03.05.20, 12:30

Józef Piłsudski do Polaków: Historię swoją piszcie sami...

Józef Piłsudski już 11 listopada 1918 roku, przestrzegał, że "niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze". Już w listopadzie 1918 roku nazywany był powszechnie "ojcem polskiej wolności", ponieważ nawet jego najwięksi przeciwnicy nie mogli zakwestionować, że to on jak nikt inny utorował Polakom drogę do 11 listopada. Piłsudski, jak wiadomo, nie pozostawił żadnego formalnego testamentu. Z jego myśli, rozkazów, sentencji, publikacji i przemówień można jednak wybrać najważniejsze, ponadczasowe myśli, które dla nas współczesnych są drogowskazem. Tak uczynił Józef Szaniewski, który popełnił najlepsze studium o naszym Marszałku pt. "Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy". 

Oto testament Piłsudskiego dla współczesnego Polaka:

 

1. My wam wywalczyliśmy niepodległość Ojczyzny, a wy będziecie w niej żyć, pracować i rządzić. Zapamiętajcie: jeżeli zwrócicie się na Wschód, to minimum o jeden wiek cofniecie się z kulturą, ekonomią itp. Jeżeli zwrócicie się na Zachód, minimum o jeden wiek szybciej Polska będzie się rozwijać. 

2. Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodlegość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. Ale niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.

3. Mamy Orła Białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy. Lecz uderzmy się w piersi! Czy mamy dość wewnętrznej siły? Czy dość tej potęgi duszy? Czy mamy dość tej potęgi materialnej, aby wytrzymać jeszcze próby, które nas czekają? 

4. Sąsiedzi nasi, z którymi pragnęliśmy żyć w pokoju i zgodzie, nie chcą zapomnieć o wiekowej słabości Polski, która tak długo stała otworem dla najazdów i była ofiarą narzucania jej obcej woli przemocą i siłą. 

5. Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie porachunki europejskie. Podziwu godne jest stałe zjawisko, że te projekty międzynarodowe znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce. 

6. Bez względu na to, jaki będzie jej rząd, Rosja będzie zawsze imperialistyczna. Jest to nawet zasadniczy rys jej charakteru politycznego. Rosja będzie jeszcze długo niebezpieczniejsza niż Niemcy, bo jest mniej obliczalna i mniej zależy od Zachodu. 

7. Ja nikomu prawie nie ufam, a cóż dopiero Niemcom. Marzeniem Niemiec jest doprowadzenie do kooperacji z Rosją. Dojście do takiej kooperacji byłoby naszą zgubą. Do tego dopuścić nie można. Mimo ogromnych różnic w systemach i kulturze Niemiec i Rosji, trzeba stale pilnować tej sprawy. Na świecie powstały już dziwaczniejsze sojusze. Jak przeciwdziałać? Gra będzie trudna przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu. 

8. Niegdyś spotkaliśmy w Polsce ludzi twierdzących, że służba dla Rosji jest równoznaczna ze służbą Ojczyźnie. 

9. Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Agentury jak jakieś przekleństwo idą dalej. Spotykam świat agentur idący przeciwko nam całą siłą, całą parą, starający się nas zbrukać. Zwycięstwa nad agenturami nie odnieśliśmy wcale. 

10. Złą cechą dotychczasowych stosunków w Polsce jest to, że dają one siłę wszystkim szujom, natomiast nie dają siły państwu. Ci, którzy myśleli o Niepodległości lub dla niej pracowali, znaleźli się w Polsce w mniejszości, w myśl demokratycznych zasad zostali przegłosowani przez tych wszystkich, którzy w tej pracy dla Niepodległości udziału żadnego nie brali. 

11. Nie może być litości dla złodziejów dobra publicznego w Polsce. Należy wytępić w państwie złodziejstwo! Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie bez zdobycia się na opór czynny, aby znosić gospodarki bandytów podtrzymywanych przez władze i władze podtrzymywanych przez bandytów. 

12. Idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy. Jest on teraz, jak przedtem był wyścig żelaza, jak przedtem był wyścig krwi. Kto do tych zawodów bardziej przygotowany będzie, kto w tym wyścigu większe dowody wytrzymałości złoży, ten w najbliższych czasach będzie zwycięzcą. 

13. Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. 

14. W życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie.

15. Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle. 

Cytaty pochodzą z książki Józefa Szaniawskiego pt. Marszałek Piłsudski w obronie Polski i Europy"

Komentarze

Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.05.3 17:26
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Olej2020.05.3 15:05
To jest testament jednego z najwybitniejszych Polaków, który pozostaje wciąż aktualny. Problemem współczesnej koncepcji politycznej, mogącej wdrożyć powyższe zasady spisane przez marszałka Piłsudskiego, jest fałszywie pojmowana demokracja, prowadząca do rozkładu państwa, zamiast konsolidacji społeczeństwa trwa jego podział podtrzymywany agenturalnie.
przodek (hm) kidawy: 2020.05.3 14:52
Gośka, to juz babcia, ale tańczy filuternie, co POdskoczy, to se piernie!
Marian2020.05.3 14:03
Niestety od '44 do 2015 nasza historię pisali inni.Wrogowie!Skutki widać,coraz bardziej bezczelni zydzi,niemcy czy ruskie oskarżają juz wprost Polske o wywolanie II WS.Bardzo duże szkody poczynil tez wróg wewnętrzny.Kierowane przez Geremka czy Bartoszewskiego MSZ, nie tylko ze nie prostowało kłamstw, ale je potwierdzało i przepraszało.To jeszcze gorzej jak komunistyczne MSZ,ci przynajmniej milczeli.Bardzo duze szkody poczynili tez prezydenci Kwaśniewski i Komorowski.Próba rozliczenia tych szkodników wywołuje sprzeciw zagranicy ale co gorsze także w Polsce.Obóz zdrady i zaprzaństwa trzyma sie mocno.Moze zmiany jakie niewątpliwie nastąpią na świecie po przejsciu tego wirusa,stworzą bardziej sprzyjające warunki by pozbyc się tych pęt nas krepujacych.
Vivat Konstytucja 3 maja!2020.05.3 13:17
Piłsudski też powiedział do Wojciechowskiego - pradziadka kandydatki kidawy: CYT "W sprawie honorowej postąpiłeś jak kacyk, który praw honoru nie szanuje i zapomina, że honor należy do ludzi personalnie, a nie urzędowo", po czym pognał tego "sławnego" pradziadka tam, gdzie pieprz rośnie!
KOCHAM POLSKE MOJA OJCZYZNE GLOSUJE NA PIS2020.05.3 13:10
DZIS POLACY GLOSUJA NA PIS A NIE NA OBECNA OPOZYCJE TARGOWICKA WSPIERANA W NISZCZENIU POLSKI PRZEZ ROSJE NIEMCOW I ZYDOKOMUNE UNIJNA
Viking2020.05.3 13:52
Szwabskie świnie wróg nr 1 od tysiąca lat ruscy nr 2 po wejściu szwabów na ich dynastie na trony austroi węgry hmmm no niby węgier brat ale jakoś z austryjakami prusakami polazł na zabory żyd zaborca wewnętrzny idący za karzdym zaborcom ! anglia francja pedały dajta spokój tylko wujek sam nam pozostaje puki co i oby jak najdłużej !
Izydor2020.05.3 13:09
Religia jest dla ludzi bez rozumu.
Reytan2020.05.3 13:12
TO PO CO ICEK CHODZICIE POD SCIANE PLACZU
Izydor2020.05.3 15:29
To tylko cytat z Piłsudskiego.
Taka prawda2020.05.3 13:47
widać to w israelku same fanatyczne imbecyle...
PiS to partia korupcjogenna i masońskie bajania2020.05.3 12:55
"Jesli nie będziecie czytali, to wcześniej czy później dopuścicie się zdrady, bo nie poznacie korzeni zla. ks. Paul Aulanguer
PiS to partia korupcjogenna i masońskie bajania2020.05.3 12:51
Polecam :Irena Pannenkowa "Legenda Piłsudskiego" Ryszard Swiętek "Lodowa ściana" zamiast masońskich manipulacji i kłamstw....