03.10.19, 11:03(fot. wikipedia/ Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej_Paterm)

Jacek Żakowski pisze list do abp. Gądeckiego: Dobry katolik nie powinien w tym roku głosować w wyborach

- Żeby spełnić kryteria podane przez Ekscelencję, dobry katolik nie powinien w tym roku głosować w wyborach. - stwierdza Jacek Żakowski w felietonie dla "Gazety Wyborczej" pt: "Do ks. abp. Stanisława Gądeckiego"

Publicysta "Polityki" deklaruje, że sam nie jest katolikiem. 

- Mam katolickich znajomych i przyjaciół. Od lat zastanawiam się, co przynależność do tego Kościoła może dla nich oznaczać. Z oświadczenia Ekscelencji wnioskuję, że m.in. niegłosowanie w najbliższych wyborach. - pisze Żakowski

Według niego, można dojść do takiego wniosku po ostatniej wypowiedzi abp. Gądeckiego.

- Katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego - mówił przewodniczący KEP

- Pisze też Ekscelencja, że katolicy powinni „popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami” - czytamy

Jak zaznaczył Żakowski, "Takiej partii w Polsce nie ma."

- PiS, najczęściej popierany przez księży, „promuje aborcję”, bo zakazuje wychowania seksualnego w szkołach, przez co nielegalna aborcja staje się substytutem świadomego rodzicielstwa - stwierdza lewicowy publicysta

Jego zdaniem, "PiS, rujnując służbę zdrowia, uderza w prawo do życia"

- Ogranicza prawa rodziców przez ksenofobiczną indoktrynację w szkołach, mediach, przedszkolach; demoralizuje dzieci i dorosłych, promując kariery osób siejących nienawiść, kłamiących, zagarniających środki publiczne. Kandydaci PiS wyrażają poglądy „ryzykowne z punktu widzenia moralnego i politycznego”, a nawet wprost niemoralne i politycznie szkodliwe. Oczerniają uchodźców i konkurentów, chcą kary śmierci, bagatelizują szowinizm i pedofilię, poniżają mniejszości (np. etniczne i LGBT), twierdzą, że poza Kościołem jest tylko nihilizm, że rząd powinien kontrolować sądy, że marszałek Sejmu może nie wykonywać wyroków, a prezydent może nie zaprzysiąc legalnie wybranych sędziów TK, oraz akceptują dopuszczalność aborcji w przewidzianych ustawą sytuacjach itd. To dotyczy też Konfederacji - analizuje Jacek Żakowski

- Wniosek, że katolik posłuszny biskupowi nie ma na kogo głosować, zdaje się oczywisty. (...) Więc co, Ekscelencjo, biedny polski katolik ma 13 października zrobić? - zastanawia się dziennikarz

 

