisał izraelski dziennikarz Nadav Eval.  Izraelskie media komentują decyzję szefa polskiego rządu o bojkocie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. 

Rezygnacja Morawieckiego wywołała silne reakcje w Izraelu. Część komentatorów krytykuje Benjamina Netanjahu za uległość wobec Polski. 

Premier Morawiecki ogłosił dziś, że nie weźmie udziału w spotkaniu szefów rządów V4. Spotkanie było zaplanowane na jutro. Według szefa KPRM, Michała Dworczyka, Morawiecki "pryncypialnie" podszedł do sprawy polskiego honoru. Chodzi oczywiście o słowa izraelskiego premiera zarzucające Polakom kolaborację z nazistami. 

Wcześniej jednak zarówno Prezes Rady Ministrów, jak i jego współpracownicy zapewniali, że sprostowania premiera Izraela i ambasador Azari zamykają sprawę. Ostatecznie okazało się, że między przywódcami doszło do rozmowy telefonicznej, podczas której Morawiecki poinformował Netanjahu, że nie przyjedzie do Izraela. Decyzja szefa polskiego rządu wywołała falę oburzenia wśród izraelskich dziennikarzy.

Nadav Eyal z Kanału 13 stwierdził, że premiera Netanjahu spotkała... hańba. 

"Premier uwielbia Churchilla. W obliczu polskiego sporu o pamięć, miał wybór między wojną i hańbą. Wybrał hańbę, ale dostał wojnę"- napisał dziennikarz na Twitterze

Z kolei Lahav Harkov, redaktor dziennika "Jerusalem Post", czyli gazety, która według ambasador Izraela zmanipulowała wypowiedź szefa izraelskiego rządu, stwierdziła, że w wypowiedzi Benjamina Netanjahu "nie było nic złego lub jakkolwiek nieprawdziwego".

"Nie powiedział, że wszyscy Polacy lub Polska jako kraj jest odpowiedzialna. Nie powiedział "polskie obozy śmierci". Powiedział, że niektórzy Polacy kolaborowali z nazistami"- podkreśliła Lahav. Na koniec zarzuciła polskiemu premierowi, że chce "wybielić historię", jednak nie uda mu się to. 

Z kolei Yaakov Katz oczekuje od Izraela "stanowczości".

"Decyzja Morawieckiego, aby nie przyjeżdżać do Izraela pokazuje, że ten kryzys nie miał nic wspólnego z tym, jak słowa Netanjahu były przetłumaczone, czy chodziło o Polaków czy o cały naród. Chodzi o to, że Warszawa nie chce pozwolić na jakiekolwiek wzmianki o wielu Polakach, którzy współpracowali z nazistami. Izrael powinien być stanowczy"- napisał. 

Jak do decyzji Morawieckiego odnieśli się przedstawiciele izraelskiego rządu? Na pewno łagodniej niż dziennikarze, choć... również w pewnym sensie wbili nam szpilę. 

"Szczyt Wyszehradzki odbędzie się zgodnie z planem mimo braku polskiego premiera. Jesteśmy świadomi, że w Polsce też trwa kampania wyborcza"-napisał dziennikarz Barak Ravid, powołując się na słowa "wysoko postawionego urzędnika". 

Według niektórych teorii szef polskiego rządu miał również obawiać się demonstracji ocalałych z Holokaustu. 

