25.10.16, 08:45Fot. Wikipedia

Jak nie drzwiami, to oknem: Wspierana przez Sorosa fundacja znów chce demokratyzować Polskę

W Polsce trwa kryzys konstytucyjny i zagrożone są prawa człowieka oraz ochrona rządów! Brzmi znajomo? Niestety, to nie kolejna akcja KOD. Tym razem to słowa Fundacji Helsińskiej, która chce zadbać o praworządność w naszym kraju. Naturalnie zupełnym przypadkiem jest fakt, że Fundacja ta wspierana jest finansowo przez George’a Sorosa.

Soros i jego fundacje jakiś czas temu stały się głośne w Polsce przy okazji akcji wspierającej osoby ze środowisk LGBT, akcji, która przyjęła chrześcijański płaszczyk i wspierana była m.in. przez Tygodnik Powszechny. Teraz Polską zajmie się Fundacja Helsińska. Fundacja ta wspierana jest przez Sorosa wyjątkowo chętnie. W samym 2015 roku zasilił jej konta kwotą 900 tys. dolarów.

Wraz z fundacją Sorosa przeciw polskiemu rządowi wystąpił Adam Bodnar, obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich, a wychowanek Fundacji Helsińskiej. Skarży się on na coraz mniejsze kompetencje RPO, brak funduszy, a także złe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. To postulaty, jakie pojawiły się w raporcie Międzynarodowego Instytutu Praw Obywatelskich, którego konferencja miała miejsce wczoraj w Warszawie.

Oto fragmenty owego raportu:

"Jesteśmy również zaniepokojeni, że istniejące problemy z funkcjonowaniem Trybunału utrudniają wykonywanie pracy przez Rzecznika Praw Obywatelskich. W obecnej sytuacji niepokojący jest fakt, że Trybunał Konstytucyjny napotyka trudności w postaci opóźnień w publikowaniu jego orzeczeń, przy czym niektóre orzeczenia nie są publikowane przez dłuższy czas, a także w postaci niezaprzysiężenia trzech wybranych sędziów. (…) Polski Rzecznik „potrzebuje więcej środków finansowych oraz personelu, nie może być również przedmiotem ataków ze strony polityków. Kompetencje polskiego RPO „należy rozszerzać, a nie zawężać, ponieważ musi on dysponować szerokimi uprawnieniami w celu właściwego wypełniania swoich obowiązków tak, aby zapewnić osobom mieszkającym w Polsce i korzystającym z usług publicznych dostęp do prawdziwie niezależnego urzędu, który dysponuje odpowiednimi środkami i kompetencjami, dzięki którym może interweniować w skuteczny i sprawny sposób w sprawach obywateli”

Najwidoczniej przeciwnicy polskiego rządu i zmian, jakie zachodzą w naszym kraju, znaleźli nowy sposób, aby na arenie międzynarodowej psuć wizerunek Polski, odgrzewając po raz kolejny ten sam temat.

dam/wPolityce.pl,Fronda.pl