bz/wyborcza.pl

Komentarze

Grizzly2019.10.5 6:24
... dobry komuch to taki pod ziemią!
Franek 2019.10.13 21:55
czyli dobry komuch to martwy komuch
wujek dobra rada2019.10.4 5:46
Ciekawe, czy pospolstwo da sie znow oglupic tak, ze zaglosuje na pisowskich zlodziei i wspolpracownikow sluzb KK. Niedlugo ta milosc do sutenerow i koneserow beztroskiego zycia wyjdzie debilowatym katolikom czubkiem glowy.
Tom Bombadil.2019.10.4 2:46
Obłuda wołająca o pomstę do Nieba.
babcia z dowodem2019.10.3 21:57
Żakowski co brałeś?
mnich2019.10.3 21:42
Wypowiedz zakowskiego to typowa mowa diabla - wprost, bez ogrodek. A jak nalezy traktowac diabla - kazdy chrzescijanin wie.
violencja2019.10.3 20:18
ateusz nie będzie mnie pouczał
Senior2019.10.3 17:31
Aby w ocenie tow.żakowskiego być "dobrym katolikiem" należy glosować na mafię, którą wskażą bądź koszerna bądź wsi24 wraz ze swymi akolitami.
ada2019.10.3 16:59
Ot, komunista Żakowski dał głos.
Weteran Prawdziwy2019.10.3 16:50
SASZA ( Саша и его команда ), przeważnie pod NICKIEM "порайонный милиционер"-DZIELNICOWY , „Аноним", "Аноним-кацап" ale i też innymi, na polecenie swojego NACZALNIKA z CCCP bardzo aktywny. Jak to ktoś powiedział " czytam o mrówkach i zaraz mnie skóra swędzi, czytam „Анонимa","Анонимa-кацапa" lub innego "pisarza" od razu śmierdzą mi ICH ONUCKI z WALONKÓW.
Weteran Prawdziwy2019.10.3 16:21
I tutaj się zgodzę z Żakowskim. DOBRY KATOLIK, ale zwolennik LEWACKIEJ NOWOCZESNEJ PLATFORMY OBYWATELSKIEJ nie powinien GŁOSOWAĆ w tym roku.
Franek 2019.10.13 21:54
kretyn a nie weteran dobry katolik i wyborca platformy ???
Stanisław2019.10.3 15:07
Na tę chorobę pana Żakowskiego nie ma już lekarstwa. Niestety!
Leakrz Senior2019.10.3 14:10
Czy tow. Żakowski jest takim prymitywem, że nie kuma słowa pisanego, a interpretuje go zgodnie ze starozakonną logiiką?
Stary Krakus2019.10.3 13:44
Do czego to doprowadziła wolność słowa i brak cenzury. Jedna pani wymyśliła sobie, że nie powinni głosować ci co sikają do pisuaru inny gość twierdzi, że nie powinni głosować katolicy. Ciekawy jestem, co jeszcze ludzie wymyślą?
Zephyr2019.10.3 13:22
W tych wyborach, tylko głos na PIS jest głosem za rozwojem Polski, i za zwiększeniem dobrobytu jej obywateli. Reszta to zdrajcy, hochsztaplerzy i swołocz różnej maści. A Żakowski to plant, pracujący na rzecz tych, którzy najlepiej płacą. I tyle w tym temacie.
Samanta2019.10.3 13:08
Tylko odbudowanie mocarstwowości Polski zmieni cokolwiek i uniezależni nasz piękny kraj od innych . Ukraińcy już tu są, więc trzeba przyłączyć Ukrainę, Białoruś - póki Amerykanie nam sprzyjają, a Litwa już i tak jest totalnie wyludniona, więc oporu nie stawi. Dać mniejszościom prawa, nie ograniczać kultywowania tradycji i języka.
Patrick2019.10.3 12:55
UBRAŁ SIĘ DIABEŁ W ORNAT I NA MSZE DZWONI... Przewrotność Żakowskiego iście szatańska. Zamiast czytać brukowce wołajmy lepiej do Boga za JPII: NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE TEJ ZIEMI
Arek2019.10.3 12:34
Żakowskiemu za to płacą żeby mącił, , powinnismy głosować, na partię, która może nie spełnia wszystkich oczekiwań, ale jest najbliżej, Ja będę głosował na PiS, bo niestety ale głos na Konfederację to głos zmarnowany .Nie mają szans.
wyborca_politolog2019.10.3 12:53
jeśli ludzie będą się kierować takim myśleniem to niestety istnieje ryzyko, że się nie dostanie nikt z Konfederacji. Nie twórzmy swoimi złudnymi przekonaniami o wynikach wyborów dualizmu partyjnego - gdzie obydwie partie to taka sama kategoria. Dlatego głosuj na Konfederację, Twój głos im się przyda, tak jak tych co wątpią w ich możliwości. Ja na nich zagłosuję i liczę, że faktycznie ok. 10-12% dostaną.
Franek 2019.10.13 21:53
dostana kopa w d....
Maket2019.10.3 12:22