yenn/Twitter, Fronda.pl

Komentarze

Lutheran Hospital2019.05.22 9:13
To jest publiczne ogłoszenie dla każdego, kto chce sprzedać nerkę, mamy pacjentów, którzy potrzebują przeszczepu nerki, więc jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą nerki, skontaktuj się z nami na nasz e-mail na [email protected] Możesz również zadzwonić lub napisać do nas na WhatsApp pod numerem +1 515 882 1607. UWAGA: Twoje bezpieczeństwo jest gwarantowane, a nasz pacjent zgodził się zapłacić dużą kwotę pieniędzy każdemu, kto zgodzi się na oddanie nerki, aby je uratować. Mamy nadzieję usłyszeć od ciebie, abyś mógł uratować życie.
AX2019.02.18 23:24
Gadajcie i piszcie sobie zydki co chcecie, my na wiosnę rozpoczynamy ekshumacje w Jedwabnym !!! Później robimy film fabularny o Samuelu Morelu i jego zydowskich kolegach sadystach i mordercach z UB. To na początek
eugeniusz2019.02.18 9:48
Jest pewien kraj, również aktualnie okupowany, którego niepodległości nikt nie chce uznać. Wyrzucili ludzi z domów i sami w nich mieszkają. Zrównali z ziemią wioski i zasadzili las. Wiecie gdzie to jest?
JR2019.02.18 8:25
Już wielokrotnie pisałem, że Żydzi sami siebie traktują jako prawie nadludzi. Im się wszystko należy, tylko oni ginęli w czasie wojny. Byle coś powiedzieć to od razu antysemita, a nawet spotykała kara! To, że rozproszyli się po całym świecie, nie oznacza, że cały świat im się należy (to już kiedyś pisałem). Zapominają, że cała masa Żydów (nie pojedyncze jednostki) kolaborowały z Niemcami. Wielu z nich pędziło swoich rodaków do obozów zagłady! Wielu z nich pełniło też odpowiedzialne funkcje w obozach zagłady. A kto strzelał Polakom w tył głowy w Katyniu? Nie było tam Niemców? Nawet Hitler miał pochodzenie żydowskie, a Stalin i wielu katów z jego otoczenia to nie? Czyżby Żydzi tego nie wiedzieli i nie wiedzą do dziś? To jak się uczą historii? Przejdźmy teraz do obecnej sytuacji w Polsce. Wydrukowałem sobie z internetu 182 nazwiska prawdziwych żydowskich nazwisk tzw. polskiej elity, 53 nazwiska wojskowych. Czy są to wszystkie nazwiska? Według mojej wiedzy nie. Jednocześnie wiem, że wielu z nich było i jest dobrymi obywatelami Polski. Ale proszę przeanalizować dotrzeć do prawdziwych nazwisk osób zasiadających przy tzw. Okrągłym Stole. Było tam tylko kliku Polaków! Jakie tam podjęto decyzje? Dziś wszyscy możemy ocenić. Ilu mamy "polskich" przedstawicieli w Brukseli co działają na szkodę naszego kraju! Ilu przechrztów sprawowało władzę w minionych 8 latach rządów PO i PSL? Do jakiego stanu doprowadzili Polskę? Rozprzedawali co się tylko dało. Nawet ziemie i lasy chcieli sprzedać! Ta banda zasługuję na szczególne potępienie! Żebym nie był gołosłowny w tej ocenie to podam nazwisko i mię autora dwóch książek, do których dotarłem pogłębiając swoją wiedzę na temat Żydów. Otóż jest to...żydowski autor Emanuel Ringelblum - "Kronika getta warszawskiego" (piszę z małych liter bo tak jest w tytule) i "Stosunki polsko-żydowskie ww czasie II wojny światowej". Jest tam sporo gorzkiej prawdy o Żydach choć trudno o brak obiektywizmu posądzać żydowskiego autora. Bardzo dużo pisze też Henryk Pająk, ale są dostępne i inne pozycje. O tym też już wielokrotnie pisałem. Powtarzam te informacje bo chcę aby dotarły one do szerszej opinii Polaków. I na koniec: brawo Panie Premierze za podjętą decyzję!
JR2019.02.18 8:59
Przepraszam za pomyłkę. Przy okazji pytania o Katyń zapytałem :czy nie było tam Niemców. Powinno być "czy nie było tam Żydów"? To chyba z emocji się wzięło.
Marian2019.02.18 11:26
nowy herrenvolk
lolek kremówka2019.02.18 8:07
I dobrze. Chociaż z tym antysemityzmem to prawda jest :)
Jarek2019.02.18 7:39
Najgorsze jest to że przedstawiciel Izraela miał rację. Polacy masowo kolaborowali z Niemcami, bo jak inaczej wyjaśnić Judenraty? Jak wyjaśnić inaczej policję w gettach? Po prostu nikt nie ma odwagi dodać że byli to Polacy wyznania mojżeszowego.
Tom Bombadil2019.02.18 7:31
