03.12.13, 19:40Fot. za Facebook

Jak co roku głośno wokół karpia

Akcja „Jeszcze żywy karp” ma zachęcić Polaków do zmian postaw społecznych i kupowania karpia w płatach. Jak wynika z haseł promujących całość zakup karpia w płatach, a nie żywego, zapewni humanitarne jego traktowanie w okresie bożonarodzeniowym.

Podobnie jak w poprzednich latach kampanię promują znane twarze m.in. Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Olga Frycz, Magdalena Kumorek, Maja Bohosiewicz i Marek Kaliszuk.

Klub Gaja, organizator akcji, we współpracy z agencją Clos Brothers, już od lat stara się pokazać, że zakup gotowej do smażenia ryby powoduje, że była ona bardziej humanitarnie traktowana niż byłaby ona zakupiona żywa i zabita dopiero przed wigilią. Niestety organizatorzy przedsięwzięcia nie chwałą się efektami akcji. Nie wiadomo o ile, w ciągu ostatnich piętnastu lat, zmalała sprzedaż ryb pływający, a o ile wzrosła sprzedaż tych z zamrażarki.

Tegorocznej akcji towarzyszy krótki film z planu kampanii. Pokazuje on jak ambasadorzy "przemawiają”, parafrazując znane polskie utwory literackie, piosenki i wyliczanki. Ciekawe dlaczego jeszcze nie powstał filmik ukazujący jak karp, w sposób jak najbardziej humanitarny, trafia do sklepowej zamrażarki.

Ab/ wirtualnemedia.pl

Komentarze

anonim2013.12.3 20:13
ale w obronie nienarodzonych to nie staną, schizofrenicy?
anonim2013.12.3 20:34
THX1138 nie udawaj głupszego od karpia;)
anonim2013.12.3 20:34
Brak podpisu. Też bym się wstydził za taki "artykuł". Ale może lepiej w takim razie nie pisać? Można zamiast tego na drutach robić, znaczki zbierać lub iść na spacer. Gniot (hate) godny onetu.
anonim2013.12.3 20:38
Nie bądź dupa, nie kupuj trupa ! Tylko żywe karpie!!!
anonim2013.12.3 20:43
Zresztą jak widać, poziom tekstu przekłada się na poziom komentarzy. A by nie szerzyć złych obyczajów: dzięki takim akcjom jak ta, po raz kolejny przypomina się ludziom, że zwierzęta też czują ból i nie ma powodu by się nad nimi znęcać. Pływanie przez kilka dni przed Wigilią w ciasnym baseniku, droga "do domu" w foliowej siatce (ryby oddychają pływając - innymi słowy duszą się w tej siatce), następnie kilka godzin pływania w wannie i zabicie dokonane przez kompletnie niewprawione osoby. Gratuluję. Jakoś karp zabity w przetwórni (z dużym prawdopodobieństwem przez kogoś wprawionego) a później zamrożony smakuje mi lepiej. I z góry proszę - nie porównujcie aborcji i "bicia karpia" na Wigilię. Miejcie litość nad swoimi (i innych) szarymi komórkami.
anonim2013.12.3 20:55
"i zabicie dokonane przez kompletnie niewprawione osoby" O przepraszam. Po tylu latach osiągnąłem wprawę w uśmiercaniu karpia. Nawet gołymi rękami bez żadnych narzędzi. Za pomocą narzędzi również. Łatwo, szybko, niemalże bezboleśnie. I niech nikt mi nie mówi że smak ryby ubitej gdzieś tam i kiedyś tam jest lepszy od smaku ukatrupionej własnoręcznie.
anonim2013.12.3 20:59
Apologeta2, dziwią mnie ludzie, którzy z robienia z siebie durnia w internecie czynią sposób na życie. Możesz spokojnie konkurować z THX1138. Winszuję, ale nie zazdroszczę
anonim2013.12.3 21:01
A ja sznuję poglądy obrońców karpi. To są ludzie po prostu wrażliwi, no mają miękkie serducha. Sam nie lubię dręczenia zwierząt. Ale jak już walczymy o to, to powinniśmy znać jakąś hierarchię, jakąś kolejność. I tu właśnie nasuwa się sprawa dzieci nienarodzonych.
anonim2013.12.3 21:02
"ryby oddychają pływając" tak, tak, bo jak nie ruszaja sie z miejsca w wodzie to sie dusza i tona. ........................!
anonim2013.12.3 21:19
@zyga123 Tutaj masz o oddychaniu ryb ogólnie: http://www.kfa.org.pl/articles.php?id=20 A tutaj masz wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii, gdzie masz dokładnie opisany transport żywego karpia (od razu dodam, że wymiana gazowa przez powierzchnię skóry to około 30% całości - polecam Ci oddychać tylko na 30% tego co normalnie): http://www.pankarprybacy.pl/4631_Wytyczne-GLW-ryby.pdf Chyba nie muszę dodawać, że wytyczne te nigdy nie są spełniane - karp trafia do plastikowej siatki a nie "pojemnika z ożebrowaniem". @Boemund - litości...
anonim2013.12.3 22:05
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw karpiowi, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!
anonim2013.12.3 22:12
przecież żywego nie sprzedają to o co chodzi ?
anonim2013.12.3 23:23
Jednym słowem - żenuła. Żenująca "akcja", żenujacy tekst, żenujące komentarze (niektórych). Z Bogiem. I smacznego świętecznego.
anonim2013.12.3 23:24
a to ci sami, którzy rozrywają ludzkie płody w macicy matki ?
anonim2013.12.4 2:32
No tak głodne i niedouczone dzieci w Polsce "artystów" nie interesowały i nie interesują. Wędkarze też już powinni uważać i zejść do podziemia. Może być gorąco. Ciekawe czy słynne sekcje żab w anglosaskich szkołach są już karalne?
anonim2013.12.4 5:15
@Boemund "Ale jak już walczymy o to, to powinniśmy znać jakąś hierarchię, jakąś kolejność. I tu właśnie nasuwa się sprawa dzieci nienarodzonych." W takim razie zamiast zajmować się korupcją czy przestępstwami gospodarczymi powinniśmy najpierw zakończyć konflikty zbrojne w Afryce i na Bliskim Wschodzie?
anonim2013.12.4 5:31
Nie ma chyba nic dającego więcej satysfakcji niż własnoręczne ukatrupienie karpia na święta :) Czuje się, że się żyje :D
anonim2013.12.5 0:06
Taaa i znów ta sama śpiewka. Wrażliwi na smutny los ryby artyści załamują rączki. Przecież taki karp miał marzenia, miał niezbywalne prawo należne wszystkim istotom żywym do samorealizacji. I nagle, trrrach... Wszystko się zawaliło, cały świat runął karpiemu rodowi na głowę. Już nic nie będzie takie same. Stary karp już nigdy nie zobaczy swoich dzieci, patroszonych przez dzikie sotnie katoli, ku uciesze własnej, składających ofiary swemu bóstwu. Hekatomba karpia zbliża się nieubłaganie. Jedyna szansa w Nauce. Być może wkrótce da się karpia wydrukować w 3D lub też genetycznie wyprodukować płaty karpie. Ściskajmy kciuki, odprawiajmy gusła, stawiajmy tarota i sięgajmy po szklane kule. Niech Cyrkiel i Kielnia nas prowadzi! Viva scientia! Bełkot adwentu: ```````````````````` "Ciekawe w którym momencie rozwoju embrion karpia zaczyna wyraźnie różnić się od embrionu ludzkiego?" [@THX1138]