Za to mają obowiązek głosować KLiD - komuniści , lewacy i dewianci. Oni urządzą katolikom Polskę. A ja nie jestem świrem i głosuję na PiS.
ZERR02019.10.3 12:08
I jak zawsze - katofoby i zawodowi ateiści pouczają katolików co do Pisma Świętego, Dekalogu, głosowania... Oni mają nierówno pod sufitem Ach, żeby mi ktoś taki zapukał do drzwi i wmawiał, co powinien robić katolik... Szkoda, nikt nie wmawia. Może się boją.
anonim2019.10.3 12:03
Chciałby...
JS2019.10.3 11:47
Co za przewrotne myślenie ! Anty-Chrysty, ci są nieświadomie po jego stronie, anty-Polacy pójdą na wybory a katolicy mają nic nie robić. On ma chyba toksyczne nicienie w mózgu. NIE-NOR-MALNY człowiek. Pozdr.
katolik 2019.10.3 11:46
Gądecki wie że jemu i jego koleżkom grozi więzienie za ukrywanie i tuszowanie pedofilnych czynów klechów! dlatego namawia na głosowanie na PiS który chroni przestępców i zboczeńców w sutannach!
ola2019.10.3 13:06
nie słyszałam żeby za rządów PO-PSL tępiono pedofilów
dzielnicowy2019.10.3 11:36
Polskę trzeba oczyścić z komunistycznego śmiecia, kłamców, złodziei i zdrajców, czerwonej i tęczowej zarazy ! Z tymi pasożytami nie można prowadzić dialogu. Oni nie mają nam nic do powiedzenia, a jeśli już to faszerują Polaków kłamstwami, manipulacjami i nienawiścią, wymyślają głupoty, szczują, a na prawdę reagują agresywnością. Tutaj nawet utylizacja nic nie pomoże. Powinniśmy zachowywać spokój, nie zapraszać ich do mediów, nie przekonywać ich, nie dyskutować z nimi. Oni nie potrafią normalnie rozumować i nie usłuchają żadnych argumentów. Najsmutniejszą rzeczą, wręcz niewiarygodną jest jednak to, że nadal ok. 30% polskojęzycznych osobników popiera tych przestępców . To smutne, ale oni mają przestawione mózgowia, inaczej – mutacja myślenia. ! Do nich nie dociera NIC ! Proszę sobie wyobrazić, że nawet ludzie wykształceni, ba profesorowie, ludzie mediów, aktorzy, celebryci, itd. zachowują się jak pacjęci w domach wariatów. To obóz zdrady narodowej, który powinien być wyeliminowany z życia publicznego.
patrjota2019.10.3 11:41
opis pasuje do pisiorów
Karol2019.10.3 12:39
No i wylazlo z ciebie badziewie ! Ty ponial kak zryli ci mozgowine ?!
Beno2019.10.3 11:36
Cwany ten Zakowski i obłudnik jak mało kto. To taka żydowska logika i myślenie. Nikt nie jest doskonały, to najlepiej nie iść na wybory. Na wybory trzeba iść - to nasz obywatelski obowiązek, że Polska nie jest nam obojętna i jako chrześcijanie - kto z nas jest doskonały? Mamy zagłosować na jak najmniejsze moralne zło - za to jesteśmy także odpowiedzialni przed Bogiem. Twoje "kruczki" na nic się zdadzą.
Foster2019.10.3 11:35
Hasło wyborcze: Sejm bez idiotów !!! Polacy i polskojęzyczni obywatele, nie głosujcie i nie wybierajcie do sejmu kandydatów Nowoczesnej, która to partia przylepiła się do PO jak goowno do statku. Wszyscy ich kandydaci, powtarzam wszyscy, to największe przygłupy w historii państwa polskiego. Oto oni: Lubnauer, Pihowicz, Zembaczyński, Meysztowicz, Misiło, Mieszkowski, Wielgus, Pampuch, Szlapka, Kloska, Pudłowski, i. In.. Nie wybierajcie śmieci !!!
Zosia2019.10.3 11:34
Apel do rodziców : Mój syn był lemingiem, chciał głosować 13.10.2019 na PO. Wyleczyłam go, ja – jego matka . Jeżeli dotknęło was nieszczęście i macie dziecko-leminga, to właśnie podano prosty sposób, jak sobie z tym problemem poradzić. Okazuje się, że leming rzucony na "głęboką wodę" samodzielnego życia, jest w stanie bardzo szybko zmienić poglądy polityczne i zrozumieć, co tak naprawdę funduje mu miłościwie panująca Platforma Obywatelska. Dowiedziałam się 3 miesiące temu, że syn (19 lat – cały czas na rodziców garnuszku) oznajmił dumnie, że będzie głosował na Platformę Obywatelską” . Skoro syn pobłądził, matce nie pozostało nic innego, jak dać mu prostą, ale wyjątkowo skuteczną, lekcję życia. „Oznajmiłam mu, że od jutra, jako pełnoletni dorosły człowiek, ma sam siebie utrzymywać” Jak się szybko okazało, zmagania leminga z rzeczywistości nie trwały długo. „Po około miesiącu od naszej rozmowy przyszedł z podkulonym ogonem i zapytał – mamo, co na obiad? Odparłam, że zupa z obietnic, pieczeń wyborcza w sosie platformerskim podana ze ściemą, a na deser szczaw i mirabelki – i postawiłam przed nim pusty talerz, dodając: smacznego lemingu” I tak oto syn po miesiącu zmienił poglądy wyborcze. Polecam – to działa...