Kto wpadł na pomysł, żeby najbliższy szczyt V4 odbył się w Izraelu?! Prosimy o nazwiska. O co tu chodzi? Czy to prawda, że festiwal piosenki polskiej w Opolu w tym roku odbędzie się w Izraelu? Czy polski Episkopat też planuje przenieść tam swoje obrady? Jakie jeszcze przenosiny są planowane?
Bogusław2019.02.18 5:51
Dlaczego Polski rząd nie odpowie że przecież było żydowskie gestapo (polskiego NIE), że 160.000 żydów z własnej woli służyło w nazistowskiej armii ?
Sanao2019.02.18 5:42
Zerwać stosunki dyplomatyczne z tym łajdackim państwem! Natychmiast!
Polak2019.02.18 5:28
Niech Żydzi z Izraela ,Stanów Zjednoczonych i innych krajów zrobią konferencję światową i powiedzą jasno że obozy były niemieckie na terenie okupowanej Polski, że za podanie kromki chleba przez Polaka Żydowi Niemiec w okupowanej Polsce zabijał Polaka a za ukrywanie Żyda w okupowanej Polsce groziła kara śmierci całej rodzinie Polaka i zniszczenie jego domostwa przez Niemców którzy rozpętali to piekło. Nam nie muszą pokrętnie tłumaczyć że coś źle zrozumieliśmy bo my w Polsce wiemy jak było.
kiki2019.02.18 1:48
ale o co tu chodzi ,wszystkie kraje i narody sprzedawały Żydów na prawo i na lewo nawet oni sami Jedynymi co ich ratowali na dużą skalę tracąc swoje życie byłi Polacy ,a że kilku się złych trafiło to nie znaczy ze cały naród i Polacy nie można generalizować bo to tylko jednostki ,ale tylko Polaków sie czepiają zadziwiające te zachowanie ,jeszcze pomyślę ze chcą Polski jako nowa ziemia obiecana
malg2019.02.18 1:30
A z jakiej to niby racji szczyt Wyszehradzki ma się odbywać u gudłajów...?
Halina2019.02.18 0:49
A czego się po tych ludziach można spodziewać. A poza tym nie życzę sobie, żeby pieniądze z naszych podatków były wydawane na nie nasze potrzeby.
Malkontent2019.02.18 0:34
Prawda jest bolesna dla polaków i żydów ! Szmalcownicy byli obywatele polscy żydowskiego pochodzenia, jak i rdzenni Polacy, czy pochodzenia tzw. ruskiego np. narodowości ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej którzy byli przestępcami potępianymi przez ogół społeczeństwa polskiego i trudnili się poszukiwaniem, donoszeniem, łapaniem, służeniem za korzyści majątkowe i pełnieniem służby w organach okupanta niemieckiego czy sowieckiego w celu likwidacji niewygodnych obywateli państwa polskiego. Na ile mogło państwo polskie pod okupacją niemiecką czy sowiecką karało tych podłych ludzi. Po wojnie wielu żydów pełniło ważne funkcje w organach bezpieczeństwa PRL i nie były to "owieczki", ale nawet dziś państwa zachodnie o innych nawet nie wspomnę, nie wydają tych oprawców w ręce sprawiedliwości ? Nie można obwiniać narodu polskiego i Polski, za to że w 1939 r uległo potędze dwóch totalitaryzmów Niemcom faszystowskim i Rosji sowieckiej i żądać rekompensat bez ograniczeń !!!
Terence2019.02.18 0:04
Netanjahu powiedział co powiedział na temat Polaków, ale nie uwzględnił prawdy o Żydach kolaborujących z Niemcami przyczyniając się do mordowania Polaków. Boi się mówić prawdy? Powinien powiedzieć o historii Żydów - ilu ich współpracowało z Niemcami i ilu wysłało Polaków na śmierć. Morawiecki słusznie postąpił, że go olał, bo samo gadanie o Polakach współpracujących z nazistami, których było znacznie mniej niż Żydów współpracujących z nazistami jest zwyczajnym chamstwem i podłością. A te izraelskie media nich siedzą cicho i zapoznają się z historią II wojny światowej, chociaż biorąc pod uwagę cechy Żydów to oni znają prawdę ale jadą fałszem, bo to ich wielka cecha, tak samo jak dbanie o własne tyłki i korzyści.
Quec.2019.02.18 0:35
O Brachu! Żydzi to Żydzi jaka prawda by nie była to zawsze jest ich prawda.
Marian2019.02.18 11:19
nie ma taka rubryka
Ryszard Olejniczak2019.02.17 23:40
