18.05.19, 17:39

Jak rozpoznać raka? Oto pozornie trywialne, a niebezpieczne objawy...

Czasami bardzo niepozorne objawy mogą wskazywać na poważną chorobę. Warto wiedzieć, na jakie sygnały zwracać uwagę, by wykryć nowotwór na tyle wcześnie, aby podjąć z nim skuteczną walkę.

Oto lista dziesięciu objawów, które łatwo możemy przeoczyć, ale o których powinniśmy pamiętać! 

Zmęczenie

Osłabenie i towarzyszące mu bóle kości, czy obrzęki mogą wskazywać na szpiczaka mnogiego. Na obecność tego nowotworu wskazują też bóle w okolicy lędźwiowej. Rzadko występuje o osób młodych, ryzyko związane z zachorowaniem rośnie wraz z wiekiem. Częściej dotyka mężczyzn. 

Powracające infekcje

Jeżeli często zapadamy na infekcje dróg oddechowych i przeziębienia (zwłaszcza trwające dłużej niż 2 tygodnie), powinno nam to dać do myślenia. Te sygnały mogą być niebezpieczne, jeżeli są połączone z powiększeniem węzłów chłonnych. Może to wskazywać na takie choroby nowotworowe jak ziarnica złośliwa, albo chłoniak naziarniczy. Na choroby te najczęściej zapadają mężczyźni w przedziale wiekowym 18-30 lat oraz 50-55 lat. 

Powiększone węzły chłonne

Ten objaw sam w sobie powinien być szczególnie brany pod uwagę w przypadku dzieci. Szczególnie mowa tu o węzłach chłonnych szyjnych, czy brzusznych. Jeżeli trwa dłużej niż dwa tygodnie, a towarzyszą mu silne gorączki, wymioty, a także obrzęki kości i stawów, powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza. 

U dorosłych na uwagę zasługuje powiększenie węzłów chłonnych piersiowych i obojczykowych, które może być związane z guzkami piersi. 

Zgaga

Wydaje się, że zgaga to zwykła przypadłość, ale jeżeli zapadamy na nią często, warto się zbadać. Może to wskazywać zarówno na niestrawność czynnościową, jak też na chorobę dróg żółciowych, zapalenie żołądka, a nawet nowotwór złośliwy. Nie lekceważmy tego objawu! 

Bóle głowy

To kolejny pozornie błahy objaw, który łatwo zbagatelizować. Ból głowy sam w sobie nie powinien nas jeszcze bardzo zmartwić, ale jeżeli towarzyszą mu nudności, wymioty, albo niedowłady kończyn, powinno nam to dać do myślenia. Te objawy mogą sugerować guza mózgu. Osoby zapadające na guza mózgu w pierwszym okresie rozwoju choroby mogą też mieć bardziej subtelne objawy - problemy z koncentracją, zmiany nastroju, drżenie mięśni twarzy albo zaburzenia pamięci. 

Ból brzucha

Nagły i silny ból w podbrzuszu może wskazywać na zapalenie trzustki. Jego przyczyną mogą być zarówno nieprawidłowe odżywianie jak też kamica żółciowa. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna, dlatego jeżeli dotyka nas naprawdę silny ból brzucha, koniecznie udajmy się do lekarza

Biegunka

Częste biegunki mogą wskazywać na niekorzystne zmiany w jelitach, w tym na raka jelita grubego. Sygnałem krytycznym jest obecność krwi w kale. Rak jelita grubego częściej dotyka mężczyzn po sześćdziesiątce. Jego przyczynami są m.in. zła dieta oraz palenie papierosów. 

Kaszel

Kolejny niepozorny sygnał, po w końcu każdy z nas trochę kaszle. Chroniczny i bardzo częsty kaszel może jednak świadczyć o takich chorobach jak zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, zapalenie płuc, a nawet rak płuc. 

Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że zagrożeni są przede wszystkim palacze. Miłośnicy tytoniu cierpiący na ciężki częsty kaszel i zmagający się dodatkowo z takimi objawami jak utrata wagi, apetytu, czy bóle w kratce piersiowej powinni zadbać o swoje zdrowie. 

Przewlekła chrypa

Podobnie sprawa ma się z chrypą, na którą cierpi wiele osób palących papierosy, zwłaszcza tych po pięćdziesiątym, lub sześćdziesiątym roku życia. Chrypa może wskazywać na nowotwór krtani. Tu ponownie podstawową grupę ryzyka stanowią mężczyźni.