Dam2019.10.3 11:44
Czyli nauczył się, że jeżeli nie będzie miał własne zdanie, nie dostanie jeść. Hodujesz mentalnego niewolnika, ale widocznie takich trzeba politykom.
Leon Napoleon2019.10.3 12:29
"własne zdanie" w j. polskim odmieniamy przez przypadki! 5 klasa szkoły podstawowej...
Franek 2019.10.13 21:52
Do nauki gówniarzu do nauki deklinacji się uczyc a nie zajmowac polityka a tu piszę jak ma brzmiec prawidłowo "jezeli nie bedziesz miał własnego zdania"
Tasman2019.10.3 13:07
Nie nazywaj się matką, kobieto, bo grzeszysz.
ewa2019.10.3 13:13
Brawo, tak trzeba wychowywać!
Jarek2019.10.3 13:45
Oby Ci nie napisał na grobie "spoczywaj w pokoju PISUARZE" Ale wygląda na to, że nie nauczyłaś synalka samodzielności. Kiepska z Ciebie mama.
Asmo2019.10.3 11:33
Nie oszukujmy się, bo cała opozycja w Polsce i ich zwolennicy to zbiór najgorszych patologii, które szkodzą państwu i narodowi !!! To coś, co się pałęta w społecznym obiegu, a nazwało się totalną opozycją, to nie są Polacy ! To grupa komunistów przysłanych nam na siłę przez Moskwę, a także żydowsko- niemieccy przybysze. Ich potomkowie to komunistyczny kożuch podłych i obrzydliwych dzieci resortowych, bełtu, mętów i pasożytów wszelkiej maści i rodzaju. Dla nich Polskość to nienormalność ! To wrogowie Polski, którzy posiadają jedynie polskie obywatelstwo. Jeśli nie oni lecz Polacy są przy władzy w Państwie, to czują się jakby ktoś na nich srał ! Są niewirygodni, niekompetentni i nienawistni, to kłamcy i oszuści, a złodziejstwo w czasach ich rządów przekraczało wszelkie granice. To zdrajcy narodu polskiego ! Oni bojkotują nawet największe święta narodowe, szczują na Polskę w UE i stosują wojnę hybrydową prowadzącą do zamachu Stanu żądając likwidacji urzędów wojewodów i utworzenia regionów federacyjnych. To nie jest żaden obóz polityczny opozycji, a pozaprawne zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo ! Kaczyński mówi prawdę – trzeba wymienić lewackie pseudo-elity ! Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym, prawnikiem i politykiem.
Asmo2019.10.3 13:03
Może się nie podszywaj pod nie swój nick, dobry katoliku?
bieta 2019.10.3 11:22
Jacek Żakowski chce żeby katolicy nie szli na wybory wtedy będzie większa szansa dla opozycji wszelkich maści.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.10.3 11:19
Wszystkie podmioty działające w kraju, powinny mieć jednakowe prawa i obowiązki. Wszystkie powinny być utrzymywane przez swoich klientów. Wszystkie powinny mieć prawo do głoszenia swojej ale zgodnej z prawem ideologii i realizowania jej we wlasnym zakresie - dla siebie i za swoje. Państwo jako organizacja WSZYSTKICH!!!! obywateli - musi być neutralne. To oczywiste - ale nie dla wszystkich.
anonim2019.10.3 11:16
Żakowski nawołuje do zachowań antypaństwowych i anty obywatelskich.
Samanta2019.10.3 13:04
nie znoszę dziada, ale niegłosowanie nie jest zachowaniem antypaństwowym. Ja np. uważam, ze demokracja to zły ustrój i skłaniam się ku monarchii. Nie zamierzam brac udziału w tym cyrku, którego głównym celem jest przekona nie Polaków, że mamy jakikolwiek wpływ na cokolwiek. Dopóki w USA rządzą republikanie, dopóty mam PIS. Jak będą rządzić demokraci - znów dostaniemy PO lub jej hybrydę. Kocham Polskę, ale nie jest to kraj suwerenny i trzeba się z tym pogodzić.