Tak już jest - jeśli nie zareaguje się nawet na pozornie drobne kłamstwo historyczne, to pociąga ono cały łańcuch następnych, coraz groźniejszych kłamstw (bo wciąż trzeba uwiarygadniać kłamstwo pierwotne). Tak się sprawy mają i w tym przypadku. Nie prostowaliśmy zaraz na początku kwestii tzw. "powstania w getcie warszawskim" (którego faktycznie nie było,) oraz kwestii szmalcownictwa (ściślej sposobu odniesienia tego pojęcia). W pierwszym przypadku ok. dwustu ludzi (z ŻOB i ŻZW) postanowiło podjąć zbrojną próbę wyrwania się poza mury getta, nie troszcząc się o skutki zemsty Niemców na tysiącach ich braci którym taka szansa dana nie była. W rezultacie niektórym udało się faktycznie wydostać na stronę aryjską. Tym samym jednak tysiącom odebrano prawo skorzystania z osobistych planów ratunku, bo w odwecie całe getto zostało podpalone. Można więc mówić o antypowstaniu a nie o jakimkolwiek powstaniu. W okupowanej Polsce faktycznie działali tzw. szmalcownicy, męty społeczne pozbawione jakichkolwiek zasad, które łączyła ślepa pazerność i pogarda dla życia innych. Była to grupa "ludzi" złożona w głównej mierze z volksdeutschów, w mniejszości z Żydów i Polaków. Największą aktywnością wykazywali się ci pierwsi chcąc wykazać się przed narodem do którego usiłowali być zaliczeni (trzeba pamiętać, że na ziemiach okupowanej Polski żyło ok. 3 mln volksdeutschów). Żydzi najczęściej donosili na swych braci myśląc, że ocalą tym własne życie ale bywało także, że dla pieniędzy. Stosunkowo nieliczna grupa Polaków (groziły im za to wyroki podziemia i absolutny ostracyzm polskiego otoczenia jeśli sprawa wyszła na jaw) robiła to z (najczęściej chłopskiej) chciwości. O szmalcownictwie można więc mówić jako zjawisku skrajnej demoralizacji uaktywnionej faszystowską wojną a nie jednym z sposobów uczestnictwa Polaków w Holokauście, bo to fałsz i brednia.
Beno2019.02.17 23:18
Brawo panie Morawiecki. A jak będą dalej jątrzyć wprowadzić dla nich wizy. Do USA musimy mieć wizę. Niech Izraelczycy w takim razie mają wizy do Polski. A przecież chcą do nas przyjeżdżać na miejsca martyrologii ich narodu. A ponadto nie szastać przyznawaniem obywatelstwa polskiego dla Izraelitów. Koniec z polityką na kolanach. Dzisiaj był incydent antysemityzmu w Paryżu. Tych incydentów i antysemityzmu w Europie jest coraz więcej, więc niech Netaniahu, politycy i dziennikarze izraelscy uważają i nie prowokują, aby ich ziomkowie nie musieli uciekać z Europy. Kto sieje wiatr zbiera burze.
małopolanin2019.02.17 22:39
Brawo Panie Morawiecki. Dość kopania nas poniżej pasa, zwłaszcza, ze tyle ofiara dla Izraela (Tylu sprawiedliwych)
Pat2019.02.17 22:08
Żeby tylko prezydent Duda nie obalił kolejnego rządu po jakimś tam telefonie.
wania bolszewik2019.02.18 7:45
podobno juz w tej intencji jakies swiczki pali
Alojzy Cedzid\305\202o2019.02.17 22:08
Coś mi sie widzi ,ze ktoś boi się prawdy . Dla ścisłości dodam , nie chodzi o Polakow . Dlaczego ciagle myślę o tej Ustawie IPN -u. . Chociaż ..... Gdyby się uprzeć to mozna przypuszczać ,że nie chodzi o strach . Może o trudności z otrzymniem wiekszej kasy .
Bizon2019.02.17 21:54
Mamy kolejny przykład tego, że strona izraelska nie szczypie się w lansowaniu swojej narracji. Tylko "polscy" politycy niezwykle dyplomatyczni, wiją się jak piskorze, żeby tylko słowa za dużo nie powiedzieć. Premier Izraela nie ma zamiaru niczego tłumaczyć, prasa w Izraelu dolewa oliwy do ognia przeciwko Polsce, a my albo milczymy, albo udajemy, że ta sprawa została wyjaśniona i nie ma co jej dalej drążyć. Kiedy dziś czytam twittera pana ministra Krzysztofa Szczerskiego oceniającego te zagadnienia, to widzę jak byłem głupi, że widziałem go w roli polskiego ministra spraw zagranicznych po wygranej PiS. Gdyby tak samo głowę w piasek chowała Platforma, to nie byłby tym tak mocno oburzony, jak tym, że głowę w piasek chowa PiS, który zapowiadał zakończenie polityki na kolanach wobec kogokolwiek.
marika2019.02.17 21:54
Kompletny medialny belkot w calej rozciaglosci ,ciekaweconukrywaja ?
Ksiądz Robak2019.02.17 23:40
Biedni, o tempora mores, awantura. A tu proste jak słowa z bajki, król jest nagi. Sami Żydzi szykują sobie hara kiri. Bo jak można podważać prawdę.