05.12.19, 18:51Zdj. własne JW (edytowane)

Jadwiga Wiśniewska: Konwencja Stambulska nie jest 'lekiem na całe przemocowe zło'

Konwencja Stambulska nie jest „lekiem na całe przemocowe zło”

W Polsce przemoc jest prawnie zabroniona i zapewniona jest pomoc ofiarom przemocy. Tak, więc rozwiązania dot. przemocy, jak i ochrony ofiar proponowane w Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencja Stambulska) w polskim prawie są od dawna zabezpieczone.

Z pewnością nie bagatelizujemy przemocy, lecz Konwencja Stambulska nie jest „lekiem na całe przemocowe zło”. Nie wnosi żadnych dodatkowych pozytywnych rozwiązań na rzecz przeciwdziałania przemocy.

W unijnych instytucjach temat przemocy wobec kobiet był wielokrotnie przedmiotem debat, ale od kilku lat niestety jedynie w kontekście Konwencji Stambulskiej. Najpierw lobbowano za tym, żeby państwa członkowskie UE do niej przystąpiły, a teraz lewicowe lobby idzie o krok dalej domagając się jej ratyfikowania przez UE.

Finalnie Konwencja Stambulska rodzi wiele kontrowersji. Główna, dotyczy jej genderowej perspektywy, która niesie ze sobą ryzyko demontażu społecznego i zagrożenie dla funkcjonowania rodziny. Walka z przemocą tak, ale nie w parze z ideologią.

Kolejną kontrowersją jest cel jej ratyfikowania przez UE. Na dzień dzisiejszy Konwencja została podpisana przez wszystkie państwa członkowskie UE, ratyfikowana zaś przez 21 spośród nich. Aż 15 z nich złożyło zastrzeżenia co do stosowania Konwencji co potwierdza jej kontrowersyjny charakter.

Wiele rozwiązań proponowanych w Konwencji Stambulskiej funkcjonowało w polskim prawie i praktyce społecznej już przed jej podpisaniem. W Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje ustawodawstwo zapobiegające przemocy wobec kobiet i przewidujące pomoc jej ofiarom.

Dlatego złożyłam w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji, w którym przypominam, że zgodnie z decyzją Rady (UE) 2017/865 „Konwencja powinna zostać podpisana w imieniu Unii w zakresie spraw leżących w kompetencji Unii (...) Państwa członkowskie zachowują swoje kompetencje”.

Niestety rezolucja nie została przyjęta. I tak możemy zaobserwować prymat ideologii nad unijnym prawem.

Komentarze

Damian2019.12.7 14:46
A dlaczego w Konwencji Stambulskiej nie ma nic przeciwko przemocy wobec mężczyzn? Już samo wskazanie, że ofiarami przemocy są tylko kobiety powinno spowodować wyrzucenie tego czegoś do kosza.
anonim2019.12.6 10:29
LGBT (GENDER) bazuje na ideologii NEO MARKSISTOWSKIEJ - jest to ciąg dalszy marksizmu-komunizmu-bolszewizmu - Z KTÓRYM POLSKA WALCZY OD 1920 r. IDEOLOGIA NARZUCONA POLSCE SIŁĄ po II Wojnie światowej TAKA IDEOLOGIA MUSI BYĆ ZWALCZANA TAK SAMO JAK NAZIZM I KOMUNIZM, jako WROGA LUDZKOŚCI, POLSCE, RODZINIE i POLSKIEJ KONSTYTUCJI JEST WROGIEM POLSKI i POLAKÓW !!!
marko2019.12.6 0:08
idlatego czas ja wypowiedziec
róg ci z doopy wystaje 'karlson" 2019.12.5 20:54
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, a kim on jest? "Ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc żydem z NKWD-wskich żydów. Jego niektóre "nicki" to m.in.: 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Katolik2019.12.5 20:54
Gender to totalna zaraza, niszczy :Kościół, rodziny,dzieci,młodzież czyli całe społeczeństwo. To jest "kamień młyński".
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.5 20:47
W Konwencji Stambulskiej zapisane jest że "istnieje związek między przemocą a nierównym traktowaniem" oraz że "przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią"! No i teraz wiadomo o co walczy katoprawica o prawo do poniżania, nierównego traktowania i profilaktycznego bicia nieposłusznych - ordo iuris, episkopat, działacze prolife, popierają przymus, bicie i poniżanie! oczywiście wszystko dla dobra maltretowanych i pouczanych...
Hide your IP asshole2019.12.5 20:42
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Nawet jakby ukrywał, że jest obrzezany, tylko jak? Tam nie ma pryszniców osobnych, ale nawet gdyby mu się to udało - każdy "oficer LWP" musiał należeć do janczarów kremlowskich - PZPR. Czyli Lech Keller-Krawczyk nie tylko Żyd, homoseksualista ale i PZPR-wiec. Co za qrwska kombinacja.!
And you think filthy kike, you can hide? 2019.12.5 20:27
Jonasik - aaa ... mam róg wikinga w doopie! O'lala, jak dobrze! Spotkajmy się pod Lidlem. Mam owieczkę dla ciebie i trochę sianka, I oczywiście "Albert extra Vergin oil" - do smarowania rectum.
oficer LWP2019.12.5 20:27
przypominam, że w 2015 roku kłamcy żydoPIS szli do wyborów głosząc hasło wypowiedzenie tej konwencji tak samo jak kłamca Duda na wiecach wyborczych mówił, że zniesie ustawę 1066, oczywiście żydoPIS konwencji stambulskiej nie wypowiedział a kłamca Duda podpisał nowelizację ustawy 1066 zaostrzając ją, tradycyjnie PIS swoich wyznawców zrobił w (ch..) MANDINGO a oni dzisiaj na wiecach paranoika żoliborskiego krzyczą dziękujemy ci Jarosławie, jeden już poniósł karę pod Smoleńskiem,
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.5 20:07
Pani kompetencje w moich pokojach na godziny, zawsze są honorowane, tak jak Dyplom, Zasłużona dla Pogotowia Seksualnego Krakowa.!!! Drzwi mojej kamiennicy zawsze stoją dla Pani otworem.!!! Pozdrawiam.
Ami2019.12.5 20:00
Lubię Panią Wiśniewską. Pozdrawiam.
anonim2019.12.5 21:14
A ja lubię Olgę Tokarczuk !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.12.5 23:28
Nic dziwnego. Swój swojego lubi. Oto wypowiedź Tokarczuk: – Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów
anonim2019.12.6 1:19
Bo to wielka prawda. Z Tokarczuk, jako POLAK, można być dumnym, czytając jej życiorys. Natomiast Wiśniewska, bardzo przeciętny intelekt, ale za to bardzo wierny, partyjny żołnierz PiSu, dbający o interes rodzinny. Wcisnęła córkę do Europosła Wojciechowskiego, na dyrektora biura poselskiego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Laura2019.12.6 8:44
Wisniewska ma przeciętny intelekt??a ty jaki masz intelekt lewacki oszołomie??