Problemy z oddawaniem moczu

Ten problem może być związany z rozrostem prostaty, ale może też wskazywać na raka prostaty, na którego zapada coraz więcej mężczyzn. Tego problemu nie można bagatelizować. Każdy mężczyzna zmagający się z częstym oddawaniem moczu powinien skonsultować się z urologiem. 

emde/na podst. medonet.pl

Komentarze

Kamil 2019.05.20 11:29
Najlepiej unikać jak można. Teraz nawet w jedzeniu jest pełno chemii! Kto to widział, już nie wystarczy tylko nie palić i nie jeść fastfoodów. Ja ze swojej strony mogę polecić suplementacje. Przynajmniej mam pewność, że mój organizm jest tak silny jak to tylko możliwe Koniecznie sprawdźcie https://laminina-opinie.pl/
violencja2019.05.18 22:32
Każdy z nas ma w sobie komórki rakowe . U jednych rozwijają się i jest problem , u pozostałych ludzi problemu nie ma.To zależy od sposobu odżywiania , polska kuchnia jest NIEZDROWA . Robiono doświadczenie : komórki rakowe giną w żółtku jaja kurzego. A co żywi komórki rakowe?Węglowodany tj . cukier.Nie chodzi tylko o cukier z cukierniczki :)Cukier/ węglowodany jest w cukrze , w skrobi . Te wszystkie naleśniczki , pierożki , racuszki, makarony, pieczywo, wiele owoców ,miód, rodzynki , mąki i wiele innych karmią raka i dodatkowo niszczą zęby.
Ewka B.2019.05.19 0:22
Violu, proszę cię, jeżeli to prawda z tymi żółtkami, to mam pytanie? Chodzo o żółtko w każdym stanie, czy np, na miękko, na twardo, czy surowe! Proszę przybliż mi ten temat, Może gdzieś masz ten artykuł. A może coś jeszcze pamiętasz? Będę czekać! Dzięki!
man woman albo gender2019.05.18 18:09
Bardzo prosto: 1. Zjeść 10 kg marchwi [1] 2. Obserwować swoje samopoczucie. 3. Czujesz się lepiej - masz raka. 4. Czujesz się gorzej - zacznij uprawiać jogę. [2] [1] - http://www.fronda.pl/a/niesamowite-zobacz-co-sie-stalo-kobiecie-chorej-na-raka-ktora-przez-8-miesiecy-codziennie-wypijala-sok-z-marchwi-1,110673.html [2] - http://wyborcza.pl/1,75398,16323897,Fronda_nie_ustaje__Uprawianie_jogi_grozi_choroba_.html
violencja2019.05.18 22:52
Hej , być może różnimy się bardzo:)Ale przecież można przyznać rację komuś z kim się zgadzam w kilku sprawach:)Tu chodzi o chorobę i być może komuś pomożemy , obyśmy nie zaszkodzili.Śmierć ludzi chorych onkologicznie jest ciężka i długa. - zgadzam się co do soku z marchewki-to nie jest lekarstwo.Pani chyba była pomarańczowa z nadmiaru karotenu.Myślę , że w wyzdrowieniu miał udział inny czynnik , który umknął tej pani.Czy nie jest śmieszne , że pani zjadła prawie 3 kg marchewki/tak tylko to sok , ale jednak/codziennie. Nie mając wyciskarki do soków mamy w siebie ładować codziennie kilogramy marchewki? -rewelacje z Wyborczej-nie poparłeś / poparłaś dowodami z Frondy , to tylko pisanie gazety , której nie lubię , ale o emocjach nie mówmy- tutaj nie zgadzam się , ale za marchewkę wielki plus:) Gdybym miała artykuł z Frondy o jodze to bym uwierzyła.Swoją drogą joga jest bardzo niebezpieczna duchowo , zwłaszcza dla osób nawróconych , znam wiele przypadków.Dlaczego u nawróconych?Bo szatan ich traci i walczy o każdą dusze, a tych , którzy nie chcą do Boga już ma i nie męczy ich tak., Powoduje wielką walkę duchową.Żadnych tam orgazmów NIE MA!Jest infekcja złem , to nie jest tylko gimnastyka czy ćwiczenia.To przyszło z Dalekiego Wschodu-to obce nam i to dopiero poznajemy. Pozdrawiam:)Różnijmy się pięknie.
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.18 17:56
https://natemat.pl/273101,skoczyla-z-lazienkowskiego-samobojczyni-to-transplciowa-wolontariuszka !! STOP kATOLSTWU !! #delegalizacja ideologii katolicyzmu
anonim2019.05.18 22:20
A to była kobieta czy to był mężczyzna ?Gubię się.
zmiecz2019.05.19 0:21
A czy skoczyla z powodu objawow raka prostaty, czy macicy?