17.06.20, 00:06Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Jak sprawnie schłodzić komputer?

Niestety tak często bywa, że korzystanie z vulkan casino czy gier online może doprowadzić do nadmiernego przegrzania komputera. Nie tylko to wpływa na osłabienie jego mocy, parametrów, lecz może być w dłuższym czasie niebezpieczne dla wybranych parametrów. Podpowiadamy zatem kilka sprawdzonych sposobów na zachowanie schłodzonego komputera.

Konieczny przepływ powietrza

Zdecydowanie najłatwiejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby utrzymać odpowiednią temperaturę komputera, jest zapewnienie urządzeniu przepływu powietrza. Należy się zatem upewnić, że nic nie stoi naprzeciwko żadnej strony komputera, zwłaszcza z tyłu. Wiąże się to z faktem, że większość gorącego powietrza wypływa z tylnego końca obudowy komputera. Przyjmuje się, że po obu stronach komputera powinniśmy mieć co najmniej 6-10 cm wolnej przestrzeni, choć najlepiej, jeśli będzie ona większa. Komputer nie powinien być przechowywany w zamkniętym miejscu jak szafka, biurko, gdyż nie będzie wtedy miał odpowiedniej cyrkulacji powietrza i przez to nagrzane wcześniej ponownie trafi ponownie do jego wnętrza.

Komputer z zamkniętą obudową

Czasem można usłyszeć o tym, że komputer z otwartą obudową ma skuteczniejsze chłodzenie. W takim wypadku przecież przepływ powietrza jest większy, co pomogło by utrzymać chłodzenie komputera. Jednak nie można zapominać o jednym, niebezpiecznym czynniku, którym jest brud. Bez trudu kurz i inne zanieczyszczenia mogą zapchać wentylatory chłodzące. Wtedy ich efektywność jest o wiele mniejsza, co będzie miało wpływ na większą temperaturę wewnątrz urządzenia.

Czyścimy komputer

Nawiązujemy tu do poprzedniego przykładu, a mianowicie brudu. Wentylatory nawet przy zamkniętej obudowie są narażone na kurz czy sierść zwierząt. Nadmiar takich czynników wewnątrz komputera ma wpływ na prawidłowe chłodzenie podzespołów. Dlatego też warto raz na jakiś czas rozkręcić obudowę i dokonać czyszczenia. Warto skorzystać ze zwykłego odkurzacza lub też sprężonego powietrza. Dobrze jest to zrobić w sterylnym pomieszczeniu, aby przypadkiem nie narazić komputera na dodatkowe czynniki.

Zmiana miejsca

Wracamy nieco do początku, czyli samego ułożenia komputera. Może być bowiem tak, że samo ułożenie komputera będzie miało wpływ na jego temperaturę i pracę. Być może warto zastanowić się nad tym, aby przenieść komputer na drugą stronę biurka, na nie lub pod nie. Może to wpłynąć na lepszą cyrkulację powietrza, jak i również mniejsze zabrudzenia otoczenia.

Zmień wentylator procesora

Procesor jest zazwyczaj najbardziej wrażliwą i najdroższą częścią twojego komputera. Ma niestety także największą tendencję do przegrzania. Z chwilą kupna komputera, ten zapewne był zaopatrzony w najlepszy wentylator na rynku. Po kilku latach warto jednak rozważyć opcję zakupu nowego modelu, który może być nie tylko bardziej wydajny, lecz i ekonomiczny podczas pracy.

Wentylator obudowy

Bardzo pomocny w chłodzeniu komputera jest mały wentylator, który mocuje się z przodu lub z tyłu obudowy komputera stacjonarnego od jego wewnętrznej strony. Takie wentylatory skrzynkowe pomagają przepuszczać powietrze przez komputer. Najlepszym jednak wyjściem jest umieszczenie wentylatorów z obu stron urządzenia. Dzięki temu jeden będzie zasysał chłodne powietrze, drugi zaś wypuszczał nagrzane z tyłu komputera. W przypadku laptopa świetnie sprawdza się w tym wypadku podkładka chłodząca.

Unikaj maksymalnego przeciążenia

Niektórzy zamiast wymienić komponenty na nowe, starają się jak najwięcej wydusić z obecnych podzespołów. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że im na większej mocy pracują, tym szybciej się przegrzewają. Jeśli mamy do czynienia z kilkuletnim sprzętem, to taka praktyka może prędzej czy później doprowadzić do awarii. Lepiej zatem unikać zwiększania mocy.

Co jeszcze?

Można pomyśleć również nad wymianą zasilacza komputera, instalacji wentylatorów specyficznych dla komponentów, zestawie do chłodzenia wodą czy też module zmiany fazy.