20.05.19, 20:15Zdj. Francois-Reis Salefran, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Jak pokonać kryzys nadużyć seksualnych w Kościele? Kard. Robert Sarah: Postawmy znów Boga w centrum!

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kard. Robert Sarah.

Prefekt watykańskiej dykasterii ds. liturgii wypowiedział się na ten temat podczas konferencji w Centrum św. Ludwika w Rzymie. Zachęcił do uważnej lektury analizy nadużyć seksualnych, którą przeprowadził niedawno Benedykt XVI.

Kard. Sarah przypomniał, że tekst ten został przygotowany z myślą o watykańskim szczycie na temat nadużyć, a opublikowany za aprobatą Papieża Franciszka i watykańskiego sekretarza stanu.

Podkreślił, że w pełni potwierdza tę analizę Benedykta XVI, a zatem fakt, że podstawową przyczyną kryzysu jest odstawienie na bok Boga, budowanie Kościoła na miarę naszych wyobrażeń. To stworzyło atmosferę, w której mogło dojść do nadużyć.

Przyznaje jednak, że jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego najbardziej był poruszony powiązaniem kryzysu nadużyć z kryzysem liturgii, tym, że to właśnie podczas rozmów z ofiarami pedofilii Papież Senior uświadomił sobie konieczność odnowy wiary w realność Jezusa Chrystusa danego nam w Najświętszym Sakramencie i bardziej pobożnego odprawiania Eucharystii.

„Benedykt XVI zrozumiał, że poszanowanie dla eucharystycznego Ciała Pana warunkuje poszanowanie dla czystego i niewinnego ciała dzieci. (…) Wraz z Papieżem Seniorem jestem głęboko przekonany, że jeśli nie będziemy adorować eucharystycznego Ciała naszego Boga, jeśli nie będziemy Go traktować z radosną bojaźnią i pełnym poszanowaniem, to pojawi się w nas pokusa profanowania ciała dzieci” – powiedział kard. Sarah.


Odwołując się do słów Benedykta XVI, afrykański purpurat podkreślił zarazem, że tak naprawdę to nie Kościół jest dziś w kryzysie, lecz my. Diabeł chce w nas zasiać zwątpienie, Bóg tymczasem nigdy nie opuszcza swego Kościoła. To z Boga wypływa jego wiarygodność, a nie z opinii ludzi czy statystyk – dodał szef watykańskiej dykasterii.

