15.03.18, 15:44Zdj. własne JW

Jadwiga Wiśniewska: Wzywamy władze Sudanu do uwolnienia Saliha Mahmouda Osmana

Jadwiga Wiśniewska: Wzywamy władze Sudanu do uwolnienia Saliha Mahmouda Osmana i innych obrońców praw człowieka

 W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji w Sudanie w związku z licznymi przypadkami aresztowań obrońców praw człowieka w tym kraju. W debacie głos zabrała europoseł Jadwiga Wiśniewska, która była także autorką rezolucji w tej sprawie.

 

Europoseł PiS podkreśliła, że prawa człowieka są w Sudanie notorycznie łamane. „W związku z łamaniem praw człowieka, bardzo trudną sytuacją gospodarczą, wzrostem cen, wybuchły na początku tego roku protesty, w których zginęło kilkanaście osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Aresztowano setki ludzi - liderów opozycji, dziennikarzy, studentów. Przetrzymuje się ich w więzieniach bez postawienia zarzutów i bez procesu” - mówiła europoseł PiS.

 

Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że jednym z zatrzymanych jest Salih Mahmoud Osman, laureat Nagrody Sacharowa.

 

„Dlatego też za pomocą tej rezolucji chcemy bardzo stanowczo potępić przemoc sudańskiego reżimu przeciwko pokojowo protestującym, a także chcemy wezwać władze Sudanu do poszanowania i ochrony podstawowych praw człowieka, w tym mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych” - apelowała Wiśniewska.

 

Europoseł PiS podkreśliła, że kryzys, w jakim znajduje się Sudan, zarówno ekonomiczny jak i polityczny, nie skończy się tak długo, jak podstawowe prawa człowieka będą łamane. „A my jako Unia Europejska przekazujemy tak duże pieniądze dla Sudanu, że mamy instrumenty, by wpływać na sudański reżim” - oceniła Jadwiga Wiśniewska.

Jadwiga Wiśniewska