28.12.19, 13:46(fot. pixabay)

Izraelski pisarz: Wyprawy młodych Żydów do Auschwitz powinny rozpoczynać się w Berlinie

Zdaniem izraelskiego pisarza Yiszai Sarida wyprawy młodych Żydów do Auschwitz powinny rozpoczynać się w Berlinie. - Nie byłoby wówczas wątpliwości, kto był sprawcą Holokaustu - mówi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

- Chciałbym, aby te wyprawy rozpoczynały się w Berlinie. Dopiero stamtąd młodzi ludzie powinni udawać się na wschód - mówi Sarid 

- Pozwoliłoby to wyraźniej podkreślić, kim byli sprawcy. Oczywiście młodzi Izraelczycy wiedzą, że Niemcy byli odpowiedzialni za Holokaust. Ale przy dopytywaniu okazuje się, że wielu uważa, że Polacy również ponoszą odpowiedzialność, być może nawet większą niż Niemcy - ponieważ obozy zagłady były w Polsce. Taki był dokładnie cel reżimu nazistowskiego, kiedy postanowił wykonać brudną robotę na wschodzie, tak by nie zanieczyścić pięknych Niemiec - dodaje

Jak podkreśla, "Polska była okupowana, a Polacy nie rozpoczęli Holokaustu."

- Wręcz przeciwnie, należy wziąć pod uwagę, że Yad Vashem uznaje około siedmiu tysięcy Polaków za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ponieważ ratowali Żydów narażając własne życie. To najwyższa liczba spośród wszystkich narodów - zaznacza

- W każdym razie podróż powinna rozpocząć się w Berlinie, gdzie zbrodnie zostały zaplanowane i rozpoczęte - mówi Sarid

 

 

 

 

bz/PAP/polskieradio.pl

Komentarze

SalomonMorel2020.02.2 23:01
Polacy ani rozpoczęli ani , ani nie kontynuowali Holokaustu, jasno trzeba to zaznaczyć. A 7 tyś Polaków uznanych za sprawiedliwych w śród narodów świata jest to tylko symboliczna liczba bo było ich znacznie więcej. A zapomnieliście o ludziach pokroju Salomona Morela, Heleny Wolińskiej czy Stefana Michnika?
prosty2019.12.28 15:00
Nie traćmy czujności, potrzebna systematyczna praca na arenie międzynarodowej, upowszechnianie dostępnych nam materiałów o II wojnie światowej. Po tym, że "Polacy nie rozpoczęli holokaustu" łatwo dodać, że się do niego dołączyli, na to musimy reagować wyprzedzająco.
man.of.Stagira2019.12.28 14:41
Pierwszymi obozami koncentracyjnymi Europy były w XX w. obozy Gułagu sowieckiego gdzie dokonywała się 'r e e d u k a c j a elementu wrogiego nowemu społeczeństwu'. Naziści -nazwa używana jako skrót od Nationalsocialistische -NaSi- JUŻ w latach po 1939 a nawet wcześniej nawet - UKRADLI pomysł obozów reedukacji od Stalina. Stąd p a r o d i a tezy Karola Marksa: 'Arbeit Macht Frei'. Parodia 'Pracy która czyni Wolnym' Przypomnę, że zdaniem Marksa wolność w sensie dziejowym - heglowskim - ludzie zawdzięczają p r a c y bowiem to PRACA stworzyła metafizycznego -esencjalnego (C)złowieka. Odkrycie tego faktu i praw z nim związanych uważał Marks za swoje (i Hegla) największe osiągnięcie teoretyczne. Nazywa ją różnie, czasem praktyką czy wymianą z przyrodą. .
Janek2019.12.28 14:16
"Polska była okupowana, a Polacy nie rozpoczęli Holokaustu." - nie rozpoczęli, a zatem co sugeruje Żyd, byli wykonawcami holokaustu, że są obciążeni holocaustem równi z Niemcami?
Polak Ateista Dumny Gej 2019.12.28 14:15
niedługo będzie się tu produkował syn swej matki czyli skurw,,,,yn ---psełdo --stalker ---lub wielki JUH
Paweł2019.12.28 13:55
Nareszcie otwiera brama "Prawdy"