Krzysztof Bronk - Watykan/vaticannews.va/pl

Komentarze

Laura 542019.05.25 20:14
Proponuję piękne zadośćuczynienie: otwarcie klasztorów, plebanii, pałaców biskupich i sal katechetycznych dla bezdomnych. Jest ich ciągle wielu, byłoby to duże pole do pracy i możliwość uczynienia czegoś dobrego.
Stanislaw2019.05.21 8:49
Księże Kardynale, nie ma seksualnych nadużyć "w Kościele" Protestuję przeciw takiemu nazywaniu i stosowaniu odpowiedzialności zbiorowej! Chyba że to pochodzi od redakcji FRONDY. To przeciw niej protestuję!
Ja 2019.05.21 6:14
Najwięcej zboczen jest wśród tych, co o tych zboczeniach teraz głośno krzyczą. Ja jakoś nie trafiłam, ani moje otoczenie, przez prawie 60 lat życia.
Michal2019.05.20 23:36
Ale wymyślają bzdury. A wcześniej nie było takich rzeczy ? Dopiero się działo bo mniejsza kontrola była. Tak przed SV2 też.
anonim2019.05.20 22:54
Kiedy zaczną oczyszczać się w Polsce celebryci, środowiska prawnicze, Diaspora, zbory protestanckie oraz Ciała Kierownicze u ŚJ ? Seria zgonów: Avicii, C. Bennington i C. Cornell znalezieni martwi po tym jak zaczęli nagłaśniać sprawę pedofilii. http://globalne-archiwum.pl/seria-zgonow-avicii-chester-bennington-i-chris-cornell-znalezieni-martwi-po-tym-jak-zaczeli-naglasniac-sprawe-pedofilii/ Nie nie jest też tajemnicą że Hollywood zwą Pedowood i otwarcie czczą tam Szatana
uriah2019.05.20 22:48
wystarczy stosować prawo i wsadzać pedofilów do kryminału
gośka2019.05.20 22:30
straciłam wiarę w Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia...jako sznurów modlitewnych występujących również w buddyźmie i islamie...w trakcie regularnego odmawiania Różańca jakby szatani się zebrali wokół mnie i straciłam pracę...wcześniej bez Różańca jakoś kołatałam się w tej robocie ...czy Kościół i papież dobrze to przemyśleli? czy anioł w Fatimie mógł dawać dzieciom Hostię i krew z kielicha bez uprzedniego odprawienia mszy?...a kiedy niby ta krew miała się przemienić?....czy anioł był uprawniony do odprawiania mszy?...dlaczego Różaniec i Koronka są cykliczne tak jak piekło, które przeżyłam w śmierci klinicznej?!!!!!....jedynym gwarantem zbawienia są dobre uczynki i wybaczanie
Obudź się!2019.05.20 22:13
https://www.youtube.com/watch?v=b7l6ksWZi-8
Stanislaw2019.05.21 8:24
Kto ma się obudzić - w sprawie pedofilii? WSZYSCY! Nie można z tej sprawy urządzać nagonek na poszczególne grupy, jeśli pedofilia dokonuje się prywatnie, zwykle w największej tajemnicy przez otoczeniem, Z drugiej strony można oskarżać wszystkich ludzi, jeśli tolerują lub popierają pornografię, panseksualizm, rozmaite zboczenia płciowe z genderyzmami włącznie.
anonim2019.05.20 22:04
Boży purpurat,nie afrykański.
Stanislaw2019.05.21 8:18
To, na co on zwraca uwagę, jest cenne. Zawsze i wszyscy na co dzień zapominamy o podstawowych zasadach wiary, a ulegamy narzuconym przez okoliczności sprawom, Boga trzymając jakby na dystans i tylko w tle.
szcze na PiS i rydzyka2019.05.20 20:58
Nie chce się już słuchać tych zboczeńców w sutannach, którzy mówią nam z ambon jak mamy żyć. A sami krzywdzą dzieci i chronią przestępców zboczeńców a później te same ręce składają do modlitwy i komunii. Zachowanie księży i biskupów daje jasno do zrozumienia, że Boga nie ma. Są tylko pieniądze i władza.
Jestem w Kościele2019.05.20 23:24
Tak, tak. Pogrzesz sobie zatem. Już jesteś usprawiedliwiony.
Andrzej 2019.05.23 10:27
Bardzo proszę nie uogólniać. A jeżeli to ma być sposób na "wygodne" stwierdzenie, że Boga nie ma, to szczerze współczuję.
anonim2019.05.20 20:50
Ojejku, jaki niesamowity pomysł: Kościół stawia Boga w centrum! Jak oni na to wpadli???
Jestem w Kościele2019.05.20 23:32
Nawet nie wiesz o czym on mówi. Reforma liturgiczna. Słyszałeś o czymś takim kiedyś?
anonim2019.05.21 9:51
A to dobre:)) Walka z pedofilią w kościele ma polegać na uznaniu prymatu boga w liturgii. Hmmm, mo może, może. Mam podobny pomysł: Walka z morderstwami w Polsce poprzez uznanie prymatu Ziobry w wiadomościach TVP1. Jestem pewien, że zadziała.
Stanislaw2019.05.21 7:54
Jak reforma liturgiczna tu zadziałała? Przecież to sam Jezus powiedział o Kościele: "Jestem winnym krzewem, a wy latoroślami" Pisma św. Pawła nazywają Jezusa Głową Kościoła, Głową ciała, którego jesteśmy członkami. W Kościele Jezus wykonuje swoje kapłaństwo, proroctwo i królowanie
ola boga!2019.05.20 20:39
http://img.joemonster.org/upload/rfk/oryginal_17620838d23b7a1348768475ut645t64589.mp4
Stanislaw2019.05.21 8:14
Największym zyskiem, który udało się wojującym ateistom zrobić na pedofilii, jest wprowadzenie hitlerowskiej zasady odpowiedzialności zbiorowej. Sam pewien pasterz Kościoła polskiego powtarza za nimi "grzech Kościoła", "grzechy w Kościele". Nie są to już grzechy jakiegoś indywidualnego człowieka, popełnione WBREW Kościołowi, PRZECIW Kościołowi. Są to grzechy Kościoła! Hitler klaszcze w dłonie, bo jego zasada, przejęta przez wojujących bezbożników, zaraziła pasterzy Kościoła!